Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Onkyo CD 7211 delikatne buczenie w słuchawkach

17 Lis 2015 17:04 1485 20
  • Poziom 9  
    Wpadł mi do naprawy CD Onkyo 7211. Wymieniłem laser i sprzęt gra naprawdę fajnie z jednym wyjątkiem . Gdy podłączę słuchawki to słyszę delikatne buczenie na granicy słyszalności. W innym odtwarzaczu CD jest absolutna cisza. Co to może być? Co mam sprawdzić w pierwszej kolejności? Transformator raczej nie buczy bo słyszałbym go bez podłączonych słuchawek. Kondensatory?
  • Poziom 15  
    Ułożenie przewodów i taśm, kondensatory w aplikacji wzmacniacza słuchawkowego a na końcu kondensatory w zasilaczu.
  • Poziom 9  
    Jeszcze jedno. Jak dotykam obudowy CD to czuję jakby delikatny prąd/napięcie na przednim panelu? Jak się tego pozbyć? Czy może to powodować delikatne buczenie w słuchawkach po wpięciu ich do gniazda słuchawkowego?
  • Poziom 42  
  • Poziom 43  
    A co jeszcze masz podłączone do wzmacniacza pod który masz wpięty CD? Komputer, TV?
  • Poziom 15  
    yogi009 napisał:
    Sprawdź miernikiem, co tam masz na obudowie, tam nie powinno być żadnych napięć.

No niby nie, ale pytanie brzmi do czego jest podłączony ten odtwarzacz, jeśli wzmacniacz (czy coś) ma zasilanie w pierwszej klasie ochronności i filtr Π na wejściu 230V to napięcie wynikające z budowy tego filtra może przejść na masę CD poprzez ekran kabla sygnałowego.
  • Poziom 9  
    Odtwarzacz stoi sobie samotnie nie podłączony do niczego. Słuchawki wpięte bezpośrednio do gniazda słuchawkowego CD.
  • Poziom 43  
    dziobakx napisał:
    Odtwarzacz stoi sobie samotnie nie podłączony do niczego.
    A to to już jest niepokojące chyba... Masz jakiś schemat tego CD?
  • Poziom 9  
    398216 Usunięty napisał:
    dziobakx napisał:
    Odtwarzacz stoi sobie samotnie nie podłączony do niczego.
    A to to już jest niepokojące chyba... Masz jakiś schemat tego CD?

Załączam service manual ze schematem. Onkyo CD 7211 delikatne buczenie w słuchawkach

Zdjęcie dotyczy modelu bez wyjścia słuchawkowego. Reszta jest identyczna.
  • Poziom 15  
    Nie widzę miejsca którędy miał by się dostać prąd na obudowę, masa jest środkiem uzwojenia wtórnego a ze strony pierwotnej połączenia brak .

yogi009 napisał:
    Sprawdź miernikiem, co tam masz na obudowie, tam nie powinno być żadnych napięć.

Dokładnie.
  • Poziom 9  
    yogi009 napisał:
    Pomierzyłeś to napięcie?

Jeszcze nie, czekam na miernik.
    Wracając do buczenia. Zauważyłem, że zwiększa się ono na chwilę, gdy wciskam "play" lub "Stop" lub gdy tacka całkowicie się zamknie. Zwiększenie buczenia jest chwilowe. Poza tym na granicy słyszalności buczy stale. Przypominam, że słyszę to na wyjściu słuchawkowym. Sprawdzałem na wyciszonym potencjometrze. Ruchy potencjometru nie wpływają na buczenie. Nie mam obecnie możliwości podłączyć sprzętu pod wzmacniacz i sprawdzić czy na kolumnach też to występuję.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Tzn. że brum pojawia się w raz z większym obciążeniem. (rozpędzanie silnika, ogniskowanie)
    2 główne kondensatory za mostkiem wymienione ?
    3 kondensatory za stabilizatorami wymienione ?
    2 kondensatory 47µF zaraz obok wzmacniacza słuchawkowego wymienione ? można wstawić deczko większe.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    dziobakx napisał:
    Zauważyłem, że zwiększa się ono na chwilę, gdy wciskam "play" lub "Stop" lub gdy tacka całkowicie się zamknie. Zwiększenie buczenia jest chwilowe.
    Mnie to wygląda na "przysiadanie" zasilacza. Najprawdopodobniej kondensatory w nim są do wymiany (te dwa duże na płycie głównej). Można dać "o numer większe" czyli o nieco większej pojemności niż oryginalne. Napięcie pracy musi być takie samo (może być i większe, ale mogą się nie zmieścić).
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    398216 Usunięty napisał:
    dziobakx napisał:
    Zauważyłem, że zwiększa się ono na chwilę, gdy wciskam "play" lub "Stop" lub gdy tacka całkowicie się zamknie. Zwiększenie buczenia jest chwilowe.
    Mnie to wygląda na "przysiadanie" zasilacza. Najprawdopodobniej kondensatory w nim są do wymiany (te dwa duże na płycie głównej). Można dać "o numer większe" czyli o nieco większej pojemności niż oryginalne. Napięcie pracy musi być takie samo (może być i większe, ale mogą się nie zmieścić).

Zgadzam się , ponieważ wzmacniacz słuchawkowy jest zasilany wprost z B+/- .
    Czyli pierwsze w kolejności do wymiany dwa największe elektrolity w zasilaczu.
  • Poziom 9  
    Dziękuję za wszelkie uwagi. Bardzo mi pomogliście. Będę musiał wymienić kondensatory.
    Gdzie ich najlepiej poszukać? Allegro, jakiś sklep internetowy? Jakieś preferowane marki?
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    dziobakx napisał:
    Dziękuję za wszelkie uwagi. Bardzo mi pomogliście. Będę musiał wymienić kondensatory.
    Gdzie ich najlepiej poszukać? Allegro, jakiś sklep internetowy? Jakieś preferowane marki?

Nichicon-y wstaw, dwie sztuki 4700µF/25V , wyjdzie 15zł.
  • Poziom 9  
    Dzięki. Zakupione. Oryginalne mają 16V ale te 25V z aukcji powinny się spokojnie zmieścić.
  • Poziom 15  
    Zawsze można je "położyć", znaczy zamontować poziomo i zabezpieczyć kropelką kleju na ciepło po stronie przeciwnej do nóg - żeby kondensatory nie drgały i nie wyrywały lutów.
  • Poziom 9  
    Wymieniłem wskazane kondensatory (te największe). Niestety buczenie występuje nadal. Nieco wzrasta gdy np. naciskam play lub zmieniam ścieżkę i dioda lasera podnosi się i opada.
    rzeczy które jeszcze sprawdziłem:
    - odkręciłem transformator i położyłem na książce (bez zmian)
    - podłączyłem inny laser (bez zmian)
    - odłączyłem laser i mechanikę, w ogóle wszystkie kable idące od i do mechaniki (bez zmian)

Poradźcie proszę co powinienem sprawdzić w następnej kolejności.
    Zamieszczam zdjęcie sprzętu.
    Czy może być to problem z transformatorem? Po lewej stronie u góry ma on niewielkie wgiecenie jakby upadł na jakąś krawędź.
    Przypominam: buczenie jest w słuchawkach i jest słabo słyszalne ale jest. Zwiększa się w momencie gdy dioda lasera podnosi się i opada (gdy zamyka się szuflada, przy wciskaniu play, next track). Gdy wciskam stop buczenie zmniejsza się. Przy odtwarzaniu ścieżki buczenie jest minimalnie większe niż gdy laser nie czyta.
  • Poziom 15  
    Brum może się przenosić z części cyfrowej, więc pozostałe kondensatory w zasilaczu do wymiany.