Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie dekodera DVB-T przy posiadaniu kablówki osiedlowej

tomek3330 17 Lis 2015 21:19 6060 14
  • #1 17 Lis 2015 21:19
    tomek3330
    Poziom 1  

Posiadam telewizor kineskopowy marki Thomson. Parę dni temu kolega dał mi swój dekoder DVB-T, ponieważ kupił już nowy telewizor i dekoder nie był mu już potrzebny. Dotychczas odbierałem telewizję z osiedlowej kablówki, która nie wymaga posiadania dekodera DVB-T, kanałów było 52, jakość była "taka sobie", a z kanałów telewizji naziemnej paru brakowało. Po podłączeniu dekodera DVB-T jakość jest dużo lepsza, problem w tym, że kanałów jest tylko 24, czyli te, które oferuje telewizja naziemna. Moje pytanie zatem brzmi: co powinienem zrobić, żeby odbierać pozostałe kanały z kablówki? Na jednym forum przeczytałem taką radę, cytuję: "musisz kupić kabel RF który podłączysz do wyjścia antenowego na tunerze i do gniazda antenowego w tv".

0 14
  • #2 17 Lis 2015 22:18
    kazikszach
    Poziom 33  

tomek3330 napisał:
    "musisz kupić kabel RF który podłączysz do wyjścia antenowego na tunerze i do gniazda antenowego w tv".

Tak ma być, antenę z kablówki podłączasz do wejścia tunera, a wyjście tunera kablem RF podłączasz do gniazda antenowego telewizora.
    Masz w ten sposób te 52 analogowe programy i 24 z DVB-T, część będzie się dublować.

0
  • #3 18 Lis 2015 00:01
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

@kazikszach
    Co to za bzdury?.
    Od kiedy sygnał z kablówki przepuszcza się przez jakikolwiek sprzęt?.
    Skąd Kolega wie, że dekoder DVB-T ma przelotkę antenową?.

tomek3330 napisał:
    co powinienem zrobić, żeby odbierać pozostałe kanały z kablówki?

Podłączyć ją bezpośrednio pod wejścia antenowe w tv i wyszukać programy, a dekoder DVB-T kablem euro-euro (jeśli takowy port dekoder posiada) pod euro w tv.
    Jeśli kablówka analogowa (tak wywnioskowałem z wpisu otwierającego) będzie kiepska - to pogodzić się z tym, jeśli oferują sygnał cyfrowy, to o analoga już nikt nie dba.

A swoją drogą: co to za kablówka?.

0
  • #4 18 Lis 2015 09:11
    kazikszach
    Poziom 33  

KOCUREK1970 napisał:
    @kazikszach
    Co to za bzdury?.
    Od kiedy sygnał z kablówki przepuszcza się przez jakikolwiek sprzęt?.
    Skąd Kolega wie, że dekoder DVB-T ma przelotkę antenową?.
    tomek3330 napisał:
    co powinienem zrobić, żeby odbierać pozostałe kanały z kablówki?

Podłączyć ją bezpośrednio pod wejścia antenowe w tv i wyszukać programy, a dekoder DVB-T kablem euro-euro (jeśli takowy port dekoder posiada) pod euro w tv.
    Jeśli kablówka analogowa (tak wywnioskowałem z wpisu otwierającego) będzie kiepska - to pogodzić się z tym, jeśli oferują sygnał cyfrowy, to o analoga już nikt nie dba.

To nie są bzdury, autor nic nie napisał o dodatkowej antenie do DVB-T, ja z jego opisu zrozumiałem, że w kablówce ma sygnał analogowy i DVB-T i jak podłączy kabel z kablówki do tunera. to już nie ma jak podłączyć do telewizora.
    Tunery DVB-T, które spotykałem zawsze miały przelotkę antenową.
    Jak się komuś zarzuca pisanie bzdur, to może najpierw warto przeczytać dokładnie co pisze autor tematu.

0
  • #5 18 Lis 2015 18:04
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

kazikszach napisał:
    To nie są bzdury, autor nic nie napisał o dodatkowej antenie do DVB-T, ja z jego opisu zrozumiałem, że w kablówce ma sygnał analogowy i DVB-T i jak podłączy kabel z kablówki do tunera. to już nie ma jak podłączyć do telewizora.

Bzdurą nazwałem sposób, jaki mu Kolega opisał sposób podłączenia.
    W kablówce NIE wolno przepuszczać sygnałów cyfrowych i analogowych razem przez wspólny port/interfejs.
    Sygnał musi być rozdzielony specjalną zwrotnicą z portem DATA i portem RTV.
    Proszę sobie przeczytać co to jest ingres w sieci kablowej.
    kazikszach napisał:
    Jak się komuś zarzuca pisanie bzdur, to może najpierw warto przeczytać dokładnie co pisze autor tematu.

Zanim się coś doradzi, należy znać choćby w zarysach specyfikę danego zagadnienia.

0
  • #6 18 Lis 2015 18:46
    andpol 33
    Poziom 34  

Jaki jest problem przepuścić kablówkę przez przelotkę bo nie bardzo rozumiem? Najwyżej dekoder coś tam przytnie.

1
  • #7 18 Lis 2015 19:05
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

andpol 33 napisał:
    Jaki jest problem przepuścić kablówkę przez przelotkę bo nie bardzo rozumiem?

Dlaczego UPC, MM, Vectra stosuje zwrotnice multimedialne?.
    Po co, skoro można dać zwykły rozgałęźnik za 10 zł, albo nawet wcale?.

Proszę poszukać sobie informacji o sygnale cyfrowym i analogowym w kablówkach i dlaczego NIE WOLNO tych sygnałów razem "mieszać".

0
  • #8 18 Lis 2015 19:17
    andpol 33
    Poziom 34  

Z kablówkami mam rzadko do czynienia ale widziałem nie raz sygnał cyfrowy i analogowy razem w gniazdku RTV, szczególnie tam, gdzie kablówki wchodzą w istniejące instalacje.

-1
  • #9 18 Lis 2015 20:17
    kazikszach
    Poziom 33  

andpol 33 napisał:
    Z kablówkami mam rzadko do czynienia ale widziałem nie raz sygnał cyfrowy i analogowy razem w gniazdku RTV, szczególnie tam, gdzie kablówki wchodzą w istniejące instalacje.

Kablówka, z którą mam do czynienia weszła w istniejącą instalację i typowe gniazdko ma wyjście TV i RTV, na wyjściu TV jest sygnał analogowy, cyfrowy kablowy do ich dekoderów, lub modułów CI i DVB-T i podłączenie, które opisałem sprawdza się bardzo dobrze, taki sam sygnał mam też w zakładzie.
    Telewizor z modułem CI podłączony do tego sygnału znajduje programy analogowe, cyfrowe kablowe (ile to zależy od opłaconego pakietu) i DVB-T.

0
  • #10 18 Lis 2015 20:25
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

andpol 33 napisał:
    ale widziałem nie raz sygnał cyfrowy i analogowy razem w gniazdku RTV

No właśnie - razem w gniazdku - tam masz już wstępną filtrację i rozdzielenie tego sygnału na tor cyfrowy DATA i tor analogowy RTV.
    To tak samo, jakbyś satelitę i naziemną połączył na dachu przez sumator TV/SAT - a w mieszkaniu nie dał nic - tylko z jednego sprzętu do drugiego po przelotce (pomijam już fakt wystąpienia zasilania w kablu by działały konwertery) - i co da się tak zrobić - no też się nie da.
    Muszą być spełnione warunki, zalecenia do prawidłowej i niczym nie zakłóconej pracy instalacji.
    Proszę też pamiętać, że kablówka często ma/musi mieć KZ (Kanał Zwrotny) do usług dodatkowych na dekoderze operatora, do internetu itd.

U mnie w bloku pewna osoba tak zrobiła jak radził poprzedni Kolega - niby nic, tylko, że zjawiło się 2 monterów z serwisu liniowego, bo w całym bloku siadły wszystkie usługi - tak u siebie to podłączył, że nie działało nic u nikogo (u niego też - więc zgłosił sam awarię ;) ) - szukali przyczyny kilkanaście godzin i znaleźli winowajcę (właśnie jego) - po rozłączeniu tego wszystkiego i PRAWIDŁOWYM podłączeniu - usługi wróciły "od strzała" - a facet miał spore nieprzyjemności, oj spore - nie wiem, czy mu dowalili jakąś karę finansową, ale wiem, że się musiał zdrowo "prostować" przed UPC (bo to ten operator ma u nas usługi) - choć mu mówiłem, że mu to sam zrobię gratisowo, po sąsiedzku - ale gdzie tam - "sam sobie to zrobię" - każdy tylko patrzy po kosztach się ślizgać i wszystko jak najtaniej, albo nawet nic nie inwestować.
    kazikszach napisał:
    Kablówka, z którą mam do czynienia weszła w istniejącą instalację i typowe gniazdko ma wyjście TV i RTV, na wyjściu TV jest sygnał analogowy, cyfrowy kablowy do ich dekoderów, lub modułów CI i DVB-T i podłączenie, które opisałem sprawdza się bardzo dobrze, taki sam sygnał mam też w zakładzie.

Skąd wiesz z czym tu mamy do czynienia?.
    KOCUREK1970 napisał:

?.

0
  • #11 18 Lis 2015 20:57
    kazikszach
    Poziom 33  

Nie wiem co ma autor tematu, bo jakoś się nie odzywa.
    Nigdzie nie pisałem o ingerowaniu w podłączenia kablówki, dla mnie pojęcie sygnał kablówki oznacza ten, który jest na wyjściu gniazdka abonenckiego ( od kanału S1 do kanału K69), a nie ten który do niego dochodzi.
    W mojej kablówce sygnał zwrotny wykorzystywany jest tylko do internetu, nie spotkałem telewizora z sygnałem zwrotnym na wejściu RF, może są.

0
  • #12 19 Lis 2015 12:03
    andpol 33
    Poziom 34  

Też myślałem o gniazdku na końcu. To co przed jest własnością operatora i nie należy w to ingerować. Co podłączę po gniazdku to już moja sprawa. Wiadomo, że tostera, czy mikrofalówki nie należy podłączać. :D

0
  • #14 19 Lis 2015 20:20
    kazikszach
    Poziom 33  

Warianty według mnie prawidłowe, ale za pierwszy przez kolegę "KOCUREK1970" zostałem oskarżony o pisanie bzdur.
    W tej chwili są to tylko czysto teoretyczne dyskusje, bo autor tematu chyba o nim zapomniał i nie chce dokładnie opisać, co tam ma w rzeczywistości.

0
  • #15 19 Lis 2015 20:27
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

andpol 33 napisał:
    Co podłączę po gniazdku to już moja sprawa

Czyżby? - czyli nie powinieneś mieć za gniazdkiem żadnego sygnału, skoro operator odpowiada tylko przed?.

Kablówka jest właścicielem instalacji od centrali aż do zakończenia sieci - dekoder, modem kablowy itd. - więc to co ZA gniazdkiem też należy do operatora.
    zetdeel napisał:
    Masz 2 warianty połączenia urządzeń.

Ani jeden, ani drugi - dlaczego, wytłumaczyłem.
    Proszę nie wprowadzać w błąd.

Nie wiemy co to dokładnie za kablówka, nie wiemy co tam jest za sygnał, jakie gniazdko i czy w ogóle tam coś jest a nie tylko kabel ze ściany - nic kompletnie nie wiemy.

Autor się więcej nie pojawił - temat do zamknięcia.
    Widocznie już mu na tym nie zależy.
    Dyskusję prowadzimy tylko między sobą - tylko po co?.

Moderowany przez Dzimi:

Temat zamykam. W razie dodatkowych pytań, proszę Autora o wiadomość w celu ponownego otwarcia dyskusji. Wszystkim Użytkownikom dziękuje za wypowiedzi.

0