Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
LegrandLegrand
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Oświetlenie led do czytania -

17 Nov 2015 18:14 1119 11
 • Level 8  
  Witam.
  Proszę Was o opinię, czy zmieniając oświetlenie w pokoju, którym spędzamy najwięcej czasu, czyli krótko mówiąc montaż oświetlenia led jako główne, gdzie np. wieczorami z żoną lubimy poczytać książki, jest aż tak niekorzystne dla wzroku jak przedstawiają to niektórzy?

  Jakie najlepiej wybierać żarówki led o dużym koncie świecenia i najcieplejszej barwie i jakiego producenta?

  Dziękuję za opinię i pozdrawiam.
  Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
 • LegrandLegrand
 • LegrandLegrand
 • Electrician specialist
  @mawerix123 - Imo kuchnia nie jest pomieszczeniem w którym spędzamy najwięcej czasu, ale może się mylę... Gordonem Ramsay'em nie jestem.

  @Rahit - Temat zmiany rodzaju oświetlenia z żarówek GLS czy halogenów na LED to temat rzeka. Ma zarówno wielu swoich zwolenników jak i przeciwników. Moim skromnym zdaniem zmiana głównego oświetlenia na LED'owe nie powinno wpłynąć negatywnie na samopoczucie lokatorów o ile zostaną zastosowane dobrej jakości źródła światła (zapewnione odpowiednie/oczekiwane natężenie, temperatura barwowa, współczynnik oddawania barw i co jest szalenie ważne lecz wielokrotnie pomijane - brak pulsacji/tętnień strumienia świetlnego w czasie). Kwestia czytania przy oświetleniu LED'owym to dla mnie pod pewnymi względami odrębna sprawa (w stosunku do kwestii oświetlenia ogólnego). Tutaj raczej skłaniałbym się ku temperaturze barwowej 4000K, niż cieplejszej (przy której łatwo się wieczorem znurzysz i uśniesz przy lekturce...)
 • Level 8  
  Na co mam szczególnie zwracać uwagę?
  Niestety na niektórych żarówkach, na samym opakowaniu jest niewiele informacji, te główne, to czas rozgrzania, lumeny i kąt świecenia.

  Czy żarówki led, można wyłączać i włączać dość często, czy jak w przypadku energooszczędnych, jak się włączy to raczej nie wyłączać, z uwagi na spory pobór prądu przy rozgrzewaniu?
 • Level 39  
  Lab75 wrote:
  @mawerix123 - Imo kuchnia nie jest pomieszczeniem w którym spędzamy najwięcej czasu


  Czyżbyś był częstym bywalcem u mnie w domu :?: chyba nie bo wiedział byś jakie centralne (przechodnie) miejsce zajmuje ;)

  @Rahit po wybraniu rodzaju oświetlenia chyba najważniejsze przy doborze jest właśnie natężenie, barwa, moc.
 • Level 27  
  Sa w sieci opracowania m.in kanadyjskie, świadczące o negatywnym wpływie światła LED na plamkę żółtą. Naszych opracowań nie znalazłem ani nawet polskich tłumaczeń; może gdzieś są. Poszperaj tematy HEV light, blue hazzard. Osobiście odradzam pracę, czytanie przy świetle tego typu. Halogen to dobra alternatywa innych źródeł światła niestety energochłonna. Przyjemne są tez metalohalogeny ale tez maja swoje wady.
 • Level 15  
  U mnie kuchnia też jest "centralnym pomieszczeniem" (w niedużym mieszkaniu w bloku) w dodatku okno niewielkie skierowane jest na północ. Zamontowane mam oprawki w suficie g-k w podkowę w ilości 12 sztuk plus dodatkowe oświetlenie 2+4 (też żarówki ledowe z osobnych włączników). Kupowałem jakość w sklepie lumenmax, żarówki gu10 5,5W 384lm na 230V chyba niecałe 3000K. W sumie tam kupiłem 99% żarówek led do mieszkania, w ciągu 5 lat na około 50 szt padło 6 a z tych 6 dwie sztuki były skutecznie reklamowane więc na jakość nie narzekam, (z zepsutych wylutowałem diody i świecą w akwa :)) Mam też kilka żarówek z biedronki Philipsa....kupione z wyprzedaży po 10pln i też nie narzekam. Mogę zaprosić do mieszkania w celu obiektywnej oceny. Lokalizacja Rzeszów. Na noc w kuchni włączam taśmę ledową w dowolnym kolorze). Wybierz jakość i gwarancję, może sklep w mieście gdzie nie będzie problemu z reklamacją i gwarancją?? Pozdrawiam

  PS. Kolego sq9fmc a co powiesz o czytaniu na tablecie, notebooku gdzie jest podświetlenie ledowe a ludzie używają tego przez 10-16h dziennie do różnych rzeczy??
 • Level 27  
  @RAhit: A książki to czytacie przy jakim świetle? Żyrandol, lampa stojąca czy biurkowa?
 • Level 8  
  @lukiiiii Żyrandol, który jest utwierdzony niemal centralnie nad łóżkiem.
 • Level 12  
  Widziałem kiedyś czasopismo dotyczące oświetlenia (nie pamiętam nazwy). Były tam wykresy aktywności mózgu, w zależności od pory dnia, ale również od rodzaju oświetlenia (właściwie chyba spektrum fal e-m). Gdyby któryś z kolegów znalazł jakiś podobny artykuł, niech wstawi- może też zainteresuje autora postu.
  Pozdrawiam
 • Level 27  
  Nie chce tu prawić morałów, ale mnie uczono że do czytania to światło bezpośrednie ( lampa biurkowa, jakaś stojąca obok) a nie z żyrandola.
 • Level 8  
  @lukiiiii ale ten żyrandol wini centralnie nad łóżkiem, zapalając go świeci w podobny sposób jak lampa przy łóżku.