Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Detektor mikrofal (i zbieracz energii)

ghost666 17 Lis 2015 23:16 9276 7
 • Detektor mikrofal (i zbieracz energii)
  Poniższy opis pozwala zbudować bezprzewodowy układ zbierania energii, który umożliwia wyłapywanie promieniowania o częstotliwości 2,5 GHz np. z mikrofalówki i zamieniania go w energię elektryczną, pozwalającą na zapalenie jednej czerwonej diody LED. Zmiana długości anteny pozwoli na zbieranie promieniowania o innej długości, na przykład fal radiowych nadajników AM/FM, sygnałów telefonii bezprzewodowej i innych. Dioda zapala się, gdy układ zbiera około 1..10 mW energii z mikrofalówki, pozwoli nam to na zaobserwowanie, gdzie promieniowanie 'wycieka' z kuchenki tego rodzaju.

  Do skonstruowania opisanego powyżej prostego układu potrzebować będziemy:

  1 x moduł RFD102
  2 x druciki o długości 28,6 mm jako antenę
  1 x Dioda SMD Kingbright APT1608EC

  Potrzebna nam także będzie pasta lutownicza lub drobny drucik cynowy i lutownica z drobnym grotem.

  Krok 1: Montaż

  Detektor mikrofal (i zbieracz energii)


  Druciki możemy pozyskać odcinając np. nóżki od rezystora mocy, mają one akurat odpowiednią długość. Jest ona istotna, ponieważ takiej długości druciki pozwolą skonstruować antenę dipolową na częstotliwość 2,5 GHz. Reszta opornika nie będzie nam potrzebna.

  Montaż rozpoczynamy od nałożenia pasty lutowniczej na piny modułu 1, 4, 5 oraz 8. Do pinów 4 i 5 przylutowujemy delikatnie odcięte druciki, trzymając je pęsetą. Aby uniknąć uszkodzenia modułu, lutujemy, wykorzystując możliwie najniższą temperaturę. Lutować nie powinno się dłużej niż 10 sekund. Przylutowane druciki formują antenę dipolową na pasmo 2,5 GHz. Podłączona jest ona do wejścia RF modułu. Diodę LED lutujemy anodą do pinu 1 a katodą do pinu 8. Jest to wyjście napięciowe modułu. Na tym kończy się montaż układu.

  Krok 2: Testowanie układu na mikrofalówce

  Detektor mikrofal (i zbieracz energii) Detektor mikrofal (i zbieracz energii) Detektor mikrofal (i zbieracz energii)


  Do mikrofalówki wkładamy kubek z wodą i włączamy ją na dwie minuty. Podczas pracy poruszając modułem wokół urządzenia poszukujemy optymalnego miejsca do ustawienia modułu - tam gdzie pole ma największą moc. Jeśli przykleimy moduł żeby się nie poruszył, możemy zaobserwować, jak zmienia się jasność świecenia diody w rytm poruszania się kubka z wodą w środku. Powyższe zdjęcia pokazują układ w działaniu.

  Można teraz eksperymentować z kształtami i wielkością anteny, tak aby dopasować ją do innego zakresu częstotliwości. Na 2,5 GHz możemy próbować zbierać także fale radiowe z routera WiFi, który nadaje na około 2,4-2,5 GHz.

  Autor w projekcie zamieszcza odpowiedzi na kilka pytań, które mogą paść:

  * Jaki jest maksymalny prąd, jaki może dostarczyć układ? Typowo jest to 0,5-5 mA, ale maksymalny jakie udało się autorowi osiągnąć to 18 mA

  * Jakie jest maksymalne napięcie wyjściowe? Przy 0,5 W mocy RF przy częstotliwości 915 MHz napięcie na wyjściu wyniesie 37 V.

  * Czy można naładować tym układem telefon? Zasadniczo można próbować. Przy 4 modułach RFD1-2A z antenami, wyprodukować można dostatecznie dużo prądu, aby zasilić telefon. Problemem jednak może być potrzebna moc pola RF - nie chcielibyśmy przebywać w jednym pomieszczeniu z jego źródłem podczas ładowania telefonu w ten sposób.

  Źródło: http://www.instructables.com/id/Microwave-Oven-Energy-HarvestingDetector/


  Fajne! Ranking DIY
 • Mitronik
 • #2 18 Lis 2015 10:15
  marian1414
  Poziom 10  

  Szkoda tylko, że się nie da tego RFD102a nigdzie kupić.

 • Mitronik
 • #3 18 Lis 2015 10:20
  ghost666
  Tłumacz Redaktor

  Można spróbować chyba zastąpić diodą mikrofalową.

 • #5 18 Lis 2015 14:19
  slu_1982
  Poziom 26  

  Można zbudować ten układ w oparciu o popularne diody 1n5711 lub czulsze BAT62E6327.

  Aby nie być gołosłownym zbudowałem szybko taki układ.

  Detektor mikrofal (i zbieracz energii)

 • #6 18 Lis 2015 15:55
  c4r0
  Poziom 36  

  ghost666 napisał:
  Można spróbować chyba zastąpić diodą mikrofalową.
  To pewnie jest dioda mikrofalowa z kondensatorkiem...

 • #7 18 Lis 2015 19:28
  deus.ex.machina
  Poziom 32  

  Ciekawe czy czerwone LED nie dałyby rady same pracować jako detektor... kiedyś przecież bardzo popularne były montowane na telefonach komórkowych różne moduliki świecące pod wpływem pola EM.

 • #8 18 Lis 2015 23:23
  KSX
  Poziom 19  

  deus.ex.machina napisał:
  Ciekawe czy czerwone LED nie dałyby rady same pracować jako detektor... kiedyś przecież bardzo popularne były montowane na telefonach komórkowych różne moduliki świecące pod wpływem pola EM.


  Raczej nie, kiedyś taki breloczek rozłupałem i w środku była dioda dwukolorowa, dwa niezłączone ze sobą spiralnie skręcone druty (antena) i na płytce był jakiś układ scalony zalany takim czarnym glutem.