Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pompa głębinowa - praca przy zamkniętym przepływie

Audia42 17 Nov 2015 18:27 4830 2
 • #1
  Audia42
  Level 10  
  Witam, mam takie dość nietypowe pytanie ale od początku.
  Pompa głębinowa (parm. Hmax=80m, Qmax=125l/min) zatopiona w studni wierconej na 13m. Pracuje w systemie hydroforowym ze zbiornikiem 300L. Ponieważ często zdarza się że muszę pobrać większe ilości wody na raz (np.1m3) oraz ma być w przyszłości wykorzystywana do nawadnia założyłem taki wyłącznik przepływowy Link
  przed hydroforem oraz odpowiedni zawory. Cały system działa fajnie, natomiast zastanawia mnie jeden fakt. Wyłącznik wyłącza urządzenie po ok 15s od zamknięcia przepływu tzn. przez te 15s pompa pompuje wodę w zamknięty obieg z maksymalnym ciśnieniem (ok. 7bar) zastanawia mnie fakt czy konstrukcja pomp głębinowych jest przygotowana na taki ok 15s stan pracy czy grozi jej to uszkodzeniem? Czy jedynie pompa będzie "mieliła" wodę tracąc energie ale nie jest to szczególnie niebezpieczne dla niej?
  I od razu przy okazji zapytam o system nawadniania. Powiedzmy (hipotetycznie) że podłączony byłby do niej system nawadniania z 4 zraszaczami, każdy po ok. 12l/min (przy 3,5bara) co daje 48l/min. Z tego co rozumiem musiałbym zredukować ciśnienie z pompy do tych 3,5bar-4bar. Tylko co wówczas z wydajnością gdy pompa "chce" tłoczyć powiedzmy 90l/min a pobór to powiedzmy ok. 50l/min?
 • #2
  Szybki Elektron
  Level 25  
  Pompy głębinowe to pompy wirowe, bezwładnościowe ("odśrodkowe"). Dla zwiększenia ciśnienia wyjściowego buduje się je jako wielostopniowe. Nie są to pompy wyporowe, więc zamknięcie odpływu nie jest niebezpieczne, a towarzyszy mu zmniejszenie poboru mocy.
  Audia42 wrote:
  Powiedzmy (hipotetycznie) że podłączony byłby do niej system nawadniania z 4 zraszaczami, każdy po ok. 12l/min (przy 3,5bara) co daje 48l/min. Z tego co rozumiem musiałbym zredukować ciśnienie z pompy do tych 3,5bar-4bar. Tylko co wówczas z wydajnością gdy pompa "chce" tłoczyć powiedzmy 90l/min a pobór to powiedzmy ok. 50l/min?

  Dla udzielenia poprawnej odpowiedzi trzeba by znać charakterystykę pompy i właściwości instalacji. Może dodatkowy wyłącznik ciśnieniowy na zbiorniku załatwiłby sprawę?
 • #3
  Grzegorz Siemienowicz
  Level 36  
  Tu mogą skumulować się dwa problemy :
  1) Brio SK-13 umożliwia ustawienie tylko ciśnienie załączania. Powoduje to, że po stronie tłocznej generowane jest ciśnienie maksymalne jakie może wytworzyć pompa. W przypadku pomp głębinowych często jest ono wyższe niż ciśnienie maksymalne zbiornika;
  2) Ciśnienie w instalacji nawadniania nie powinno być wyższe niż 4 lub 6 bar ( w zależności jak zbudowana jest instalacja nawodnienia ). Można oczywiście sobie z tym poradzić montując reduktor ciśnienia.