Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
LegrandLegrand
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

PER-EKO 25Kw Z PODAJNIKIEM - Nie działa prawidłowo.

17 Nov 2015 17:52 3234 16
  • Level 11  
    Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu. Posiadam piec z podajnikiem PER-EKO 25 kW. Dwa razy na dzień piec mi się wygasza. Objaw to nieprawidłowa praca wentylatora i brak podawania paliwa. Jeżeli stwierdzę że jest trochę żaru w palenisku to wyłączam piec na kilka sekund i powtórnie włączam. Wentylator chodzi normalnie ale nie podaje węgla. Muszę nałożyć klucz na wał ślimaka i pomagam uruchomić go w momencie zadziałania styczników.
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • LegrandLegrand
  • Level 19  
    Sprawdź/podmień kondensator silnika - miałem podobny problem z podawaniem paliwa - wymiana kondensatora pomogła, koszt niewielki.
    Czym objawia się nieprawidłowa praca wentylatora?
  • Level 11  
    W odpowiedzi na nieprawidłową pracę wentylatora.Sądzę, że jeżeli w komorze spalania wypali się węgiel to konstrukcyjnie jest to tak rozwiązane że wentylator pomrukując chodzi na bardzo niskich obrotach żeby zbytnio nie wzniecić płomienia celem dalszego wypalania się węgla w komorze podajnika.Oczywiście to zjawisko jest wtedy kiedy podajnik nie pracuje. Jeżeli jestem w błędzie to proszę o odpowiedź. Odnośnie kondensatora to jaki muszę kupić, ponieważ teraz mam 6 mikro F 450 VAC50/60 Hz.

Dodano po 4 [minuty]:

Dodatkowo podaję parametry ustawienia kotła:czas podawania 11 sekund,przerwa w podawaniu 75 sekund, przerwa w podtrzymaniu 10 minut, siła nadmuchu 1, temp kotła 55 stopni,temp cwu 62 stopnie.
  • Level 24  
    Jeśli podajnik nie ma "siły" by ruszyć, to najpierw sprawdź, jak wcześniej było wspomniane, kondensator silnika.
    Warto też zmierzyć napięcie podane z regulatora.
    Jeśli sytuacja się powtórzy, to na próbę podłącz silnik "na krótko" do gniazdka i zobaczysz, czy ruszy. Jeśli tak, to winny jest regulator, jeśli nie, to podajnik.

Warto też sprawdzić sam ślimak podajnika (łożyska, nagar w kolanie retorty i stan przekładni silnika).
    Jeśli w kolanie retorty jest nagar, to trzeba go usunąć. Żar na ruszcie powinien się trzymać nad "talerzem" paleniska. Jeśli schodzi do kolana, to jest przyczyna nagaru.
  • Level 19  
    Kondensator ma być taki jak jest zamontowany - tylko sprawny. Na pierwszy rzut oka czas podawania jest za krótki ja bym podniósł do 20s, czas przerwy skrócił do 60 s i sprawdziłbym jak zachowa się kocioł. Ja mam w kotle ekocentr 25kW, (sterownik compit R510) czas podawania 25s, czas przerwy 48 i śmiga.
  • LegrandLegrand
  • Level 30  
    Ja mam czas podawania 6 sek / na min przerwy na dwóch ślimakach. Zależy od paliwa, wielkości pieca, kubatury itp.
    Jak do tej pory chodziło, to bym nie ruszał.

Uszkodzenie wskazuje na kondensator jeśli silnik "buczy" podczas spodziewanej pracy. Jeśli nie "buczy" to sterownik :)
  • Level 19  
    Gdyby padł sterownik to raczej nie pomogłoby ruszenie ślimaka kluczem ąby mu pomóc w starcie.
    Reasumując - najpierw wymiana kondensatora, później przyjrzenie się jak pracuje kocioł i ewentualne zmiany parametrów.
  • Level 11  
    Te podane parametry są od wczoraj. Po odejściu serwisanta podajnik przestał działać. I znowu w momencie buczenia silnika pomogłem kluczem obrócić wał podajnika. Minęło 18 godzin i nic się nie dzieje. W moich rozważaniach biorę pod uwagę granulat węgla. Producent kotła podaje wielkość od 5-25 mm. Po sprawdzeniu bryłki są do 40 mmx25x15, chociaż producent węgla podaje od 8-25 mm( ekoret). Wilgotność całkowicie eliminuję ponieważ każdy worek jest rozcięty i wygrzewa się w kotłowni w której jest temperatura 25 stopni na wysokości wsadu do zasobnika tj 1.7m przez pół dnia.. Zaobserwowałem że podczas uruchamiania się podajnika występują trzaski zgniatanego węgla. Taki sam trzask jest wtedy kiedy pomagam obrócić kluczem wał podajnika.Czy to jest normalne.A kondensator oczywiście wymienię.
  • Level 24  
    wyciągnij ślimak z rury podajnika. Od strony silnika ślimak zaczyna się od blachy ochraniającej łożysko. Za tą blachą pewnie będzie brud. Prawdopodobnie coś tam wpadło.

Może być, że serwisant majstrował przy ślimaku. Sprawdź, czy ślimak z ową blachą osłonową się nie wysunął z tulejki łącznika z silnikiem. Wtedy węgiel z podajnika tam się wsypuje...
  • Level 19  
    Gdy silnik ma prawidłową moc a nastąpi blokada ślimaka to zrywa zawleczkę, a nie stoi. Tu ewidentnie tej mocy brakuje na starcie. Kawałki węgla mogą być zgniatane to normalne zjawisko.
  • Level 11  
    Wymieniłem kondensator i na razie odpukać piec działa bez zarzutu. Dziękuję za poradę.
  • Level 11  
    Dzisiaj tj 27 stycznia zmieniłem parametry na piecu,ponieważ zauważyłem niedopalony węgiel a jego ilość na palniku była zbyt duża: przerwa w przedmuchu z 9 na 10 minut, opóźnienie nadmuchu z 10 na 8 sekund, siła nadmuchu pozostała niezmieniona tj 2 bieg i 2,5 cm szczelina, czas podawania z 18 na 16 sekund, przerwa podawania z 60 na 70 sekund. Czy przedstawione parametry są właściwe?
  • Level 19  
    Trochę zbyt wiele parametrów zmieniasz na raz. Ja bym zmniejszył czas podawania - tak jak to zrobiłeś - i obserwował efekty, a resztę pozostawił na razie bez zmian.
  • Level 11  
    Producent proponuje czas podawania 9 sekund . Jaki ja mam ustawić?

Dodano po 20 [minuty]:

Zmieniłem na 10 sekund czas podawania. Równocześnie mierzę temperaturę na podajniku w miejscu sondy, która wynosi od 27,5 do 29,5 stopnia.
  • Level 30  
    Skoro producent proponuje 9 sekund, to czemu miałeś 18?
    Ustaw od razu na 9 i wtedy poobserwuj.
  • Level 11  
    Ustawiłem sterownik na 9 i zobaczymy. Temperatura rury podajnika do 25 stopni przy poprzednim ustawieniu. Czyli wniosek: ilość węgla potrzebna do spalania wystarczająco blokuje i nie ma zjawiska wypalania się w gardzieli retorty.Na powierzchni retory widoczny kopczyk spalonego węgla.
  • Level 8  
    Piszę żeby podzielić się swoim doświadczeniem z blokowaniem się podajnika i konieczności wspomagania obrotu kluczem. Może komuś to pomoże? Mój piec, Kostrzewa P-25, palnik kolano 90 %. Podajnik zatrzymywał się zawsze w tym samym miejscu obrotu. Po wyjęciu ślimaka podajnika, na jego końcu wchodzącym do kolana, spaw końcówki gwintu, wykruszył się (wypalił) a sama końcówka pod wpływem temperatury i tarcia lekko wygięła (odeszła od pręta), tworząc pazur. Ten pazur, po nagrzaniu rozszerzał się szorował o dno kolana i klinował (problemem było to zdiagnozować bo zimny i zamaskowany nagarem, brak spawu nie był widoczny, po ochłodzeniu gwint wracał na miejsce). Początek pracy był w normie, dopiero w wyniku wzrostu temperatury i tarcia gwint odkształcał się. Powodowało to nie podawanie odpowiedniej ilości paliwa a z czasem zbliżało to żar paleniska do końcówki podajnika, rozgrzewało a następnie uplastyczniało końcówkę gwintu, która blokowała obrót podajnika. Po zeszlifowaniu zadziora i położeniu nowego spawu, wszystko chodzi jak należy. Pozdrawiam.