Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WD Blue WD10EZEX - HDD - Prośba o ocenę S.M.A.R.T.

18 Lis 2015 02:37 1917 17
  • Poziom 7  
    Witam, proszę o ocenę stanu HDD. Przeskanowany dysk MHDD.

[3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Moderator - Komputery Serwis
    Witaj,
    To co widać ze SMART (bo nie zamieściłeś kompletnego zrzutu) nie wygląda najgorzej, chociaż trzy sektory z długim czasem dostępu nie cieszą szczególnie. Również atrybut 187 powinien mieć wartość RAW równą zero, ale to jeszcze nie oznacza awarii dysku.
  • Poziom 7  
    Dziękuję za odpowiedź, sprawdzałem dysk ponieważ ma niecały rok, a chyba jest winą ostatnich zawieszeń i błędów krytycznych. Czy dysk kwalifikuje się do zgłoszenia gwarancyjnego? I drugie pytanie - czy jest sens robić sam remap bez zerowania (i utraty danych)? - to coś pomoże?
  • Poziom 43  
    Możesz zgłaszać na gwarancję dopiero jak zacznie sprawiać problemy w używaniu. Remap raczej nie ma sensu - firmware nie podejmie raczej próby realokacji sektora, który daje się odczytać. Parametr Raw Read Error Rate powinien być zerowy - nie jest. Pogorszenie koresponduje z sektorami z opóźnionym odczytem. Reasumując - należy spodziewać się awarii ale w obecnym stanie raczej zakwalifikuje się na gwarancję.
  • Spec od pamięci masowych
  • Poziom 7  
    Dziękuję za pomoc, temat do zamknięcia. Tzn. do odświeżenia za jakiś czas jak pojawią się bad sectory. ;-(

EDIT
    Witam, proszę o ponowną ocenę stanu HDD. Przeskanowany dysk MHDD, SMART z programu S.M.A.R.T. Vision 4.1. Od poprzedniego sprawdzenia minęło prawie pół roku, dysk dalej się "sypie"? Oddawać na gwarancji? w ostatnich tygodniach podczas uruchamiania komputera czasami w ogóle nie wykrywa system dysku.

WDC WD10EZEX-60M2NA0 WD-WCC3FFCLD7TS S.M.A.R.T.:
    ----------------------------------------------------------------------------------------------
    | ID# | Parameter | Value | Threshold | Worst | Raw |
    ----------------------------------------------------------------------------------------------
    | 1 | Raw Read Error Rate | 200 | 51 | 200 | 0 |
    | 3 | Spin Up Time | 174 | 21 | 173 | 2283 |
    | 4 | Start/Stop Count | 99 | 0 | 99 | 1121 |
    | 5 | Reallocated Sectors Count | 200 | 140 | 200 | 0 |
    | 7 | Seek Error Rate | 200 | 51 | 200 | 0 |
    | 9 | Power-On Hours Count | 96 | 0 | 96 | 3638 |
    | 10 | Spin Retry Count | 100 | 51 | 100 | 0 |
    | 11 | Recalibration Retries | 100 | 0 | 100 | 0 |
    | 12 | Device Power Cycle Count | 99 | 0 | 99 | 1062 |
    | 183 | Runtime bad block (Total) | 100 | 0 | 100 | 0 |
    | 184 | End-to-End error | 100 | 97 | 100 | 0 |
    | 187 | Reported UNC error | 100 | 0 | 12 | 617 |
    | 188 | Command timeout | 100 | 0 | 10 | 3083833574128 |
    | 190 | Airflow Temperature | 67 | 40 | 58 | 554893345 |
    | 192 | Power-Off Retract Count | 200 | 0 | 200 | 135 |
    | 193 | Load/Unload Cycle Count | 200 | 0 | 200 | 985 |
    | 196 | Reallocation Events Count | 200 | 0 | 200 | 0 |
    | 197 | Current Pending Sector Count | 200 | 0 | 200 | 0 |
    | 198 | Uncorrectable Sector Count | 200 | 0 | 200 | 0 |
    | 199 | UltraDMA CRC Error Rate | 200 | 0 | 200 | 0 |
    | 200 | Write Error Rate | 200 | 0 | 200 | 0 |

Posty scaliłem
    RADU23
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 7  
    Balszoj_0983 napisał:
    Translater do regeneracji. Co więcej pojedyncze bądź są wynikiem błędów serva, rzadziej uszkodzeń platerow.

A coś dokładniej, a raczej - padnie niedługo i mam wysyłać na gwarancji; póki jeszcze jest? Kwalifikuje się?
  • Poziom 43  
    Zrób zerowanie, remap, podaj SMART i zobaczymy. Co do tego translatora - aż tak nie znam się na dyskach ale nie przesądzałbym o problemie innym, niż degradacja powierzchni. Chyba że chodzi o brak zmian w RAW Read Error Rate i Current Pending Sector pomimo błędów UNC i opóźnień - to jest objaw padu translatora?

Tak czy tak, jeśli błędy będą trzeba dawać na gwarancję. Ale dobrze by było gdyby błędy zapisały się w SMART jako dowód awarii.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Balszoj_0983 napisał:
    Ponieważ można w łatwy sposób zmanipulować jego działanie.

Móc można, ale nie tak łatwo, a już na pewno nie łatwo zdobyć wiedzę jak.

Balszoj_0983 napisał:

Write zero to tylko nic nie dający zapis zer na platerach.

Daje. Wyklucza z diagnostyki błędy zapisu wynikające np: ze skoków zasilania.

Balszoj_0983 napisał:

W przypadku rozkalibrowania servo błędy będą nadal.

Tak samo jak w przypadku degradacji powierzchni, głowic itp. Na czym polega rozkalibrowanie serwo? Chodzi o pogubione adaptywy w FW czy znaczniki servo-marks na talerzach? Jakie objawy lub ich kombinacja, mówi o takiej a nie innej usterce?

Balszoj_0983 napisał:

Po za tym fakt braku RAW w smart o niczym nie świadczy.

Brak RAW Read Error Rate jest interesujący przy błędach odczytu UNC (a więc, jak dobrze rozumiem, najzwyczajniej w świecie zawartość sektora jest nieczytelna, nie ma tu natomiast problemów ze znalezieniem sektora, z dostępem do niego czy ze zgubieniem znacznika, a już brak czegokolwiek w Current Pending Sector przy błędach UNC wręcz dziwny, chyba że "ten typ tak ma"). Seagate pokazują to dokładniej, bo podają konkretne dane, a nie tylko zmieniają parametr jak przekroczy normę. No ale nie ważne (chyba że ta kombinacja objawów sama w sobie jest ważna).

Balszoj_0983 napisał:

Po za tym mhdd stary jest i nie dokładny.

Widziałem mniejsze i starsze dyski, w których SMART reagował szybciej, więc to chyba nie jest kwestia generacji.

Balszoj_0983 napisał:

ErgE_pln napisał:
    Balszoj_0983 napisał:
    Translater do regeneracji. Co więcej pojedyncze bądź są wynikiem błędów serva, rzadziej uszkodzeń platerow.

A coś dokładniej, a raczej - padnie niedługo i mam wysyłać na gwarancji; póki jeszcze jest? Kwalifikuje się?
    ja wiem czy jest sens pisać po technicznemu jak i tak guzik z tego zrozumiesz?

Można napisać i po technicznemu i wprost - czy ma oddać na gwarancję. Wymagane jest tu trochę wiedzy, ale gdyby był specjalistą, to sam by sobie dysk zdiagnozował (i naprawił jeśli to tylko kwestia przeliczenia translatora). Trochę wyrozumiałości dla młodszych i mniej doświadczonych użytkowników.
  • Poziom 7  
    Dziękuję za zainteresowanie i odpowiedzi.
    Nie mniej jednak tak jak napisał:

helmud7543 napisał:
    Można napisać i po technicznemu i wprost - czy ma oddać na gwarancję. Wymagane jest tu trochę wiedzy, ale gdyby był specjalistą, to sam by sobie dysk zdiagnozował (i naprawił jeśli to tylko kwestia przeliczenia translatora). Trochę wyrozumiałości dla młodszych i mniej doświadczonych użytkowników.

Moje pytanie brzmiało:
    ErgE_pln napisał:
    Od poprzedniego sprawdzenia minęło prawie pół roku, dysk dalej się "sypie"? Oddawać na gwarancji?

Więc powtórzę - będzie coś z dysku, czy oddawać na gwarancji i czy się kwalifikuje? Bo znając życie będzie dwa tygodnie po gwarancji i dysk nie ruszy ;-)
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 7  
    ok, dziękuje za pomoc i odpowiedzi. Temat do zamknięcia lub znowu do odświeżenia jak wróci z serwisu i znowu padnie ;-) :-(((

EDIT
    Witam, minęło 4 miesiące od ostatniego sprawdzenia dysku programem MHDD. Dopiero teraz mam czas zająć się ewentualną wysyłką HDD do producenta w ramach naprawy gwarancyjnej (został już tylko miesiąc gwarancji). Proszę o rzucenie okiem czy stan dysku pogorszył się od ostatniego skanowania i dyskusji z kwietnia bieżącego roku.
    Czy kwalifikuje się nadal na naprawę gwarancyjną?
    WD Blue WD10EZEX - HDD - Prośba o ocenę S.M.A.R.T. WD Blue WD10EZEX - HDD - Prośba o ocenę S.M.A.R.T. WD Blue WD10EZEX - HDD - Prośba o ocenę S.M.A.R.T.

Scaliłem. RADU23
  • Spec od komputerów
    Według mnie dysk jest w pełni sprawny, co za tym idzie ewentualna naprawa gwarancyjna nie ma racji bytu.
  • Spec od pamięci masowych
    Tak było poprzednio:
    ErgE_pln napisał:

| 183 | Runtime bad block (Total) | 100 | 0 | 100 | 0 |
    | 184 | End-to-End error | 100 | 97 | 100 | 0 |
    | 187 | Reported UNC error | 100 | 0 | 12 | 617 |

A teraz jak jest :wink: :?:
  • Poziom 7  
    Czyli odpowiedź "pidar"-a, ma się nie jak do odpowiedzi "miecho18". A ja nadal jestem zielony.
    Tym bardziej, że tzw. "cyferki" z przeprowadzonego testu nic mi nie mówią.