Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Excel - Makro i zegar pokazujący czas rzeczywisty

18 Lis 2015 16:52 3999 13
  • Poziom 7  
    Witam,

Mam pewien problem. Nie jestem informatykiem ani żadnym programistą, z góry zaznaczam. Muszę napisać dynamiczną bazę danych. Siedzę nad tym już kilka dni.
    Teraz mam problem. Potrzebuję w Excelu zegara który będzie pokazywał dokładną godzinę co do sekundy i się aktualizował na bieżąco.
    Nie wiem jak stworzyć do tego Makro ani jak napisać, gdzie je zapisać, gdzie wkleić.
    Jeśli chodzi o Makro to jestem totalnie zielony z tego.

Szukałem tutaj na forum czegoś z zegarem, ktoś podał odpowiednią formułę którą trzeba gdzieś wpisać, ale ja nawet nie wiem gdzie? Jak ją uruchomić i gdzie zapisać?

Sub cyk()
    Calculate
    Application.OnTime Now + TimeValue("00:00:01"), "cyk"
    End Sub

Czy ona jest prawidłowa?

Zegar znajduję się na G2

Chciałbym wiedzieć co gdzie i jak mam kliknąć i gdzie wpisać makro żeby zegar ciągle pokazywał dobrą godzinę.

Gdy już będę miał to makro i zegar będzie działał. To chciałbym jeszcze uzyskać podpowiedź. Jakiego formatowania warunkowego lub formuły powinienem użyć, aby podświetlały się odpowiednie kolumny o odpowiedniej godzinie?

Pozdrawiam i z góry dziękuje!
  • Moderator Programowanie
    Wygląda OK. Dopisz tylko wstawianie czasu:
    Kod: vbscript
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod
  • Poziom 7  
    Użyłem tego, ale dziękuje za chęć pomocy

Cytat:
    Sub UpdateClock()

Dim zakres As Range

ThisWorkbook.Sheets(1).Range("G2") = Time

NextTick = Now + TimeValue("00:00:01")
    Application.OnTime NextTick, "UpdateClock"

End Sub

Mam teraz następny problem. Zegar działa. Teraz na podstawie godziny którą wyświetla chciałbym podświetlać odpowiednie komórki. Jaką regułę formatowania warunkowego powinienem użyć?

Przykładowo jest 20:06 więc powinna się podświetlać kolumna 20:00-21:00 na pomarańczowo i 21:00-22:00 na żółto. Czy ktoś może podpowiedzieć jak to zrobić?

Dziękuje za podpowiedzi
  • Pomocny post
    Moderator Programowanie
    Jako regułę formatowania wpisz cos takiego:
    =ORAZ(GODZINA($G$2)>=20;GODZINA($G$2)<21)

U mnie coś nie bardzo koloruje. Wychodzi Tak:
    Excel - Makro i zegar pokazujący czas rzeczywisty po scroll'owaniu Excel - Makro i zegar pokazujący czas rzeczywisty oraz Excel - Makro i zegar pokazujący czas rzeczywisty
    i dopiero po przewinięciu ekranu "w tę i we wtę", kolory "wchodzą" na swoje miejsce. Brakuje jakiegoś 'Refresh' Access'owego, albo GPU nie nadąża...

Może lepsze byłoby warunkowe Interior.Color w makro....
  • Poziom 7  
    Właśnie się zastanawiam też nad kolorem w makro zaraz wypróbuję Twoją formułę i dam znać co mi wyszło :)

Próbowałem użyć Twojej formuły do formatowania warunkowego tylko nie wiem jak uzyskać efekt przeskakiwania. Podświetliło mi się o tej między 20-21 ale kolor został i nie zniknął. Jak przekroczyło godzinę 21 to ten co był zaznaczony na pomarańczowo powinien wskoczyć na czerwony. A ten co był czerwony wrócić do czarnego koloru..

Jeszcze mam tu sporo do kombinowania:

Rozpiszę to tak:

Jest godzina 21:04 Kolumna 21:00-22:00 powinna się przy tej godzinie podświetlić na czerwono, kolumna następna 22:00-23:00 powinna podświetlić się na pomarańczowo. Zaś kolumna 20:00-21:00 powinna wrócić do koloru czarnego.

Teraz mam Twoją formułę:

=ORAZ(GODZINA($G$2)>=20;GODZINA($G$2)<21)

Do jakich formatowań powinienem jej użyć i potem tylko zamieniać wartości?
    Już cały dzień siedzę nad tą bazą i moja głowa odmawia myślenia

Nie wiem czy to coś zmienia ale zrobiłem drugi dodatkowy zegar, który będzie niewidoczny ale wyświetla godziny w formacie tylko godzin czyli 21 lub 22 nie ma żadnych sekund ani minut ani nic

Dodano po 1 [godziny] 18 [minuty]:

Mam pytanie, czy ktoś może mi podpowiedzieć jakby miało wyglądać napisanie tego jako Makro Interior.Color?

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Moderator Programowanie
    Spróbowałem z minutami i... koloruje OK. Widocznie sekundy to za często (dla mojego sprzętu)

W arkuszu są dwa formatowania warunkowe. Tworzysz je identycznie (instrukcja w arkuszu)

Zamień MINUTA na GODZINA, ew: GODZINA($G$2)=LEFT($D4,2)=...

Edit: 8:00 - podmieniłem załącznik (59+1=0)

Na rysunku, widzę, masz co trzecią kolumnę. Można jak w załaczniku2
  • Poziom 7  
    Ja wrzucę chętnie tą tabelę jako załącznik, bo nie mam pojęcia jak to podświetlić.
    Mnie kolumny mają zmieniać podświetlenie co godzinę. Nie muszą co minutę lub sekundę

Chciałbym zaznaczyć że te kolumny mają już jedną funkcję do spełnienia:
    =WYSZUKAJ.PIONOWO($D$5;$BF$13:$BP$15;3;0)

Ponieważ gdy zmienię zmianę z I na II lub III to godziny też się zmieniają.

Tylko jak chce dodać załącznik to wyskakuje niedozwolony plik.
    Może zrobię upload i wrzucę.

Na ten moment dodam obrazek, bo załącznika nie umiem wrzucić.

Wrzuć spakowany (zip, rar).
  • Pomocny post
    Moderator Programowanie
    Scalenia nie pasują do rozwiązania, więc "rozScaliłem". Możesz ew. w wierszu pomocniczym przepisać nagłówek /WARTOŚĆ(.../
    Dla ułatwienia zmieniłem format godzin w tabelce (06 zamiast 6, itd)

Odczekałem do 11:00 i działa.
    Reguła musi być formułą, nie kombinuj z wbudowanymi.

Jeśli ma kolorować cała "trójkę", to skopiuj do "sąsiadów". Np w T6 i V6- formuła: =U6 i kolor czcionki czarny.
  • Poziom 7  
    Okej wszystko działa, tylko nie podświetla się NEXTJOB1 i NEXTJOB2 co jest powiadomieniem już dla następnej zmiany,
    Gdy znów zmienię na zmianę II to komórka =F6 nie zmienia się na odpowiedni kolor.

Nie wiem jak to rozwiązać, ciąglę nad tym kombinuję.

Pozdrawiam
    Wracamy zatem do koncepcji wiersza pomocniczego, w którym dodamy ile trzeba.
    W przykładzie wykorzystałem 26-ty (zdawał się leżeć odłogiem)
    Nagłówki scaliłem ponownie.
  • Poziom 7  
    Ok, poradziłem sobie. Zaraz pewnie odezwę się z czymś innym
  • Poziom 7  
    Jednak poradziłem sobie =)

Prosiłbym o nie zamykanie tematu bo pewnie nie jedna rzecz mnie jeszcze zatrzyma w tworzeniu tej bazy, a Twoje podpowiedzi naprawdę ułatwiają wiele!

Jeszcze raz dzięki

Więc kolejny problem na który się natknąłem:

To co stworzyłem to typowa tablica użytkowa. Teraz musiałbym stworzyć tablicę która będzie się wyświetlała na ekranie TV której nie będzie się edytowało, będzie się zmieniać w zależności od tego co jest w użytkowej zrobione.

Wysyłam plik bo w sumie nie wiem jak to opisać:

Arkusz: AKTUAL to użytkowa do Aktualizowania dla seterów i narzędziowców.
    Arkusz: TABLICA to arkusz który ma się wyświetlać na TV jako informator dla reszty pracowników.
    Chciałbym przenieść rubryki ''stanu'' tak aby zamiast symboli z użytkowej wyświetlały się opisy z legendy. Jeszcze nie wiem jak to zrobić.

PORADZIŁEM SOBIE I Z TYM DZIAŁAŁA FORMUŁA:

=WYSZUKAJ.PIONOWO(AKTUAL!$M$8;AKTUAL!I29:K31;2;0)

OK, ogólnie tablicę skończyłem :)
    Dzięki za wszystkie rady.
    Stworzyłem dodatkową tablicę wizualną która wyświetla resztę w zależności od ustawień tej użytkowej!

Pozdrawiam!