Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Silnik elektryczny od wiertarki

RPGmagister 17 Nov 2015 15:01 1281 5
 • #1
  RPGmagister
  Level 5  
  Mam takie pytanie które mogłobysię wydawać banalne dla niektórych ale czy jeśli taki silnik od wiertarki takiej normalnie podłączanej pod gniazdko można zasilić prądem stałym takim np. z akumulatora samochodowego?Dodam jeszcze że to silnik normalnie z komutatorami i prawdopodobnie od wiertarki lub szlifierki.Tyle wiem.Proszę o pomoc.
 • #2
  Błażej
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Jak znajdziesz akumulator dający prąd przemienny, to pewnie tak.
 • #3
  januszx3
  Level 31  
  RPGmagister wrote:
  czy jeśli taki silnik od wiertarki takiej normalnie podłączanej pod gniazdko można zasilić prądem zmiennym takim np. z akumulatora samochodowego?

  W pytaniu chdziło Ci chyba o możliwość zasilania prądem stałym ( omyłkowo sformułowałeś w pytaniu- "prądem zmiennym - "z akumulatora samochodowego").
  Silniki w/w wiertarek, to "silniki komutatorowe szeregowe uniwersalne". Dopuszczalna jest praca przy zasilaniu napięciem stałym, przy odpowiednio obniżonej wartości napięcia stałego.
  Przy małej wartości napięcia zasilania (akumulator samochodowy), zbyt mała prędkość obrotowa może ograniczyć użyteczność urządzenia.
  Ale oddzielnym problemem staje się elektroniczny układ sterowania. Typowe układy sterowania wiertarek zasilanych z sieci AC, nie są przeznaczone do pracy przy zasilaniu DC.
 • #4
  398216 Usunięty
  Level 43  
  RPGmagister wrote:
  prądem zmiennym takim np. z akumulatora samochodowego?
  Z akumulatora masz prąd stały...
  Poza tym w sieci (gniazdku w ścianie) masz 230V a akumulator może dać ok. 12V (do 14,4 przy pełnym naładowaniu).
  W zasadzie każdy silnik szeregowy można zasilać i napięciem zmiennym i stałym. Jednak w tym konkretnym wypadku napięcie może być zbyt małe, żeby uzyskać jakąś sensowną moc (obroty).
 • #5
  _PREDATOR_

  VIP Meritorious for electroda.pl
  398216 Usunięty wrote:

  W zasadzie każdy silnik szeregowy można zasilać i napięciem zmiennym i stałym. Jednak w tym konkretnym wypadku napięcie może być zbyt małe, żeby uzyskać jakąś sensowną moc (obroty).


  Autor postu twierdzi że "W zasadzie każdy silnik szeregowy można zasilać i napięciem zmiennym i stałym" i wprowadza w błąd czytelnika. Tymczasem, tylko silniki "szeregowe uniwersalne", mając pakietowany stojan (z blach magnetycznych, dla zmniejszenia strat energii od prądów wirowych) nadają się do zasilania prądem zmiennym. Tym samym, w/w wyróżniają się konstrukcyjnie w grupie silników szeregowych, które przy zasilaniu wyłącznie prądem stałym, mogą zawierać w stojanie fragmenty obwodu magnetycznego w postaci litej. Reasumując, w grupie silników szeregowych, tylko silniki szeregowe uniwersalne, można zasilać prądem zmiennym a nie każde, jak niepoprawnie twierdzi autor postu.
 • #6
  398216 Usunięty
  Level 43  
  _PREDATOR_ wrote:
  wprowadza w błąd czytelnika
  Ma Kolega rację. Zapomniałem dodać zdania o silnikach z magnesami w stojanie. Po części chciałbym się usprawiedliwić - Autor tematu pisał o silniku:
  RPGmagister wrote:
  od wiertarki takiej normalnie podłączanej pod gniazdko
  - a w takich raczej się nie stosuje innego rozwiązania jak stojan z uzwojeniem.