Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena na 2m i 70cm - Poprawne wykonanie

tiqi 26 Lis 2015 23:29 24909 58
    mkpl
    Poziom 37  
    Warto też wspomnieć, że bocznikuje się promiennik do przeciwwagi rezystorem 100k lub cewką o znacznej impedancji dla częstotliwości pracy w porównaniu do impedancji charakterystycznej. Czyli np cewka o XL 1k do 100k.

Ma to na celu eliminację gromadzenia się ładunków elektrostatycznych na antenie. Powoduje to trzaski w odbiorniku a występuje najczęściej przy silnym wietrze i suchym powietrzu.
  • Relpol przekaźniki
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    mkpl
    Poziom 37  
    Jak tak zrobisz tj dasz w środek 2mm drut to całość będzie tak wytrzymałe mechanicznie jak ta rurka a współczynnik skrócenia będzie dla tych 2mm.

Ja stosuję do anten rurki podtynkowe do prowadzenia przewodów elektrycznych i sprawdzają się bardzo dobrze i są bardzo tanie.

Jak chcesz oszczędzić na rurkach bo miedziane są drogie niestety to możesz taka rurkę pcv okleić folią miedzianą ale koniecznie wzdłużnie by nie robić "spirali" i wtedy współczynnik skrócenia liczysz dla zewnętrznej średnicy.

Rezystor czy cewkę zwierającą dajesz gdziekolwiek byle była widziana dla DC od strony kabla antenowego.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    c2h5oh
    Moderator
    ivyivy napisał:
    ...Przeciwwagi mają być w końcu 90° czy 135°?

A jaką chcesz mieć impedancję? 35Ω czy 50Ω? Przecież już Ci to kilka razy wyjaśniono.
  • Relpol przekaźniki
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    kriss51
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Warto wspomnieć by się ktoś nie pomylił. W antenie 5\8 dla impedancji 50Ω przeciwwagi mają być pod kontem prostym, a w antenie GP gdzie promiennik i przeciwwagi mają 1\4 fali by uzyskać impedancję 50Ω przeciwwagi mają być pod kątem 135 stopni.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    kriss51
    Antena 5\8 ma szeregowo podłączoną cewkę do promiennika u dołu.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    kriss51
    ivyivy napisał:
    Więc jeśli to 5/8 to przeciwwagi 90° od pionu.

Więc o co Ci chodzi pisząc:

ivyivy napisał:
    robię to co narysowałem na fotkach. Jest to 5/8, tak?

Nie wiesz jaką antenę robisz? By rozwiać wątpliwości- robisz antenę 5\8 i przeciwwagi masz mieć pod kontem prostym.
    c2h5oh
    Moderator
    ivyivy napisał:
    Przecież napisałem gdzie ma być ta cewka i że będzie.

"Podczepiłeś" się pod cudzy temat, przejąłeś go i zrobiłeś bałagan.
    Ustalmy więc:
    - budujesz antenę 5/8λ
    - antena musi mieć cewkę
    - przeciwwagi mają być pod kątem 90° dla impedancji 50Ω
    - to o co pytasz wyjaśniono już w 2008 roku https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic915323.html
    Jeżeli dalej masz wątpliwości to do lektury:
    http://winntbg.bg.agh.edu.pl/skrypty2/0067/ppframe.html
    od strony 901.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    methyl
    Poziom 16  
    Z tą impedancją anteny w zależności od kąta przeciwwag która była omawiana w tym wątku wcześniej to wszystko jasne dla anteny 1/4 fali GP.

Myślę jednak że dla anten o innej długości elektrycznej czy też anten kolinearnych taka zależność jest inna lub czasem nie występuje wcale.

Co do kopii anteny X-50 to bardzo mnie interesuje jak koledzy którzy ją zbudowali uzyskali dopasowanie (SWR) dla obu pasm bez żmudnego strojenia, skoro wg moich doświadczeń z antenami X-30, X50 i X-200, dolna, metalowa cześć anteny która otacza cewkę, tworzy z nią dodatkową pojemność i ma ogromny wpływ na dopasowanie. Do tego stopnia, szczególnie na paśmie 70cm że już lekkie wysunięcie czy wsunięcie cewki rozstraja cały układ. Stosowanie przypadkowej rury nawet o podobnej średnicy skutkowało całkowitym niedopasowaniem anteny i rozjechaniem się zestrojenia. Gdzieś jest haczyk który albo ja ominąłem albo koledzy nie mierzyli tak skopiowanych anten pod kątem (SWR) na paśmie 70cm. Oczywiście udało mi się po zastosowaniu kilku sztuczek zestroić kopię takiej anteny ale trochę to trwało.

Inna kwestią jest to że w opracowaniu SP3DRY wymiary konstrukcyjne anteny są inne niż w antenach X-50 sprzedawanych w tym momencie.
    Dla porównania zwymiarowałem pobieżnie:

T.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    SITO79
    Poziom 27  
    Sorki, ale było to zupełnie do przewidzenia. Tak to niestety jest, jak zamiast dobrej sprawdzonej konstrukcji, wykonuje się jakieś własne wydumki.

Zrobileś coś co przypomina 5/8 na 2m i chcesz żeby to pracowalo na 70cm?
    Zrób J-kę dwupasmową, prosta konstrukcja, bez żadnych cewek, przesuwników i innych takich. Stosując się do wymiarów na schemacie, antena będzie miala poprawny SWR na obu pasmach i pobije na łeb fabryczny koci ogonek.
    methyl
    Poziom 16  
    Kolego,

chcesz prostą antenę która będzie działała na 100% z niskim SWR na obu pasmach? Będzie dość szerokopasmowa żeby chwycić także pasmo PMR?
    Antena bez strojenia która działa od razu po zrobieniu i działa dobrze.

Się robi ;) Oto ona :

http://www.eham.net/data/articles/8808/index0.jpg

wykonałem wiele anten tych mniej i tych bardziej skomplikowanych i ta antene mogę polecić. Chwilowo do kiedy nie skończę naprawiać swojej X-200 mam ją na dachu.

Tak wygląda wykonanie z rurki 6mm dostępnej w Castoramie za 2,5zł sztuka.

Antena ma idealnie dookólną charakterystykę bez cech kierunkowości.
    Dla pasma 2m pracuje jak zwykły dipol pionowy z zyskiem 0dBd ale dla pasma 70cm pracuje już z zyskiem rzędu 3-4 dBd z uwagi na spłaszczenie wiązki i niski kąt promieniowania. Mogę wkleić zrzuty z symulacji.

Jeśli masz pytania to mieszkam chyba obok Ciebie. Jeśli masz licencję to krzyknij mnie na przemienniku SR5WA. Mój znak to SP5MET.

Jakby co pytać tutaj. Mam dokładny i czuły miernik SWR i analizator VNA . Antena została sprawdzona. Działa na 100%.

Jotkę dwupasmową odradzam. Antena pracuje dobrze na 2m ale na 70cm świeci pod ostrym kątem w niebo czym traci na skuteczności bardzo. Chyba że do łączności poprzez satelity ;)

Jotka, szczególnie kolinearna jest bardzo fajną i skuteczną anteną ale tylko jako antena na jedno pasmo!
    worek110
    Poziom 14  
    hmmm nie wiem czy warte jest twoje rzeźbienie co do samo róby ,antenę z linku z napisem agasen 1 można kopic w granicy 80 zloty sam od tej pani zamawiałem ta antenę która się sprawdza wiś miecenie . ma z nie j zasie do okoła 17 km.

Dodano po 4 [minuty]:

methyl a powiesz mi jaki zysk mocy ta antena będzie miała po wykonaniu .bo nie sadze ze większy ja 2dbi .
    c2h5oh
    Moderator
    worek110 napisał:
    ... methyl a powiesz mi jaki zysk mocy ta antena będzie miała po wykonaniu .bo nie sadze ze większy ja 2dbi .

methyl napisał:
    ...Antena ma idealnie dookólną charakterystykę bez cech kierunkowości.
    Dla pasma 2m pracuje jak zwykły dipol pionowy z zyskiem 0dBd ale dla pasma 70cm pracuje już z zyskiem rzędu 3-4 dBd z uwagi na spłaszczenie wiązki i niski kąt promieniowania...

Czytasz posty czy tylko obrazki oglądasz? :)
    methyl
    Poziom 16  
    Jak ktoś tylko ogląda obrazki to proszę bardzo, będą obrazki.
    Symulacja opisanej anteny dla częstotliwości 145MHz oraz 435MHz dla wysokości umieszczenia nad "ziemią" 3m.

Maksymalny zysk dla 435 MHz ok. 9.7dBi a dla 145 MHz ok. 4dBi

I proszę pamiętać o różnicy między dBi a dBd !
    Mogę "zasymulować" dla innych warunków aby było lepsze porównanie oraz np. w stosunku do jakiejś innej anteny.

Gdyby rozpatrywać zysk anteny dla warunków z pominięciem wpływu ziemi, w stosunku do anteny izotropowej, zawieszonej w "kosmosie" to zysk dla 145 MHz będzie ok 2.12dBi a dla 435MHz ok. 5.5dBi.

Pozdrawiam :)
    don_viking
    Poziom 18  
    Mam pytanie czy ktoś testował antenę opartą na transformatorze gamma z tą różnicą, że promiennik jest zaizolowany i nasunięta jest na niego rurka. Ja taką antenę zrobiłem i czułość odbioru zmienia się w paśmie od 120MHz do 480MHz w zależności od tego jak bardzo nasunę rurkę na promiennik. Dodam że promiennik to pręt 3mm o długości 49cm zaizolowany koszulką termokurczliwą, a rurka jest aluminiowa też o długości 49cm i średnicy 8mm.
    methyl
    Poziom 16  
    A może coś więcej o tej antenie?
    To dipol z dopasowanie gamma? Jakiś rysunek, wymiary?

Mogę nawet spróbować wrzucić to do symulacji i zobaczymy jak pracuje w różnych zakresach ale trzeba danych...

Pozdr.
    T.
    don_viking
    Poziom 18  
    A więc zrobiłem fotki na których widać całą antenę. W obudowie anteny nie ma cewki także promiennik jest połączony z żyłą główną, masa idzie na krążek metalowy pod magnesem o średnicy 70 mm i grubości 1,5 mm z otworem na śrubę około 6 mm. Promiennik anteny to pręt stalowy miedziowany o długości 450 mm i średnicy 2 mm zaizolowany otuliną termokurczliwą. Rurka którą nakładam na pręt to rurka aluminiowa o długości 475 mm i średnicy zewnętrznej 7 mm, a wewnętrzny otwór ma średnicę 5 mm (przeciwwaga lub szczytówka od anteny stacjonarnej CB). Szczegóły widać na fotkach.
    Antena na 2m i 70cm - Poprawne wykonanie Antena na 2m i 70cm - Poprawne wykonanie Antena na 2m i 70cm - Poprawne wykonanie
    don_viking
    Poziom 18  
    Dość ciekawie podczas wsuwania i wysuwania zmienia się kąt odbioru względem poziomu oraz częstotliwość. Przy pełnym zasunięciu rurki najlepiej odbiera w okolicy 130 MHz w połowie najlepiej odbieram satelity na 250 MHz , a przy 1/3 zasłonięcia promiennika 430 MHz. Dodałem, że zmienia się kąt odbioru. Tak sądzę choć mogę się mylić, ponieważ przy paru centymetrowym przesuwaniu widzę różnicę na odbieranych sygnałach które są nadawane z różnych odległości na 428 MHz (energetyka). Najlepiej to widać na tych sygnałach MPT oraz tetry z energetyki.
    methyl
    Poziom 16  
    Zastawiam się jak ugryźć tą konstrukcję. Nie widzę tu transformatora gamma.
    Tutaj to jest trochę tak jakby dolny promiennik o zmiennej długości był połączony poprzez szeregową pojemność z górnym promiennikiem.

To jakiś wyrób własny czy ktoś to fabryczny wynalazek? :D

To że zmienia się częstotliwość pracy takiej anteny przez regulację to wiadomo ale aby miało to szanse być dopasowane do 50 omów na kilku częstotliwościach a nawet na jednej to jakoś tak nie bałdzo....
    don_viking
    Poziom 18  
    To właśnie mój wynalazek wiem że działa to na zasadzie zmiany pojemności. Po prostu eksperymentuję z antenami robię różne konstrukcje i testuję. Gdybym miał chociaż miernik lub analizator MFJ to bym sprawdził, ale za drogi sprzęt jak dla mnie.
    Zauważyłem też ciekawą zależność i to mnie zaskoczyło jak robiłem antenę kierunkową dwuelementową na 145 MHz. Gdy przybliżyłem reflektor do wibratora na odległość około 2 cm sygnał odbierany podniósł się z 2s na 7s. Dodam że antena zrobiona jest z rurek miedzianych o średnicy 6 mm.
    methyl
    Poziom 16  
    Jeśli chcesz eksperymentować z antenami to zacznij od samej teorii ich działania.
    Piszę to bez złośliwości żadnej. Zwyczajnie warto! Przyswojenie podstaw działania anten nie jest trudne a umożliwia sprawne posługiwanie się narzędziami takimi jak programy do komputerowego modelowania takich konstrukcji, np. MMANA-GAL, EZNEC, 4NEC2. Koszt żaden a zabawy we własne konstrukcje sporo.

Jeśli chcesz prostą pionową antenę do nasłuchu to ćwierć fali np. w formie GP na jedno pasmo lub szerokopasmowa konstrukcja w postaci "dwustożkowego" dipola pionowego lub DISCONE.

Zabawa antenami w sposób jak powyżej moim zdaniem jest całkowicie bez sensu bo za wiele zmiennych i za wiele niewiadomych. Na koniec okaże się że przypadkowy drut z wieszaka odbiera lepiej niż powyższa antena ustawiona na najlepszy odbiór ;)

Bez urazy, sam zanim się na dobre zainteresowałem antenami i ogarnąłem je rozumem, wyginałem cuda z drutu i testowałem. Z perspektywy czasu - bez sensu ;)

Zawsze chętnie pomogę.
    Pozdrawiam!
    don_viking
    Poziom 18  
    Co do anten odbiorczych to mam wojskową wersję anteny DISCONE elementy z pasków stalowych o różnych długościach pracuje od 120 MHz do 470 MHz Na 800 MHz mam 5/8 a na pasma powyżej 1GHz mam anteny helikalne RHCP i LHCP. Post na temat wrzuciłem ponieważ byłem ciekawy czy ktoś kiedyś coś takiego próbował. Ale dziękuję za poświęcony czas.