Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Inne] Jaki kupić multimetr cyfrowy?

bolo199969 02 Jun 2017 08:43 36000 222
Ochrona Domu
 • #121
  swistaq
  Level 11  
  Zasadniczo amatorsko - w domu i w samochodzie ;) Dziękuję :) Kupiłbym Fluke, ale w Providencie nie chcą mi już dać pożyczki :D
 • Ochrona Domu
 • Ochrona Domu
 • #124
  vodiczka
  Level 43  
  ^ToM^ wrote:
  Ostatni UNI-T jaki był u kolegi, po którejś naprawie przełącznika zakresów wylądował w koszu na odpady RTV.
  Dobrze kolega zrobił :)
  Moje dwa unity mają już ponad dziesięć lat i przełączniki zakresów w porządku.
  Znałem "profesjonalistę" który dla oszczędności kupił wiertarkę Bosch w wersji dla amatorów. Wykończył ją po trzech miesiącach pracy.
 • #125
  ^ToM^
  Level 40  
  vodiczka wrote:

  Moje dwa unity mają już ponad dziesięć lat i przełączniki zakresów w porządku.
  Znałem "profesjonalistę" który dla oszczędności kupił wiertarkę Bosch w wersji dla amatorów. Wykończył ją po trzech miesiącach pracy.


  Zbyt osobiście podchodzisz do tematu, pewnie dlatego że sam używasz UNI-T i być może jesteś z tego powodu zadowolony. Nie ma sprawy - każdy ma taki sam wybór w zasadzie.
  Ja mam takie zdanie jak napisałem i uważam, że mierniki UNI-T są "najbardziej chińskie" z wszystkich jakie dotąd widziałem (choć zapewne znajdą się jeszcze gorsze od nich). Mnie chodziło jedynie o to, aby ich nie polecać w każdym wątku dotyczącym zakupu multimetru, bo nie zasługują na miejsce w warsztacie fachowca. Miernik kolegi miał wadę taką, że prawdopodobnie styki w przełączniku był z nieprawidłowego materiału i okresowo traciły kontakt z "bazą" (ze zbyt mało sprężystego materiału wykonane???) i trzeba było urządzenie rozbierać, styki doginać i na jakiś czas był spokój, w przeciwnym razie wskazania przyrządu były losowe. Takie urządzenie w mojej ocenie nie ma racji bytu w żadnym zastosowaniu. Miernik nie był na dodatek używany zawodowo, ale amatorsko, od czasu do czasu. Więc skoro u amatora zawodzi, to co dopiero polecać to zawodowcowi. Ponieważ usterka zaczęła się objawiać po gwarancji to jedynie co można było z nim zrobić, to wyrzucić do hasioka. O dziwo, dwudziestokilkuletni przyrząd Metex (żółta seria) w tym samym warsztacie działa bez zarzutu i żadnych napraw.

  PS: Co do wiertarek, to zmartwię Cię. Wiertarki HILTI, DeWalt, Makita tak jak i Bosch też się psują i to najczęściej właśnie u profesjonalistów. Dokładnie tak samo jak psują się u amatorów, co najwyżej różnica jest taka, że następuje to po nieco dłuższym czasie.

  Pozdrawiam!
 • #126
  vodiczka
  Level 43  
  ^ToM^ wrote:
  Wiertarki HILTI, DeWalt, Makita też się psują i to najczęściej właśnie u profesjonalistów.
  Są profesjonaliści i "profejonaliści" . Ci drudzy szybko zarżną każdy sprzęt. Nie wspominałem o firmach, które wymieniłeś a o amatorskiej i profesjonalnej linii Boscha
  ^ToM^ wrote:
  Mnie chodziło jedynie o to, aby ich nie polecać w każdym wątku dotyczącym zakupu multimetru, bo nie zasługują na miejsce w warsztacie fachowca.
  Temat "jaki miernik kupić" w 99% zakładają początkujący amatorzy lub osoby które dopiero chcą zostać amatorami.
  Fachowcy wiedzą co kupić a jeżeli nie wiedzą to pytają o sprzęt pod kątem konkretnych pomiarów. .
 • #127
  ^ToM^
  Level 40  
  vodiczka wrote:
  Temat "jaki miernik kupić" w 99% zakładają początkujący amatorzy lub osoby które dopiero chcą zostać amatorami.
  Fachowcy wiedzą co kupić a jeżeli nie wiedzą to pytają o sprzęt pod kątem konkretnych pomiarów.


  Stąd właśnie nie polecałem początkującym zakupu przyrządu, który jest zwyczajnie niebezpieczny. Przyrządu, który nie ma zabezpieczeń i przy błędnym ustawieniu grozi pożarem a nawet eksplozją (są takie zdjęcia w sieci). Taki przyrząd ma jedną tylko zaletę; jest tani. Poza tym, żadnych innych zalet nie ma a za to ma kupę wad, których nie mają nieco droższe przyrządy. Temat jak najbardziej jest skierowany do początkujących, gdyż zawodowiec, z racji że od lat się zajmuje tematem sam zwykle wie co najlepiej zakupić.

  PS:Dopisałem Bosch, tak jakby miało to cokolwiek zmienić w praktyce :)

  Pzdr!
 • #128
  vodiczka
  Level 43  
  ^ToM^ wrote:
  Przyrządu, który nie ma zabezpieczeń i przy błędnym ustawieniu grozi pożarem a nawet eksplozją (są takie zdjęcia w sieci).
  Czyżby producent nadmiernie je uprościł? Moje mają podstawowe zabezpieczenie a jeden z nich dwukrotnie przeżył pomiar napięcia sieci na zakresie prądowym bez pogorszenia wyników pomiarów :)
 • #129
  ^ToM^
  Level 40  
  vodiczka wrote:
  Czyżby producent nadmiernie je uprościł? Moje mają podstawowe zabezpieczenie a jeden z nich dwukrotnie przeżył pomiar napięcia sieci na zakresie prądowym bez pogorszenia wyników pomiarów :)


  Porządnie zabezpieczony multimetr Fluke 28B:
  Link

  Normalnie zabezpieczony multimetr (szału nie ma) - jakiś Kyoritsu 1009:
  Link

  Jakiś model Uni-T 33D
  Link

  Pozdrawiam!
 • #130
  Jawi_P
  Level 35  
  Il
  swistaq wrote:
  Zasadniczo amatorsko - w domu i w samochodzie ;) Dziękuję :) Kupiłbym Fluke, ale w Providencie nie chcą mi już dać pożyczki :D

  No to zasadnicze pytanie ile przeznaczasz na taki cel?
  Ja posiadam m. in. właśnie żółtego metexa, ma z 15lat pewnie. Dużo przeżył i dalej działa jak należy.
  Jak chcesz wydać okolice 100pln - to się skończy na UNI-T jakimś.
  Jeśli okolice 300-350pln - to można spojrzeć jeszcze na prostsze Sanwy, Brymen i Metex.
  Ale głównie wybór będzie zależał od tego co chcesz mierzyć i co jest priorytetem, napisanie - "chce kupić miernik" to trochę mało.
 • #131
  m2c
  Level 19  
  Mam w tej chwili 3 multimetry. Sanwe 7000, UT830Buz i UT204.
  Można by rzec że to 830BUZ zarobił na dwa pozostałe :P Jak trzeba zmierzyć coś w aucie, sprawdzić ciągłość połączenia, czy pożyczyć sąsiadowi to ten przyrząd sprawdza się wyśmienicie. Obija się o ściany wisząc na przewodach pomiarowych, spada z dachu, czasami trochę dymi jak sąsiad mierzy na złym zakresie ;) Ale żyje, i mimo to wskazania są prawie identyczne jak w Sanwie :P A wyświetlacz jest 10 razy lepszy... Jest już ze mną chyba z 15 lat. Polecam go każdemu jako dodatkowy miernik, gdyż czasem szkoda poniewierać multimetr za kilka stówek gdy wystarczy taki za 20.
 • #132
  tplewa
  Level 39  
  Odnosnie Uni-T to nie mam takiego w domu.
  Jenak paletaja sie po firmie takie (33C, 70B i C):

  [Inne] Jaki kupić multimetr cyfrowy?

  Pomijam tutaj zabezpieczenia itp. czy wspomniany wyswietlacz (fakt lepszy niz w Sanwa czy Brymen)... ale komfort pracy w tych miernikach jest tragiczny zwlaszcza na automacie. Wyswietlacz nie wiele ratuje ta sytuacje i wole gorszy w moim Brymen (zwlaszcza ze akurat jak sroi na biurku to w tych katach co potrzebuje nie ma problemu z czytelnoscia). Problem jest jak sie patrzy z za miernika itp.


  Zreszta kazdy kto mial okazje pracowac na czyms lepszym nie wroci do Uni-T. Prawde mowiac wole od tych UNI-T jakis Axiomet bez automatu (ktory tez sie gdzies paleta po firmie)...

  Zwlaszcza jak sie popatrzy na to ze taki 70B to jest ponad 200zl... a 70C jakies 340zl... (tak na szybko sprawdzilem teraz ceny w necie). IMHO te ceny sa nieuzasadnione do tego co te mierniki reprezentuja...
 • #135
  pawel.skiba
  Level 13  
  Może mi doradzicie i wyjaśnicie kilka kwestii.
  W tej chwili mam 9208. Generalnie jestem z niego zadowolony.
  Za zalet to:
  - cena
  - ilość wielkości fizycznych jakie można mierzyć
  - mam wersje z miarę dobrze dobranymi zakresami pomiarowymi ( no może drugi zakres częstotliwości mógłby być 200kHz zamiast 20kHz, ale o tym na końcu. )
  Z wad:
  - żre baterie
  - nie zawsze pokazuje zero jak np jest wybrany pomiar napięcia, z tego co wyczytałem na forum to efekt czułości i ściągania zakłóceń na przewodach , co potwierdziłem w doświadczeniu z routerem wifi. Teraz net mam po kablu i pokazuje 0.
  - strasznie wolne pomiary

  Szybkość pomiarów mnie wkurza - żeby zmierzyć napięcie trzeba czekać, ze 3s, opór podobnie.
  Kiedyś miałem coś z serii 830 i tamten mierzył szybko. 830 nie kupię bo teraz to jakieś budżetowe wersje już tylko robią.

  Rozważam kupno kolejnego przy czym na razie są dwie opcje celów jakie chce osiągnąć.
  1)zwiększenie prędkości pomiarów
  2) zwiększenie prędkości i ilości wielkości fizycznych które będę mógł zmierzyć.

  Co do rozważanych produktów.
  w opcji 1)
  DT9205
  Co z unit 890F, 890G czy to w ogóle unit czy jakaś podróbka ?
  unit 53 , 55

  Czy te będą mierzyć szybciej, czy to wszystko wg jednej miary na icl7107 jest? Od czego to zależy 830 była na tym samym chipie i mierzyła szybciej?
  Wszystkie mają potencjometry do regulacji ale jeden potencjometr jest na wszystkie zakresy danej wielkości fizycznej.
  Jak z dokładnością pomiarów.

  w opcji 2)
  unit 120C
  Czy to prawda że w tego typu miernikach stosuje się nowy scalak, który kalibruje się software-owo poprzez programowanie w fabryce? Przez co nie ma potencjometrów i nawet jak się Chińczyk śpieszy to i tak z automatu wgrywane są parametry wzmocnień dla każdego zakresu pomiarowego?
  Czy tego typu mierniki są dokładniejsze? No i oczywiście czy są szybsze.
  Pomiar duty cycle - jak to działa czy jak podłącze pod powiedzmy klucz w zasilaczu impulsowym to mi zmierzy jakie jest wypełnienie, czy się spali bo za duże napięcie?
  Jak długo wytrzyma tak mała bateria (cr2032 chyba)?

  Unit 58d -pomiar indukcyjności, najniższy zakres 2mH.

  Jakie są realne wartości indukcyjności, z którymi spotkać się może amator, nawet jakby postanowił zmierzyć dławik w spawarce, czy cewkę w telewizorze ? :)
  I na koniec. W moim dt9208 drugi zakres częstotliwości to 20kHz do tej pory używałem go tylko do pomiarów obrotów piły spalinowej,
  ale częstotliwości kluczy w zasilaczu już nie dał rady. Czy można jakoś przeskalować ten zakres na 200Khz - takie 9208 też są.
  Dodano po 16 [minuty]:
  tzok wrote:
  Tak wygląda polecany przeze mnie UT-139C w środku:


  Prawie jak mój dt9208 ; Raptem jeden bezpiecznik więcej. ;)
  Dziś mnie podkusiło i rozebrałem swojego by sprawdzić jakie ma rezystory i są 1%.
  Zdjęcia nie mam, bo odkręciła mi się ( ja odkręciłem) ta foliowa tasiemka co łączy płytkę z wyświetlaczem. 2 godziny składałem, w trzech różnych wariantach zanim zaczął działać i dało się to wszystko w obudowę upchnąć. :D
  Chińczycy to jednak wielki naród skoro potrafią zmontować taki miernik za ~5$
 • #137
  tzok
  Moderator of Cars
  pawel.skiba wrote:
  Prawie jak mój dt9208 ; Raptem jeden bezpiecznik więcej.
  Raczej nie sądzę, by DT9208 miał warystory (MOV) i bezpieczniki ceramiczne HRC.
  pawel.skiba wrote:
  Czy to prawda że w tego typu miernikach stosuje się nowy scalak, który kalibruje się software-owo poprzez programowanie w fabryce?
  Większość współczesnych multimetrów jest kalibrowana programowo, ale akurat UT-120C ma 3 potencjometry - do czego służą - nie mam pojęcia. Miernik ma wyłącznie tryb automatyczny, więc na super szybkie pomiary nie ma co liczyć. Nie jest jakoś wybitnie wolny ale to automat, bez trybu ręcznego. Uważam, że to zdecydowanie miernik który warto mieć, ale nie jako jedyny i na pewno nie podstawowy. Odkąd kupiłem pierwszy miernik automatyczny, bardzo szybko pozbyłem się ręcznych. Totalne minimum to UT-33A, ale na prawdę polecam UT-139C. Mierniki serii 890 to modele Mastecha z lat 90 ubiegłego wieku. Wszystkie współcześnie produkowane to "podróby", bez żadnej pewności co znajduje się w środku. Podobnie zresztą jak seria 830.

  Tak wygląda UT-120C w środku:
  [Inne] Jaki kupić multimetr cyfrowy?
  Ile wytrzymuje bateria - nie wiem. Miernik mam już kilka lat i jej jeszcze nie wymieniałem.
 • #138
  tplewa
  Level 39  
  tzok wrote:

  Odkąd kupiłem pierwszy miernik automatyczny, bardzo szybko pozbyłem się ręcznych.


  Tutaj jeszcze jest kwestia jak ta automatyka dziala. Dla mnie to nie jest jakis wyznacznik raz to jest ulatwienie, czasem utrudnienie... Bardziej niz na to patrze na szybkosc odswiezania... Zwlaszcza ze mierzac za zwyczaj wiem jekich napiec/pradow itp. sie spodziewac... zwlaszcza ze w niektorych przypadkach szybciej przekrece pokretlo manualnie niz automat zlapie zakres...
 • #139
  Lucas86
  Level 11  
  Panowie mam pytanie. Do kupienia jest METEX M-3860D za około 120 zł czy to jest opłacalny zakup? Ogólnie to szukam miernika do ok 200 zł, który by miał funkcję MAX/MIN.
 • #140
  Jawi_P
  Level 35  
  Mam metexa 4650B, jest pełnoletni i sprawuje się znakomicie. To nie jedyny miernik jaki użytkuje, i nie najlepszy, ale jednak ten jest najczęściej brany do ręki.
  Ten miernik o którym piszesz, to on ma pewnie z kilkanaście lat, a może mieć ze 20 bo produkowany przed 2000 rokiem chyba był. Nawet gdyby to był dobry miernik, i nie wiemy w jakim stanie jest w środku itd. to nie wiem czy to okazja.
 • #141
  Lucas86
  Level 11  
  Ktoś jeszcze się wypowie czy warto brać METEX M-3860D za 120 zł? Do mnie najbardziej przemawia, że z tego co czytałem nowe multimetry są kalibrowane programowo. Mógłby ktoś polecić jakiś multimetr do 200 zł z funkcją Min/Max i kalibrowany właśnie programowo?
 • #142
  tzok
  Moderator of Cars
  Lucas86 wrote:
  Ktoś jeszcze się wypowie czy warto brać METEX M-3860D za 120 zł?
  Jeśli jest sprawny to zdecydowanie warto.
 • #143
  Lucas86
  Level 11  
  Właśnie nie wiem w jaki sposób można by łatwo sprawdzić czy wszystko działa na tym METEX M-3860D. Napięcie na prądzie stałym to nie problem, napięcie sieci pewnie też. Gorzej z innymi funkcjami, których ten multimetr ma sporo. Dodatkowo tak jak pisałem powyżej - czy powinienem się martwić o to, że miernik może być rozkalibrowany?
 • #144
  tzok
  Moderator of Cars
  To jest współcześnie produkowany model, za 270zł, możesz kupić nowy, z gwarancją... odnośnie kalibracji to nie wiem do czego potrzebujesz ten miernik, ale skoro piszesz, że nie masz go na czym sprawdzić, to pewnie do niczego poważnego. Tylko rozkalibrowany to może być 0,5% od specyfikacji albo 10%... Jak sprawdzić - musisz mieć jakieś wzorcowe rezystory i kondensatory (tolerancja <1%). To wystarczy do orientacyjnego sprawdzenia. Przydałby się też generator i zasilacz regulowany + skalibrowany miernik takiej samej lub lepszej klasy dokładności.
 • #147
  Lucas86
  Level 11  
  Ten M-3860D ma o wiele więcej funkcji niż M-3270D. Tylko tak jak @Jawi_P napisał on już pewnie ze 20 lat ma. Tam dodawali program na komputer na dyskietce...

  Może ktoś zaproponuje jakąś alternatywę do 200 zł z funkcją Max/Min?
 • #148
  Jawi_P
  Level 35  
  Lucas86 wrote:
  Tylko tak jak @Jawi_P napisał on już pewnie ze 20 lat ma.

  Ale to wcale nie oznacza, że nie jest wart swojej ceny. Bo jeżeli jest całkowicie sprawny, właściciel o niego dbał, to na pewno jest więcej wart niż większość nowych współczesnych chińskich produktów w tej klasie cenowej. Ale ze względu na wiek, to trzeba się mu przyjrzeć przed zakupem, może się okazać, że to wcale nie taka okazja.
 • #149
  Lucas86
  Level 11  
  A znacie jakąś alternatywę do tego METEX'a M-3860D z nowych mierników w cenie do 200 zł z funkcją Min/Max?
 • #150
  darmach
  Level 11  
  Witajcie,
  temat wałkowany wiele razy, podepnę się z moim pytaniem.

  Szukam nowego multimetra, czegos w miarę precyzyjnego, fluke czy metex generalnie zbyt drogi. Używam hobbystycznie, ale dość często.
  Zależy mi na wiarygodności odczytu. Może automatycznych zakresach, miło byłoby wreszcie móc pomierzyć kondensatory SMD.

  Myślę o:
  Metex M-3850D - znalazłem używkę za 220 zł - czy to nie jest podejrzanie tanio?
  Forscher 702 119zł http://allegro.pl/miernik-uniwersalny-true-rm...=d0fb095c-6804-11e7-9f6b-ecf4bbcfe688#thumb/5 nie słyszałem wcześniej o firmie
  Oraz dwa UNI-T 139 C i 61E - ten drugi już odrobinę za drogo, kusi jednak możliwośc podpięcia do komputera:
  http://allegro.pl/uniwersalny-miernik-multimetr-uni-t-ut139c-ut-139c-i6795419115.html#
  http://allegro.pl/multimetr-miernik-uni-t-rs232-ut61e-ut-61e-i6014719029.html#

  Który z nich byście wybrali? Generalnie pracuję z małą elektroniką o dużych prądach nie ma mowy. Zależy mi na wiarygodności pomiaru i ergonomii użytkowania. W sumie im cięższy tym lepiej.