Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Albrecht ae 4180 z niemiec-pomocy!!!

10 Cze 2005 22:13 5842 19
  • Poziom 2  
    Witam !!!!
    Dostalem niedawno radyjko Albrecht ae 4180. Radio posiada 80 kanalow FM i 12 kanalow AM nadawalo w Niemczech i napewno musze je przestroic z "5" w "0", chialbym rowniez zwiekszyc ilosc kanalow AM.
    Jak to zrobic, lub gdzie i za ile ktos moze mi to zrobic???

Dziekuje
    Pozdrawiam
  • Poziom 2  
    Dzieki ci dobry czlowieku:) nie mam o tym pojecia ale jest ososba ktora mi to zrobi tylko prosilbym o jakes dokladniejsze objasnienie(przetlumaczenie) tego co znajduje sie w tym pliku.znalalem to wczesniej na stronie producenta.ale boris.blank dziekuje ci za pomoc!!! Mam jeszcze pytanko jaka antene dobrac do tego radia(ograniczenia finansowe:/)

dzieki[/b]
  • Poziom 12  
    To proste - otwierasz radio i na małej płytce masz zworki kombinacja zwartych/otwartych zworek daje ci standart w jakim pracuje radio. Może być problem z tzw. "0" bo w mojej opinii radio to pomimo zmiany zworek będzie pracowało z końcówką 5 kHz. Nie napisałeś jakiej anteny szukasz - stacjonarna/mobilna.
  • Poziom 2  
    Antena mobilna na samochod. No i wlasnie jak zmienic to z piatek na zera.
  • Poziom 17  
    Witam !!

Na samym poczatku powiem że nie mam zielonego pojecia o przepisach CB ale mam pojecie o elektronice...

Z racji tego ze jestem elektronikiem dostałem do przerobienia to własnie radio ... pobrałem pliczek ze zworkami i ...

Mam teraz pytanko ...

akie pasmo w polsce jest dopuszczone ??

Szprałem troszke w internecie to wychodzi mi ze w polsce idzie pasmo "D" a tu da sie logicznie zapiąc tylko C, C i troszke B albo wszystkie.

Transmisja AM czy FM a morze obie ?? :)

Chociaż z tym nie ma problemu bo jest przełącznik między AM a FM

I co z połówkami bedzie radio chodziło z "0" czy tylko z "5" na koncu ??

Domyslam sie że w polsca sa "0" i nie wiem co z tym począć.

Za info z góry dziękuję

Pozdro RZezniol
  • Poziom 14  
    Z bandami czy, jak kto woli, pasmami jest różnie. W alanie 87 podstawowa "40" wypada na bandzie D, pięciobandowe Jacksony jako podstawową miały C, wersje sześciobandowe tego radia D. Sprawa tyczy wielu innych modeli. Mam takie radio na warsztacie do zmodyfikowania. Podstawowa jest banda C w wersji 240 kanałowej. Nie pamiętam teraz czy nie zmieni się to po przełączeniu w wersję 400 kanałową. Opisy dostępne w inernecie. Spotkałem się z dwoma różnymi schematami więc zwróć na to uwagę. Wstępnie zdążyłem się zapoznać z działaniem zworek.
    Zwarcie SI powoduje wyświetlanie głupot. Doczytałem, że zwiera się ją dla wyświetlacza z częstotliwością pracy. Dla wyświetlacza z numerem kanału musi być rozwarta. Żadna kombinacja nie daje pracy w zerach. Jedynym sposobem może się okazać zmiana częstotliwości pracy zegara syntezy. Powalczę z tym i podzielę się wrażeniami.
    Obawiam się czy da się uzyskać odstrojenie radiotelefonu o 5 khz. Zobaczymy.
    Mogą być kłopoty z pracą w całym paśmie. Może się okazać konieczne strojenie obwodów i generatora zakładająć, że filtry mają wystarczającą szerokość pasma przepustowego.
    Po zmianie zworek musisz rozładować napięcie podtrzymujące pamięć procesora. W przeciwnym wypadku nie przyniesie to rezultatu. Ja odłączałem zasilanie radia nie wyłączająć jednocześnie wyłącznika. Wystarczyło. Do przełączanie band stosuje się przełącznik CH9. Należy wylutować zworki opisane w ten sposób i wlutować w miejsce opisane jako BAND i BAND1.
    W polsce stosuje się głównie modulację AM. Dozwolona jest również FM.
    Aby uzyskać pełne 40 kanałów w AM zworki SK i SG zwarte.
    Dopuszczalne jest tylko 40 kanałów. Wszystko jednak zależy od Ciebie i klienta. Wątpię aby przyszło komuś do głowy sprawdzać ile masz band w radiu.
    Trochę więcej zabawy z 4 watami w AM. Potencjometrami na płycie da się wycisnąć ok. 1,5W. Prawdopodobnie zwarcie tranzystora regulującego moc jeszcze trochę podbije tą wartość. Prawdopodobnie odpuszczę sobie dorabianie transformatora modulacji.
  • Poziom 17  
    Krzysztof J. napisał:
    Obawiam się czy da się uzyskać odstrojenie radiotelefonu o 5 khz. Zobaczymy.

Jedno sprawa odnosnie tych 5kHz, chciałbym coś sobie wyjaśnic czy jest to logiczne czy nie.
    Przy założeniu ze dane pasmo np "C" ma zawsze ta samą szerokość... i przy 40 kanałach kanał jest co 10 kHz to czy zwiększając liczbę kanałów na zwrkach do 80 nie uzyskamy strojenia co 5kHz ??
    I wtedy kanał na ktorym siedzimy bedzie w 40`stkach połowa tego co w 80`tkach ) kanal 9(40) = 18(80).

Cytat:
    Do przełączanie band stosuje się przełącznik CH9. Należy wylutować zworki opisane w ten sposób i wlutować w miejsce opisane jako BAND i BAND1.

hmm tego kawałka troszke nie qmam .. czy to musi być zrobione ??

W zasadzie zworka na ch9 jest z tego co widze podpieta pod przełacznik kanał 9 i przeskakuje automat w kanał 9 co co on bedzie przełączał w sytuacji gdy bedzie na band ?? skoro zakłądamy że ma pracować tylko na 1 pasmie polskim ?

Cytat:
    Trochę więcej zabawy z 4 watami w AM. Potencjometrami na płycie da się wycisnąć ok. 1,5W. Prawdopodobnie zwarcie tranzystora regulującego moc jeszcze trochę podbije tą wartość. Prawdopodobnie odpuszczę sobie dorabianie transformatora modulacji.

To sobie odpuszcze :)

Pozdro RZezniol
  • Poziom 14  
    Jeśli ustawisz 80 kanałów otrzymasz tyle z przesunięciem 10 kHz. Nadal w "5". Czyli 2 bandy.
    Jeśli planujesz pozostawić tylko 40 kanałów to nie ma sensu wprowadzać zmian w przeznaczeniu przycisku CH9.
  • Poziom 40  
    Ostatnio miałem ten model na stole i co sie okazało że kombinacje zworkami nie mogły dać efektu - trzeba było dolutować jeszcze kilka diodek SMD których w fabryce nie wlutowano a łączyły one zworki z procesorem.
  • Poziom 17  
    diody to wiem bo to na pierwszy rzut oka wydaje si elogiczne ...

Z bandami tez juz mam jasnosc pozostaje przy 40 kanałach o funkcja przycisku CH9.

Teraz tylko licze na wasza pomoc jak najłatwiej przebrnac przez 5`tki :)
    Bo wzmacniacza koncowego tez raczej nie bede ruszał ewentualnie podkrece go na potencjometrzr tylko pytanko jak ten potencjometr jest ozaczony :)

Pozdro RZezniol
  • Poziom 40  
    Zera zrobisz tradycyjnie cewką na kwarcu procesora - troche trudny jest do niego dostęp ale jest to wykonalne.
  • Poziom 14  
    Potencjometry to R469 i R467. U mnie oba miały wpływ namoc wyjściową. Zamontowane tuż przy bocznej ściance obok siebie. Do bocznej ścianki przykręcony tranzystor TIP 42C reguluje napięcie zasilające końcówkę. Prawdpopdobnie zwarcie kolektora z emiterem jeszcze trochę podbije moc.
  • Poziom 20  
    Najszybszym sposobem ( i najefektowniejszym) jest wymiana rezonatora kwarcowego, koszt ok. 9 zł. Nie będziesz miał problemów z odstrajaniem się na wyższych-niższych kanałach, co ma niejednokrotnie miejsce przy przeciąganiu rezonatora ceweczką. Czas operacji-10 minut.

Powodzonka.
  • Poziom 40  
    Możesz podać na jaką częstotliwość ma być ten nowy kwarc??
  • Poziom 20  
    Teraz bodajże masz 10.240 Zamień go więc na 10.235 i problem z głowy. Kombinacje z cewką wykonuje się wtedy, gdy brykasz mobilkiem zagramanice i chcesz sobie pogaworzyć np. z polskim niemcem. Wtedy zostawiasz "stary" kwarc a do niego podłączasz ceweczkę, do której równolegle podłączony jest jakiś styk zwierny. Sam kwarc chodzi w 5 a z ceweczką w 0. Problem polega na tym, że gdy wszystko jest zestrojone na kanale 19, to na 1 i 40 już pracujesz lekko z boku.Wszystko to przez dodatkowe pojemności, które do układu wnosza wszelkiego rodzaju kabelki, którymi mostkujesz nieszczęsną , dodatkową ceweczkę.
  • Poziom 40  
    Jestes w poważnym błędzie.... tam jest kwarc 4,5MHz i jego się przeciąga :P
  • Poziom 11  
    sq6ade napisał:

nabyłem ae 4180 dzięki podpowiedzią kolegów odblokowałem 400 kanałów w am i w fm i nie było z tym problemu.Ale jak przestroiłem w zera z piątek przy kwarcu zakładając cewkę to w am jest ok ale fme jest odstrojonyodbiornik dopiero jakies 3 khz wyżyjej niż zera cos słyszę.Jak to skorygować?A i jeszcze jedno czy może wie ktoś gdzie śa punkty pomiarowe bo muszę dostroić filtr od syntezy.

Dodano po 4 [minuty]:

tomcyb1 napisał:
    sq6ade napisał:

nabyłem ae 4180 dzięki podpowiedzią kolegów odblokowałem 400 kanałów w am i w fm i nie było z tym problemu.Ale jak przestroiłem w zera z piątek przy kwarcu zakładając cewkę to w am jest ok ale w fm jest odstrojony odbiornik dopiero jakies 3 khz wyżyjej niż zera cos słyszę.Jak to skorygować?A i jeszcze jedno czy może wie ktoś gdzie śa punkty pomiarowe bo muszę dostroić filtr od syntezy.

A dla tych którzy nie wiedza banda podstawowa w tym radiu to C przy odblokowanej wersji 400 kanałowej.zyli mam y bandy od A do J.:D

Dodano po 13 [minuty]:

tomcyb1 napisał:
    sq6ade napisał:

nabyłem ae 4180 dzięki podpowiedzią kolegów odblokowałem 400 kanałów w am i w fm i nie było z tym problemu.Ale jak przestroiłem w zera z piątek przy kwarcu zakładając cewkę to w am jest ok ale fme jest odstrojonyodbiornik dopiero jakies 3 khz wyżyjej niż zera cos słyszę.Jak to skorygować?A i jeszcze jedno czy może wie ktoś gdzie śa punkty pomiarowe bo muszę dostroić filtr od syntezy.

Dodano po 4 [minuty]:

tomcyb1 napisał:
    sq6ade napisał:

nabyłem ae 4180 dzięki podpowiedzią kolegów odblokowałem 400 kanałów w am i w fm i nie było z tym problemu.Ale jak przestroiłem w zera z piątek przy kwarcu zakładając cewkę to w am jest ok ale w fm jest odstrojony odbiornik dopiero jakies 3 khz wyżyjej niż zera cos słyszę.Jak to skorygować?A i jeszcze jedno czy może wie ktoś gdzie śa punkty pomiarowe bo muszę dostroić filtr od syntezy.

A dla tych którzy nie wiedza banda podstawowa w tym radiu to C przy odblokowanej wersji 400 kanałowej.zyli mam y bandy od A do J.:D

MOc w amie bez przróbek zmodulatorem uzyskałem 3.5 wata aw amie i ponad 01 w fmie więc nie trzeba tu wcale nic więcej zmieniać
  • Poziom 28  
    Jaco2002 napisał:
    ... Problem polega na tym, że gdy wszystko jest zestrojone na kanale 19, to na 1 i 40 już pracujesz lekko z boku.Wszystko to przez dodatkowe pojemności, które do układu wnosza wszelkiego rodzaju kabelki, którymi mostkujesz nieszczęsną , dodatkową ceweczkę.
    No racja, odchyłka rzędu 26.959,9 i 27.400,1 --> +/-100Hz hehe
  • Poziom 13  
    Sprawę zer załatwił u mnie dławik 47 mikro H.