Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP G72 - Nie włącza się co jakis czas i piszczy podczas ładowania.

gorg81 17 Lis 2015 15:23 1023 8
  • #1 17 Lis 2015 15:23
    gorg81
    Poziom 11  

Panowie jako że nie jestem laikiem w kwestii hardware to na wstępie dodam że wyczerpałem swoją wiedzę i przyznaję sie bez bicia że nie mam pomysłu gdzie szuać problemu.

Laptop HP model G62 - sprzęt nie startuje mruga tylko (raz mrugnie) przy naciśnięciu przycisku power właśnie ten przycisk jak i klawisz (chyba F11) sygnalizujący włączenie Wi-fi, ale od początku.
    Sprzęt ma góra dwa lata, niestety była to wyprzedaż i ciocia zakupiła z roczną gwaranacją, jak to bywa była dobra cena, parametry ale cos za coś. Jako że od samego początku były problemy (laptop strasznie się grzał) pojechał do serwisu, wrócił z opisem, zmiana - aktualizacja BIOS-u i to może być prawda bo przestał się grząć aż tak bardzo, wentylator nie świrował od razu po włączeniu ale, no właśnie ale po jakimś czasie problem powrócił, może nie w takiej formie jak było to wcześniej, ale powrócił ponieważ laptop się zaczął wyłączać i potem nie szło go włączyć. Doszedłem do wniosku że chyba jednak musze do niego zajrzeć ale ku mojemu zdziwieniu jak go otrzymałem laptop się włączył chodził normalnie, wnetylator nie wył, profilaktycznie jednak zdjąłem co się dało i wyczyściłem sprężonym powietrzem. Było tam mnustwo syfu, ale po tym zabiegu sprzęt znów chodził. Poleciłem cici zakup dobrej podstawki chłodzącej ponieważ nie ukrywam że sprzęt u niej chulał praktycznie od świtu do nocy, co prawda był spokój jakieś 3 miesiące i znów to samo. Jednak tym razem jest tak że latop znów mi się właczyl, dokonczyłem aktualizację które chciał i po resecie już nie wystartował tylko znów mrugał. Odłożyłem na bok, poczekałem chyba z dwa dni i znów odpalił :?: i znów coś tam chciał aktualizaować i sytuacja się powtórzyła. Zdjąłem pokrywy wyciągnąłem dysk, do kieszeni, smart na ubuntu nic nie pokazuje, wszystko OK, pamięci w innej maszynie memtest, wszystko OK, bateria z biosu przemierzona, wentylator sprawdzony nie zakurzony. Próba odpalenia czy to na zasilaczu czy baterii nie daje rezultatu. Dziś wrócę znów spróbuję odpalić.
    Moje testy:
    Pamięc OK
    Dysk OK
    Bateria z Biosu OK
    Zasilacz przemieżony OK
    Bateria - OK
    Bios - najnowszy - OK
    Ładowanie bateri OK - choć przy tym wczoraj zauważyłem - usłyszałem dziwne piszczenie, takie ciche ale piszczenie. Nie było tego wcześniej.

Wnioski ?? Mnie przychodzi na myś jedynie płyta główna. Czy ktoś z Was spotkał się z czymś takim. Przyznam szczerze że nie jestem laikiem, trochę tam pojęcia mam o budowie komputera czy laptopa. Z niejednym wygrywałem, ale tego nie bardzo wiem za co złapać ? W zasadzie moje możliwości "naprawcze" się zakończyły. Oddamy go d serwisu jak będzie trzeba choć pewnie nie HP, ale czego możemy się spodziewać, czy może się okaże ze jestem wstanie sam zdiagnozować usterkę i ewentualnie wtedy poprosić o dobór serwisu ?

Jeśli ktoś ma jakieś pytania, czegoś nie napisałem proszę napisać, postaram się jak najszybciej odpowiedzieć.

0 8
  • #2 18 Lis 2015 14:40
    szycha82
    Poziom 14  

Możliwe, że jak się przegrzewał to zajechał się w nim chipset. Czasem łapie czasem nie.
    Raczej to bym obstawiał (czyli tak jak napisałeś płyta). Trzeba by było go konkretnie zdiagnozować, żeby była pewność.

0
  • #3 18 Lis 2015 17:10
    vicek
    Poziom 10  

Ja znalazłem informację na stronie HP, że jedno błyśnięcie diody przycisku zasilania lub diody w okolicach CapsLock'a lub NumLock'a (czyli u ciebie F12), oznacza uszkodzenie procesora. Jeśli masz możliwość podmiany procesora lub sprawdzenia swojego procka na innym sprzęcie, to zrób to. Uszkodzenie procka jest prawdopodobne jeśli był przegrzewany (kożuch kurzu na radiatorze). Jeśli procek będzie OK, zostaje już tylko wymiana płyty lub serwis.

0
  • #4 19 Lis 2015 06:38
    gorg81
    Poziom 11  

Panowie dziś zabieram się za rozebranie tego dziada, bo co do procka jak się nie mylę to ta seria miała procek na stałe , czyli integra więc tak czy siak płyta. Jednak prędzej skłaniał bym się ku wersji z chipsetem choćby z uwagi na to że jak odpali to potrafi chodzić 2 i 3 miesiące ?? a czasami od razu pada.

Na wszelki wypadek zadzwonię dziś do HP do serwisu zapytam ile kosztuje naprawa, pewnie będzie taniej niż nowy sprzęt, ale pytanie o ile :)

0
  • #5 21 Lis 2015 15:38
    szycha82
    Poziom 14  

Jak już się zorientujesz w temacie to opisz tutaj co było przyczyną. Ja dalej upierałbym się z tym chipsetem.

0
  • #6 23 Lis 2015 11:50
    vicek
    Poziom 10  

A przypadkiem razem z diodą zasilania czy tam wi-fi (F12) nie zapala ci się dioda w interfejsie LAN ? Jeśli tak to prawdopodobnie jest to wina układu Realtec RTL8103EL, który robi zwarcie przy uruchamianiu. Wymiana tego układu lub samo jego wylutowanie powinno usunąć usterkę, tyle że po wylutowaniu port LAN nie będzie działał.

0
  • #7 24 Mar 2016 08:02
    gorg81
    Poziom 11  

Więc tak ponowie, z uwagi na bardzo małą ilość czasu odpisuję dopiero teraz i przyznaję bez bicia że sami mi przypomnieliście o tym.
    Zatem, HP poleciał do Bielska do Serwisu, okazało się że znajomy, znajomego tam pracuje etc.....
    Diagnoza - uszkodzony chipset płyty głównej, czy to była prawidłowa diagnoza ??? nie wiem, faktem że sprzęt się już potem nie włączał praktycznie wcale. Może raz na 10 uruchomień.
    Kupiłem na rynku wtórnym płytę po regeneracji (350 zł z 6 miesięczną gwaranacją) i pókico od miesiąca ponad chodzi jak żyleta. Poza oczywiście jednym, nadal się grzeje. Przy okazji wymieniłem na nówkę wentyla, wszystkie termopady, pastę, ale uważam że jego temperatura nadal jest zbyt wysoka choć support HP twierdzi że mieści się w normie.
    Koniec końców, póki nie mam oficjalnego świstka z HP service z konkretną diagnozą mogę tylko wierzyć znajomemu że taka była przyczyna.

0
  • #8 24 Mar 2016 08:47
    lisek
    Spec od monitorów

Fajny temat .
    Tylko podaj kol. pełna nazwę tego HP G62 (HP62- ?)
    * np. HP G62-110sw

Skoro wymieniałeś MB płytę to podaj opisy z płyty tej starej.

0
  Szukaj w 5mln produktów