Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Electronics Workbench, kłopot z oznaczeniami i uruchomieniem

slawekjang 17 Nov 2015 23:10 1479 8
Tespol
    slawekjang
    Level 12  
    Witam.
    Zaczynam właśnie swoją przygodę z elektroniką i mam kilka problemów:
    Chciałem zbudować w Electronics Workbench schemat zamieszczony w załączniku. Niestety nie rozumiem kilku oznaczeń:
    - Kondensator, z liczbą 0.1- jaką ma pojemność?
    - Czy elementy np. R2 to potencjometry?
    Próbowałem symulować układ, z takimi parametrami jak w załączniku. Niestety pojawił się błąd. Czy mógłby któryś z kolegów pomóc?
    Z poważaniem
  • Tespol
  • Tespol
    slawekjang
    Level 12  
    Dzięki za ekspresową odpowiedź. Kondensatory poprawiłem, niestety- błąd wyświetlany jest jak w poście pierwszym.
    ---
    Czy ktoś ma jakiś pomysł ?

Nie pisz posta pod postem!
    _P_
    Marvinn8686
    Level 20  
    Węzeł 9025 to który? Masz w prawym dolnym rogu masę, która nie jest do niczego podłączona. Niektóre programy symulacyjne tego nie lubią.
    slawekjang
    Level 12  
    No właśnie... Klikając na dany węzeł mam informację ID node, ale żaden nie ma tekiej numeracji. Numeracja jest zwykła- 1,2, etc. Poprawiłem to, dodając oscyloskop zamiast multimetru. Dalej ten sam błąd.
    Dzięki za zainteresowanie
    Pozdrawiam
  • Helpful post
    Marvinn8686
    Level 20  
    Jaki rodzaj analizy przeprowadzasz? Podejrzewam, że zwykła czasowa.
    1. Nie korzystałem z EW, czy ma on opcje symulacji podobne do innych programów typu SPICE? W przypadku pojawienia się "singular matrix" czasem pomagało w SPICE dodanie opcji
    .OPTIONS RSHUNT=100MEG
    powoduje ona dodanie między każdym węzłem a masą bardzo dużej rezystancji, która nie powinna wpływać na rezultaty jednocześnie sprawiając, że model jest bardziej rzeczywisty.
    2. Można też idealne kondensatory zastąpić rzeczywistymi (takimi które mają dodatkowo dodaną bardzo małą szeregową rezystancję).
    3. Czy taki model jak na obrazku można wyeksportować do netlisty (tekstowego zapisu obejmującego listę węzłów i tego co jest do nich podłączone)? Może wewnętrznie model używa innej numeracji węzłów i zlokalizujemy 9025.
    slawekjang
    Level 12  
    Dzięki za pomoc.
    Próbowałem poprawić, to zgodnie z Twoim pkt. 1. i 2. Wyszło to tak, że po każdej zmianie nr węzła (błędu) się zmieniał.Teraz to węzeł 9031- komunikat taki sam, nr inny...
    Co do pkt. 3 to nie wiem. W programie mogę (niby) zapisywać do Spice'a, ale wyskakuje mi bład (log: SING error), program się wiesza. Zaraz go przeinstaluję.
    w załącznikach schemat poprawiony. Może w Spice'u można otworzyć z EWB?
    Dzięki za pomoc

Dodano po 52 [sekundy]:

Poprawiałem nie za pomocą polecenia tylko ręcznie...

Dodano po 12 [minuty]:

Cały program mogę wysłać prywatnie, bo nie da się załączyć...

Dodano po 5 [godziny] 47 [minuty]:

Niestety... Problem dalej nie rozwiązany
    Marvinn8686
    Level 20  
    Nie mam Electronics Workbench, więc nie sprawdzę tego. Sam fakt, że nie można wyeksportować modelu świadczy, że coś jest nie tak. Jesteś pewien podłączenia tego generatora funkcji na wejściu? Wygląda to dość dziwnie. Skąd wziąłeś taki sposób podłączenia?
    Akurat między generatorem a masą nie wstawiałbym tej dodatkowej rezystancji.
    Zamiast dodawać dodatkowe elementy (rezystory) szeregowo, może da się ustawić w opcjach kondensatora żeby był on nieidealny.
    slawekjang
    Level 12  
    W przypadku prostych układów (komparatory, filtry, etc.) zawsze tak łączyłem i było ok. W takim razie nie wiem, spróbuję zrobić to samo w Spice'u. O wynikach poinformuję. Tak, po przeinstalowaniu dało się nadać kondensatorom parametry (rezystancję). Zmieniłem też połączenie generatora. Dalej nie działa.
    Pozdrawiam