Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie pieca co do pompy ciepła

robgal519 17 Nov 2015 20:13 4425 6
Buderus
  • #1
    robgal519
    Level 9  
    Witam!
    Szukam prostego rozwiązania jak podłączyć dodatkowe źródło do pompy ciepła.
    Chciałbym żeby piec co traktował pompe ciepła jako dodatkowy kaloryfer wtedy i tylko wtedy gdy temperatura w pompie ciepła jest < 50 *C
    Pompa ciepła posiada dedykowaną wężownice oraz możliwość podłączenia czujnika temperatury
    piec co jest gazowy i tak skonfigurowany aby działał w odpowiednich przedziałach czasowych. (czas ten pokrywa się z zapotrzebowaniem na CWU)
    System ma za zadanie zabezpieczyć dopływ ciepłej wody w sytuacji gdy temperatura zewnętrzna nie pozwala korzystać z pompy ciepła lub w przypadku nadmiernego zużycia wody.

    Szukam możliwie oszczędnego rozwiązania.
    Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi
  • Buderus
  • #2
    ls_77
    Level 36  
    Daj więcej informacji: jaki "Piec" = kocioł i to samo z pompą ciepła - model, firma, zastosowane regulatory, sterowniki, czy jest sprzęgło, jaki zasobnik?
    Nikt z fusów nie wróży, chyba że będziesz czekał do Andrzejek, to może coś się trafi ;-)
  • Buderus
  • #3
    robgal519
    Level 9  
    Piec CO to Junkers Eurostar ZSE 24-4 MFK
    Pompa ciepła to Hewalex PCWU 200K - 2.3kW

    Piec CO posiada funkcje grzania wody użytkowej i w tej konfiguracji jest podłączony do pompy ciepła, ale instalatorzy do pompy nie mieli odpowiedniego czujnika temperatury do junkersa(podobno strasznie drogi) a ten który próbowali zamontować nie działał.
    Poza tym zauważyłem że jeśli korzysta się z wody to w górnej części zbiornika jest dość duża temperatura, a w dolnej wpływa zimna woda z sieci co powoduje że na dolnej czujce jest dość niska temperatura ale w zbiorniku jest jeszcze dużo wody. W takiej sytuacji wydaje mi się że junkers włączałby się za każdym razem kiedy z pompy spuszczono by troche wody (czujnik jest na wysokości ok 1/3 zbiornika od dołu) a to wydaje mi się nie efektywne. Moim zdaniem dużo lepszym rozwiązaniem byłoby podłączenie pompy ciepła jako dodatkowy kaloryfer. w sezonie grzewczym, w przypadku braku wody junkers nagrzewałby pompe.
    Kluczowe są tu ustawienia układu.
    1* zbiornik byłby włączany do układu CO wtedy kiedy temperatura wewnątrz pompy spadłaby poniżej określonej temperatury
    2* należy zabezpieczyć układ tak żeby pompa ciepła nie ogrzewała całego domu
    jak już wcześniej wspomniałem szukam możliwie ekonomicznego rozwiązania

    aktualnie cwu zabezpiecza jedynie pompa ciepła. powietrze pobiera ona z kotłowni i jak do tej pory to rozwiązanie jest dość wydajne, ale w przypadku kiedy temperatura zewnętrzna radykalnie spadnie to naturalnie w kotłowni będzie odpowiednio niższa temperatura co może wręcz uniemożliwić efektywne działanie pompy. Pompa ma odpowiednie zabezpieczenia i nie uruchomi się poniżej zadanej temperatury zewnętrznej. w tym przypadku piec co musiałby monitorować temperaturę wewnątrz zbiornika i zależnie do niej przyłączał ten jako kolejny kaloryfer.
    Zdaje sobie sprawę że w moim rozwiązaniu mógłby wystąpić okres kiedy nie ma żadnego źródła ciepłej wody, ale zużycie wody, oraz czasowe ustawienie pieca praktycznie wyklucza taka możliwość (piec włącza się przed planowanym zużyciem wody w godzinach wczesno porannych aby nagrzać dom rano, oraz w godzinach popołudniowych, żeby nagrzać dom po powrocie z pracy takie ustawienie pokrywa się ze zużyciem wody)
  • #4
    ls_77
    Level 36  
    W instrukcji pompy Hewalex dla instalatora jest jakiś schemat (nr 4) z podłączeniem do tej pompy kotła gazowego/olejowego, ale jest napisane, że trzeba oryginalny czujnik od kotła wypiąć i stosować jakieś dodatkowe oporniki w zależności od producenta kotła?
    Podłączenie pieca co do pompy ciepła
    Najlepiej napisz do działu technicznego firmy Hewalex to ci wszystko wytłumaczą co i jak.
    Oczywiście daj znać co z tym podłączeniem - będzie dla potomnych.
  • #5
    robgal519
    Level 9  
    Podłączenie pieca co do pompy ciepła
    Znalazłem to w instrukcji junkersa. Z tego wynika że jeśli podłącze odpowiednie oporniki do hewalexa i podłącze to do junkersa wg tego schematu, to hewalex będzie sterował pracą junkersa? (wcześniej nie brałem takiej opcji pod uwagę ponieważ na moim panelu nie było takiej opcji. okazało się że schemat istalacji hewalexa był źle ustawiony). Mam jednak jeszcze jedno pytanie:
    Jakie oporniki dobrać do Hewalexa żeby wszystko ładnie działało? w tabeli wyżej są podane wartości ale jest to jakiś przedział i zastanawiam sie czy ma jakieś znaczenie jaką wartość będą miały oporniki? czy wystarczy że będą z tego przedziału?
  • Helpful post
    #6
    ls_77
    Level 36  
    Nie wiem jak w twoim Junkersie, ale niektóre kotły pozwalaja podłączyć sterowanie podgrzewaniem CWU w zasobniku na 2 sposoby:
    1. poprzez podłączenie oryginalnego czujnika temperatury (jeśli Junkers to Junkers) do złącza czujnika w kotle
    2. poprzez podłączenie termostatu (dowolnego) - zwarcie termostatu powoduje przełączenie kotła w tryb grzania zasobnika (najczęściej temp. w kotle na maxa)

    Twój schemat przedstawia podłączenie termostatu, czyli według instrukcji Hewalexa podłączasz tylko kabelki do zacisków 9 i 11 w pompie ciepła, a do kotła 7 i 9 plus zostawiając mostek 8 i 9.

    Przynajmniej ja to tak rozumiem, ale najlepiej napisz/zadzwoń do działu technicznego Hewalex, na pewno Ci pomogą :idea:
  • #7
    robgal519
    Level 9  
    Raportuje rozwiązanie:
    Skorzystałem z opcji bez oporników (bo tylko ta u mnie zadziałała)
    podłączyłem to tak:
    [Hewalex] [Junkers]
    [9] <--> [7]
    [11] <--> [8]
    wg podanych wyżej schematów.

    Poza tym należało obniżyć max. temp. we. Junkersa (bo wyjściowa dochodziła do 90*)zrobiłem to przez wciśniecie przycisku serwis. lewym pokrętłem ustawiłem 2.5 i po chwili pojawiła sie ustalona temp we. Prawym pokrętłem ustawiłem 75* i zatwierdziłem przytrzymując przycisk serwisowy, dopóki na wyświetlaczu nie pojawiło się [].

    Na koniec ustawiłem priorytety czasowe w hewalex.
    Oba urządzenia działają poprawnie i zgodnie z pierwotnymi założeniami