Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przegląd 5-letni, pomiar w obwodach z zabezpieczeniem różnicowo-prądowym

krain83 18 Lis 2015 11:59 999 8
  • #1 18 Lis 2015 11:59
    krain83
    Poziom 4  

Witam

Proszę o o pomoc w następującej sprawie

Był u mnie elektryk w mieszkaniu w celu dokonania pomiaru instalacji w ramach przeglądów co 5 lat
    Stwierdził że nie dokona odbioru ponieważ podczas pomiaru wybija mu wyłącznik różnicowoprądowy
    przewód uziemiający jest wyprowadzony z przed różnicówki i wszystko działa instalacja jest sprawna
    Jak mam się do tego ustosunkować
    Konsultowałem się w tej sprawie z innym elektrykiem powiedział mi że w przypadku tego typu pomiaru trzeba mostkować różnicówkę bo inaczej będzie wybijać czy to prawda?
    Proszę o pomoc jak mam to technicznie wytłumaczyć temu pomiarowcowi
    Dziękuję z góry za pomoc
    Pozdrawiam
    Marcin

0 8
  • #2 18 Lis 2015 12:07
    maurycy123
    Warunkowo odblokowany

krain83 napisał:
    Stwierdził że nie dokona odbioru ponieważ podczas pomiaru wybija mu wyłącznik różnicowoprądowy
    Jakim miernikiem dokonał pomiarów?

krain83 napisał:
    wszystko działa instalacja jest sprawna
    To ty tak twierdzisz.

krain83 napisał:
    Konsultowałem się w tej sprawie z innym elektrykiem powiedział mi że w przypadku tego typu pomiaru trzeba mostkować różnicówkę bo inaczej będzie wybijać czy to prawda?
    I tak i nie. Wszystko zależy od miernika.

krain83 napisał:
    Proszę o pomoc jak mam to technicznie wytłumaczyć temu pomiarowcowi
    Nie wiemy czym mierzył więc nic mu nie wytłumaczysz.

0
  • #3 18 Lis 2015 12:54
    krain83
    Poziom 4  

Okazało się, że jego miernik nie mierzy pętli zwarcia w obwodach z różnicówką.
    Jest jakiś przepis, instrukcja mówiąca w tym przypadku jak dokonać tego pomiaru?
    Takie czasy, że przetargi na pomiary wygrywają firmy nie mające o tym pojęcia.
    Karzą mi przystosować instalację do pomiaru. Masakra jakaś.

0
  • #4 18 Lis 2015 14:33
    maurycy123
    Warunkowo odblokowany

krain83 napisał:
    okazało się że jego miernik nie mierzy pętli zwarcia w obwodach z różnicówką
    To jest jego problem nie Twój.

krain83 napisał:
    jest jakiś przepis instrukcja mówiąca w tym przypadku jak dokonać tego pomiaru?
    Jest. Pomiarowiec powinien to wiedzieć.

krain83 napisał:
    takie czasy że przetargi na pomiary wygrywają firmy nie mające o tym pojecia
    Nie firmy tylko ludzie którzy to wykonują.

krain83 napisał:
    karzą mi przystosować instalację do pomiaru
    Absolutnie nic nie dotykaj. Jeżeli instalacja wykonana jest prawidłowo, to pomiarowiec musi wykonać pomiary. To jak tego dokona to jest tylko i wyłącznie jego problem. Następnym razem jak przyjdzie to poproś go o świadectwo legalizacji urządzenia pomiarowego. Powinien mieć albo naklejkę na urządzeniu albo skan świadectwa. Jak nie będzie miał to kopa w cztery litery i powiadomić administrację, że jacyś niepoważni ludzie robią pomiary.

-2
  • #5 18 Lis 2015 20:58
    Jar-Woj
    Poziom 16  

maurycy123 napisał:
    Następnym razem jak przyjdzie to poproś go o świadectwo legalizacji urządzenia pomiarowego. Powinien mieć albo naklejkę na urządzeniu albo skan świadectwa.

Poproś także i okazanie legitymacji SEP i sprawdź czy ma aktualne uprawnienia.
    U mnie swojego czasu wspólnota przysłała na pomiary gościa bez uprawnień.

-1
  • #6 18 Lis 2015 21:37
    maurycy123
    Warunkowo odblokowany

Jar-Woj napisał:
    Poproś także i okazanie legitymacji SEP
    Nie ma czegoś takiego.

Jar-Woj napisał:
    sprawdź czy ma aktualne uprawnienia.
    Na co? Na wózki widłowe?

Jar-Woj napisał:
    j/w

-1
  • #7 18 Lis 2015 23:26
    Jar-Woj
    Poziom 16  

maurycy123 napisał:
    Jar-Woj napisał:
    Poproś także i okazanie legitymacji SEP
    Nie ma czegoś takiego.

Jar-Woj napisał:
    sprawdź czy ma aktualne uprawnienia.
    Na co? Na wózki widłowe?

Jar-Woj napisał:
    j/w

A wiesz, że można do pracy dopuścić osobę nie posiadającą żadnych świadectw kwalifikacji? Odpowiada za to osoba dopuszczająca (bierze odpowiedzialność za to).

Niestety jesteś w błędzie.
    Poczytaj sobie http://www.sep.com.pl/opracowania/opracowania_wykonywanie_pomiarow.pdf

0
  • #8 19 Lis 2015 04:00
    maurycy123
    Warunkowo odblokowany

Ok. Przyznaję się. Z tym dopuszczeniem to przesadziłem. Ze dwa lata temu była dyskusja na Elektrodzie na ten temat i tym się zasugerowałem. Tam wtedy było coś na temat zmiany przepisów. Ale to było dawno i nieprawda.

0
  • #9 19 Lis 2015 12:45
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Skoro przychodzi na pomiar to ma wiedzieć jak go wykonać i ostatecznie jak sobie poradzić w sytuacji kolizji.
    Skoro jego miernik nie mierzy niskim prądem to ma obowiązek wykonać odpowiednie działania w celu wyeliminowania problemu.
    W tym przypadku usuwa z obwodu RCD na czas pomiaru. Albo demontuje lub mostkuje jego sprawa co zrobi on ma sobie poradzić z tym. Po wszystkim ma przywrócić stan rzeczy do stanu przed ingerencją.

Może kwestia ceny zlecenia i tu nie chce się bardziej męczyć grzebaniną. Najlepiej przyjść w garniturku z walizeczką i niczym biznesmen z laptopem działać.

To czy ma kwalifikacje czy nie ( uprawnienia jak to potocznie się mówi ) to ... żaden problem se wydrukować na drukarce :D

W takiej sytuacji gdzie się ingerowało w RCD dobrze jest wykonać pomiar miedzy L-N w celu sprawdzenia czy RCD ma dobry stan styków.

By uniknąć czegoś takiego.
    Przegląd 5-letni, pomiar w obwodach z zabezpieczeniem różnicowo-prądowym Przegląd 5-letni, pomiar w obwodach z zabezpieczeniem różnicowo-prądowym

Tu zaszło co prawda inne zdarzenie ale miałem przygodę z RCD która wprowadzała dodatkowa rezystancję do obwodu.

0