Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pytanie o pastę pomiędzy układem a radiatorem

10 Cze 2005 22:32 2884 7
 • Poziom 10  
  mam pytanie... składam wzmacniecz z kitu nord elektronika i w instrukcji jest napisane aby zastosować pastę sylikonowa pomiedzy radiator a układ. Ta pasta ma za zadanie separacje galwaniczna cz poprawienie termoprzewodzenia. Pytam bo niewiem czy w miejsce pasty sylikonowej moge zastosować pastę z opiłkami srebra stosowaną do coolerów na procki. Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi:)
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 19  
  Pasty silikonowe posiadają wiele zastosowań w elektronice i nie tylko. Są bardzo dobrymi izolatorami elektrycznymi doskonale jednak przewodzącymi ciepło, posiadają również właściwości smarujące i klejące oraz mogą być stosowane do konserwowania tworzyw sztucznych i gumy.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 24  
  Witam!! Pasta ta ma na celu poprawic przewodnosc cieplna pomiedzy radiatorem a ukladem. Niektorzy szlifuja radiator papierem sciernym do gladkosci na rownej powierzchni. Ma to na celu wygladzic i zrownac ten obszar do ktorego ma przylegac element elektroniczny. Mozesz zastosowac ta paste o ktorej pisales (ta do procesorow), bedzie rownierz dobrze spelniac swoje zadanie. Powodzenia!!
 • Poziom 17  
  i pamiętaj że w żadnym wypadku nie zapewnia ona izolacji galwanicznej układu od radiatora. Aby go odizolować musisz dać przekładki mikowe+ pasta albo guma silikonowa ale już bez pasty.
 • Poziom 23  
  Pasta Odprowadzajaca Ciepło typu H jest ważnym elementem podczas mocowania tranzystorów (układów scalonych) do radiatora.Poprawia odprowadzenie ciepla do otoczenia (radiatora) dodaj jeszcze pokładki mikowe lub silikonowe i tulejki.
  Pozdrawiam!
 • Poziom 18  
  Pastę silikonowa z opiłkami alu lub srebra możesz dać spokojnie jeżeli nie jest wyraźnie napisane, że tranzystor/układ scalony ma być galwanicznie(elektrycznie) odseparowany od radiatora, który może mieć kontakt z masa urządzenia. Taka pasta znaczono zmniejszy rezystancje termiczną złącza układu z radiatorem, czyli poprawi odprowadzanie ciepła w stosunku do białej pasty H. W takim wypadku zastosowanie przekładki mikowej bądź silikonowej jest niewskazane- zwiększy to rezystancje termiczną połączenia.
  Za to w wypadku gdy radiator ma być odseparowany galwanicznie od tranzystora/układu scalonego nie możesz zastosować pasty z drobinami metalu, bo ona będzie przewodzić mimo zastosowania tulejki i podkładki izolującej.
  Generalnie możesz się kierować zasadą- jeżeli radiator ma być na zewnątrz urządzenia, a tranzystor ma metalowy element łączący go z radiatorem to stosuj pastę bez drobin metalu i tulejkę oraz przekładkę izolującą. Co do układów scalonych to również powinieneś stosować izolacje galwaniczną, chyba ze ów metalowy element połączony jest z masą
 • Poziom 17  
  Rafał20, do silikonowych nie daje się pasty
 • Poziom 40  
  Ja tam polecam paste silikonowa przezroczysta bo jest najlepsza. Pasta H czyli ta biala oraz ta z opilkami sa bardzo geste i nawet jesli maja lepsza przewodnosc cieplna mierzona na grubosci to i tak ze wzgledu na gestosc za gruba warstwe tworza. A silikon przezroczysty w zasadzie caly wyplywa po dokreceniu a zostaje tylko to w mikronierownosciach materialu.
  Do podkladek silikonowcyh tez radze troche posmarowac silikonem. Podkladki takie sa jednak nie za dobre do wzmacniaczy mocy. Dobrze sluza przy odprowadzaniu malych mocy. Do duzych mocy i duzcych sil docisku sa za slabe i ulegaja nierownomiernemu rozplaszczeniu.