Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

GTX 960 - jakiego producenta wybrać?

Hixovick 17 Nov 2015 19:46 1869 30
    Hixovick
    Level 7  
    Witam.
    Chciałem sobie kupić kartę graficzną GTX 960. Myślałem, że będzie łatwo, ale tego jest pełno. Mam do wydania około 850 zł. Chciałbym prosić Was o opinie. Gigabyte? MSI? Asus?
    Mam jeszcze jedno pytanie: czy warto zainwestować w dodatkowe 2 GB vRAM'u? Wersje 4 GB są trochę droższe, ale czy to jest aż tak spora różnica?
    Pozdrawiam.
    mario81
    Level 33  
    Znaczna różnica jest widoczna w niektórych tytułach, np. Assassin's Creed Unity, Watch Dogs czy Shadow of Mordor itp., lub grając w rozdzielczości wyższej niż FullHD (ale ta karta do tego nie służy). Jeśli masz luz w budżecie, to warto wziąć 4GB, na pewno nie zaszkodzi, gier wykorzystujących lub wymagających ponad 2GB cały czas będzie przybywać, tylko, że oczywiście GTX 960 również z czasem zacznie nie wyrabiać w grach, bez znaczenia czy ma 2GB czy 4GB.
    Jeśli nie specjalnie interesują Cię wysokie detale (głównie chodzi o tekstury) w grach, wtedy można oszczędzić 50-100 zł i wersja 2GB będzie OK.
    Hixovick
    Level 7  
    Dla mnie w grach liczy się rozgrywka. Grafika nie ma znaczenia, ale bez lepszej karty nie odpalę najnowszych tytułów. Dla wydajności pewnie i tak będę grał na średnich / małych detalach. Dzięki za odpowiedź, ale nadal nie wiem jakiego producenta.
    mario81
    Level 33  
    Ja osobiście z doświadczenia polecam MSI Gaming.
    rzymo
    Level 33  
    Albo MSI Armor 2x - tańsza, tryb półpasywny też jest.
    Hixovick
    Level 7  
    Dzięki za odpowiedź. Niestety muszę się zmieścić w budżecie maks 900 zł z przesyłką. Mam na oku trzy karty: MSI GeForce GTX 960 2GB, Gigabyte GeForce GTX 960 4GB i MSI GeForce GTX 960 2GB. Słyszałem dużo pozytywnych ocen o Gigabyte, toteż jestem najbardziej przekonany do niej.
    Niestety nigdzie nie mogę znaleźć MSI Armor x2, na Allegro jest jeden model, którego cena przekracza 900 zł, więc odpada.
    rzymo
    Level 33  
    Przecież ta z trzeciego linka to własnie MSI Armor 2x :) (czarno-białe chłodzenie, określenie Armor 2x w lewym dolnym rogu pudła).

Mam, polecam.
    Hixovick
    Level 7  
    Co do głośności - nie przeszkadza mi to. Jeszcze niecały rok temu miałem komputer, który chodził jak kosiarka i mi to nie przeszkadzało. Jeżeli chłodzenie nie jest dużo lepsze w tej karcie niż w tej to wybiorę tą tańszą.
    Wątpię, żebym doprowadzał moją kartę do temperatury wrzenia. Nie będę też uruchamiał żadnych gier z grafiką na poziomie ultra, bo nie pozwala mi na to procesor.
    Wielkie dzięki za pomoc. Muszę się poważnie zastanowić. Najlepszą opcją wydaje się być MSI Armor x2, ale ma 2 GB vRAM'u. Kuszącą opcją jest ten tańszy model Gigabyte, ale jeżeli ma mieć słabe chłodzenie i przegrzać się po włączeniu zdjęcia w fullHD to lepiej zainwestować 40 zł więcej.
    Poszperam jeszcze i spróbuję znaleźć różnice pomiędzy tymi trzema kartami.
    Wielkie dzięki za pomoc.
    nowackahelena
    Level 17  
    Kup kartę z pół pasywnym chłodzeniem. Oferują je firmy MSI i ASUS. Cisza przy oglądaniu filmów i przeglądaniu internetu. Zarówno MSI jak ASUS to dobre karty leciutko lepsza jest MSI. Zastanów się nad kupnem GTX 970 zamiast 960. Kolosalna różnica. Dużo większa niż pomiędzy 970 i 980.

Dodano po 4 [minuty]:

Szkoda kasy na coś o jeden rząd wyżej. Lepiej dozbierać i kupić kilka poziomów wyżej i mieć spokuj na kilka lat.
    Hixovick
    Level 7  
    Tak jak wspominałem wyżej, nie będę grał na ultra ustawieniach. Spokojnie starczy mi 960. Wolę za 500 zł różnicy kupić coś innego. Jestem przekonany, że GTX 960 mnie zadowoli w 100 procentach. Filmy na PC oglądam raz na rok, a głośność mi nie przeszkadza. Najbardziej chodzi o to, żeby karta wytrzymała 3-4 lata.
    Najprawdopodobniej zdecyduje się na to.
    Dziękuję wszystkim za pomoc.
    Rafik_ck
    Level 23  
    Asus i Gigabyte . A co do 2 GB i 4GB to lepiej dopłac do 4 GB bo coraz więcej gier wykorzystuje więcej pamięci na karcie ale i tak GTX 960 jest dosyć słaba karta i ze wszystkimi tytułami sobie na pewno nie poradzi . Lepiej sobie kup GTX 770 chociaż i wtedy zobaczysz przeskok wydajności .
    Hixovick
    Level 7  
    Intel Core i3-3240 3.4 GHZ
    nVidia GeForce GT 640
    RAM DDR3 4GB (drugie 4 GB w drodze)
    HDD 500 GB
    Zasilacz 300 W (nowy, Thermaltake Smart SE Modular 530W, też jest już w drodze)

Najsłabszym ogniwem jest tu karta graficzna. Wiem, że występują podobne konfiguracje sprzętu i bardzo dobrze obsługują GTX 960, więc o to się nie martwię, ale dla pewności, proszę o analizę.
    mario81
    Level 33  
    Bez obaw. Ten Core i3 + GTX 960 to będzie bardzo dobre połączenie. Moim zdaniem.
    Hixovick
    Level 7  
    Znam parę osób, które mają właśnie i3 + 960 i działa im to świetnie, ale wolałem się upewnić.
    Już wiem, że na pewno zainwestuję kilka złotówek więcej na wersję 4 GB, a nie tak jak planowałem 2 GB. Teraz tylko zostaje mi wybór: MSI czy Gigabyte. Osobiście miałem dwie karty graficzne od Gigabyte i wszystko było ok. O MSI też słyszałem wiele dobrego. Tak jak już wspomniałem wcześniej - ma mi to służyć przez około 3 lata, więc wolałbym, żeby była bezawaryjna.
    mario81
    Level 33  
    Wobec tego, rzuć okiem na tą wersję Gigabyte
    http://proline.pl/?p=GV-N960WF2OC-4GD
    Chyba, że nie zależy Ci na trybie pół-pasywnym, wtedy ta będzie OK: http://www.zadowolenie.pl/podzespoly-komputer...te-geforce-cuda-gtx960-gv-n960g1-gaming-2gd-1 (ma nieco niższe taktowanie rdzenia, ale do nadrobienia po podkręceniu).

Jeśli interesuje Cię karta MSI, to raczej nie kupuj na morele.net. Każda karta MSI ma u nich tylko dwa lata gwarancji, podczas gdy normalnie (w innych sklepach) jest trzy.
    Hixovick
    Level 7  
    Zdecydowałem się na tą kartę. Posiada 4 GB vRAM'u i chłodzenie pół-pasywne, więc łączy w sobie kart, nad którymi się zastanawiałem.
    Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc.
    rzymo
    Level 33  
    Oprócz zalet ma jedną wadę - nie wiadomo kto u gigabajta wpadł na absurdalny pomysł zastosowania dwóch gniazd zasilania i to 6pin + 8pin ;)
    GTX 950/960 działa tak samo dobrze na pojedynczym 6pin, nawet b. mocno podkręcona.
    Hixovick
    Level 7  
    Czy podczas podłączania mam podłączyć tylko pojedyncze 6pin?
    rzymo
    Level 33  
    Nie, do tej konkretniej karty Gigabyte'a musisz mieć dwie wtyczki - jedna 6pin oraz jedna 8pin.
    rzymo
    Level 33  
    @up - nie, nie i jeszcze raz nie ;) Nie każda 950/960 będzie półpasywna, nawet po edycji biosu.
    Hixovick
    Level 7  
    @zakopek9g Nie mam zamiaru podkręcać karty.
    @rzymo Zauważyłem teraz, że zasilacz jaki zamówiłem nie posiada złącza 6pin. Dałoby się coś z tym zrobić?
    zakopek9g
    Level 17  
    A nie ma czasem "6+2 + 8" lub "2 x 6+2"
    Hixovick
    Level 7  
    Wielkie dzięki. Musiałem nie doczytać.
    nowackahelena
    Level 17  
    Dokup sobie jeszcze dysk SSD na system np 128 Mega

Dodano po 1 [minuty]:

Jaką kartę kupiłeś?
    Hixovick
    Level 7  
    Wybrałem4GB Gigabyte Gigabyte GTX 960 Windforce 2X. Niestety jeszcze jej nie podłączyłem, bo... nie mieści mi się w obudowie... Szukam teraz jakiejś dobrej obudowy. Zastanawiam się pomiędzy SilentiumPC Brutus M25 a SilentiumPC Gladius M20.
    Co do dysku SSD - nie wiem czy jest mi on potrzebny. Czy w przypadku średniej konfiguracji sprzętowej zależy mi na tym aż tak i czy różnica w prędkości np. włączania systemu (po przeinstalowaniu na tego SSD oczywiście) będzie widoczna...