Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ściemniacz/dimmer do power led zasilanych z zasilacza stałoprądowego

18 Lis 2015 18:36 1710 15
  • Poziom 9  
    Witam
    Posiadam zasilacz stałoprądowy do zasilania układu 12x3W power led(kolory: biały, czerwony, niebieski) połączonych szeregowo. Zasilacz posiada parametry:
    - prąd: 650mA
    -napięcie 36-75V

Szukałem na google oraz na tym forum, ale nie znalazłem jakiegoś schematu czy pomysłu jak można w takim układzie wprowadzić sterowanie jasnością świecenia diod. Najbardziej zależało by mi na sterowaniu płynnym - najchętniej PWM.
  • Poziom 9  
    Dzięki za odpowiedź, ale nie jestem do końca pewny że to jest to.
    O ile dobrze rozumie, miałbym z mojego zasilacza obniżyć napięcie do max 18V i puścić na wejście układu?
    Z tego co wiem zasilacz ten utrzymuje stały prąd płynący przez układ zmieniając napięcie na swoim wyjściu w zależności od obciążenia. Jeśli tak, to pewnie w grę wchodziła by wymiana zasilacza na taki, który by miał min 40W(12x3W) i napięcie 12V? Ale jak w takim razie ograniczać prąd płynący przez diody do max 750mA?

Nie jestem przekonany do tego co napisałem, ponieważ nie zajmuję się elektroniką. Jedynie kiedyś skończyłem szkołę i od tego czasu niewiele w tym kierunku robiłem.
  • Poziom 28  
    Potrzebujesz gotowe rozwiązanie czy schemat i opis budowy? Może coś takiego
    Link
    ?
  • Poziom 9  
    Hej
    To rozwiązanie wykracza poza moje oczekiwania. Mam już zbudowaną całość, czyli zasilacz + diody połączone szeregowo. Pytanie dotyczy więc czy da się podłączyć coś na wyjściu tego zasilacza co pozwoli sterować mocą? Kolega "mdm150" naprowadził mnie na dobrą ścieżkę, ale nie jestem za tyle zaawansowany, żeby z tego schematu zrobić układ.
    Wolałbym coś w stylu kitu AVT(zdjęcie lub możliwość kupienia płytki + lista elementów z rozmieszczeniem).
    Ogólnie chodzi mi możliwość sterowania tymi diodami jednym potencjometrem
  • Poziom 26  
    Szukaj kit AVT-1229. Mają chociażby w sklepie cyfroniki.
  • Poziom 9  
    Hej
    Widziałem ten kit, ale on służy do sterowania mocy dla odbiornika 230V.
  • Poziom 9  
    Popraw mnie, jeśli coś źle myślę:
    Z zasilacza który mam podłączam ten stabilizator: 7818, następnie z jego wyjścia podłączam na wejście układu: Link i w tym układzie zamiast silnika podłączam szereg z diodami?
    Zgadza się?
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Co się tyczy ne555 tak, ale diody zasilasz napięciem tym co do tej pory zasilałeś(tym podwyższonym).

Dodano po 4 [minuty]:

Sprawdzałeś jakie rzeczywiste napięcie generuje ten zasilacz, aby nie okazało się za wysokie dla tego 7818 maks.35V)
  • Poziom 9  
    Chyba nie do końca rozumiem.
    Wyjście zasilacza podłączam na stabilizator 78..., wyjście stabilizatora na wejście układu z NE555 i w miejscu gdzie jest silnik wpinam szereg diod z tym, że minus/plus idzie z zasilacza?
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    darekk_84 napisał:
    Hej

Usuwając mostek Gretza możesz go zasilić z zasilacza od led.
  • Poziom 9  
    Jeśli wystarczy wyrzucić mostek, to jest to dla mnie najlepsze rozwiązanie.
    Dzięki za odpowiedzi, bardzo się przydały.

Dodano po 10 [minuty]:

mdm150 napisał:
    Co się tyczy ne555 tak, ale diody zasilasz napięciem tym co do tej pory zasilałeś(tym podwyższonym).

Dodano po 4 [minuty]:

Sprawdzałeś jakie rzeczywiste napięcie generuje ten zasilacz, aby nie okazało się za wysokie dla tego 7818 maks.35V)

Nie sprawdzałem jakie napięcie jest na wyjściu zasilacza, ale wydaje mi się że powinno być ok: 36W/700mA = ok 40V (zakładajam mniejszy prąd od znamionowego oraz że diody raczej nie mają równych 3W) co i tak jest wyższe niż 35V dla stabilizatora. Mogę sprawdzić po pracy i dać znać.

Interesuje mnie jednak to rozwiązanie, dlatego czy mógłbyś napisać czy moje rozumowanie jest poprawne?
    Rozwiązanie z AVT1229 jest dla mnie ok, choć nie mogę znaleźć tego kitu do kupienia, więc pewnie będę sam próbował swoich sił w składaniu.
  • Poziom 26  
    Co się tyczy mojej propozycji to plus diod wpinasz przed stabilizatorem a minus do tranzystora na schemacie. Mam nadzieje że teraz zrozumiałeś ocb.
  • Poziom 9  
    Hej
    Teraz jest to dla mnie jasne. Dzięki bardzo za odpowiedzi.
  • Poziom 9  
    hazet napisał:
    darekk_84 napisał:
    Hej

Usuwając mostek Gretza możesz go zasilić z zasilacza od led.

Hej, zrobiłem tak jak napisałeś, czyli zmontowałem całość usuwając jedynie mostek. Efekt jest taki, że diody cały czas migają. Jeśli rozjaśniam na max, to świeci ciągle, a jak ściemniam, to idąc bardzo powoli zauważyłem niewilkie ściemnianie natomiast później jest jakby próg od którego diody zaczynają migać. Jak ściemnię do końca, to diody świecą ciągle niewielkim światłem.
    Nie bardzo wiem co teraz zrobić, wygląda jakby może potencjometr miał złą charakterystykę lub źle dobrane kondensatory.
    Dodam, że dostałem potencjometr z oznaczeniem 500k B, podobno francuskiej firmy i wygląda mi na char. liniową.