Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sztuczne obciążenie-regulowane potencjometrem

18 Lis 2015 20:29 2541 12
  • Poziom 12  
    Cześć, wykonałem schemat takiego obciążenia sterowanego potencjometrem. Schemat na podstawie tego pdf. Na zasadzie wysterowania tranzystora. Potencjometr stanowi dzielnik napięcia, napięcie dochodzi do wzmacniacza operacyjnego tam jest porównane z napięciem na rezystorze R7. Dalej jak w pdf. W załączniku plik Eagle. Prośba o sprawdzenie czy jest poprawnie ;)

Schemat ideowy:

Schemat PCB:

Schemat z pdf:
  • PCBway
  • Poziom 41  
    Projekt do ponownego zaprojektowania :cry:

Elementy rozłożyłeś bez logiki, a rezystor pomiarowy R7 (0.1Ω) masz w zbyt małej obudowie.
    Powinien być co najmniej 3-5W
    Również wielkość i pojemność kondensatorów elektrolitycznych przy stabilizatorze jest za mała.
  • Poziom 12  
    @marco47 Dziękuję za odpowiedź. Cały schemat ideowy jest błędny, czy chodzi Ci o wartości elementów i ich wielkości fizyczne na płytce PCB ??
  • PCBway
  • Poziom 41  
    O ponownym zaprojektowaniu, pisałem w kontekście PCB.

Na schemacie źle podłączyłeś rezystor R4, który powinien być za rezystorem R3, bezpośrednio przy bazie tranzystora Q1.

Co do kondensatorów elektrolitycznych, to chodzi o wielkość obudowy.
  • Poziom 12  
    @marco47 Ok zmieniłem rezystory i kondensatory na większe, oraz ułożenie elementów (trochę). Wymieniłem także stabilizator 7812 na "leżący". Ogólnie chcę do stabilizatora, tranzystorów i wzmacniacza operacyjnego "przyczepić" radiator ze starej karty graficznej.

Zdjęcia radiatora:

Sztuczne obciążenie-regulowane potencjometrem Sztuczne obciążenie-regulowane potencjometrem Sztuczne obciążenie-regulowane potencjometrem
  • Poziom 41  
    Tylko weź pod uwagę że jak w takiej pozycji położysz stabilizatory, to ich powierzchnie (radiatory) będą przylegały do powierzchni PCB, a nie radiatora który masz zamiar umieścić na górze.
    Dlatego powinieneś umieścić stabilizatory w odbiciu lustrzanym, czyli od spodu.
    Wtedy jak je umieścisz na górze na gotowej PCB, od góry ich powierzchnie(radiatory) będą skierowane do spodu radiatora głównego.
  • Poziom 12  
    @marco47 Fakt, nie pomyślałem o tym, dzięki. Wystarczy że je obrócę za pomocą przycisku Mirror.

Edit:
    Ok przerobiłem schemat, płytka będzie wyglądać tak:

Na schemacie PCB są błędy Dimension, ale nie raczej nie będę ich usuwał, to tylko chodzi o zbyt dużą izolację masy od innych elementów ;)
  • Poziom 10  
    Przpraszam za słowa, ale płytka jest zaprojektowana beznadziejnie. Jaki prąd tam będzie płynął przez to obciążenie maksymalnie? Ten główny obwód prądowy przez T1 i R7 to jest tragedia. Źle poprowadzone ścieżki i za wąskie. Komponenty też źle ułożone.

Lepiej rób od nowa, bo na tym się coś na pewno popali.

Obwód WEJŚCIE-BDW-R7-WY powinien być jak nakrótszy, blisko siebie komponenty i grube ścieżki. BD139 nie musi być w tym obwodzie, przez niego nie płynie największy prąd.
  • Poziom 41  
    Jeżeli masz zamiar zastosować radiator z 5 postu, to należy inaczej do projektu podejść.
    Najpierw należy wiedzieć jakie on posiada wymiary i w jaki sposób masz zamiar go umiejscowić w obudowie.
    Dopiero wtedy należy zaprojektować odpowiednią PCB, która uwzględni wszystkie parametry obudowy , radiatora, wielkości wolnej przestrzeni itp.

Nigdy nie projektuje się samej płytki nie mając wiedzy jak ona będzie umiejscowiona w przyszłym urządzeniu.
  • Poziom 12  
    Ok zmieniłem R2 na większy, mam jeszcze pytanie na jakiej warstwie powinienem umieścić obrys radiatora :?:
    W tym poście znalazłem, że na warstwie keepout.

EDIT:

Dobra, zmieniłem na keepout. Teraz powinno być OK.
    Ścieżki nie są za wąskie ??
  • Poziom 10  
    za wąskie i zbyt długie

Po co przeprowadzasz tą ścieżkę największego prądu przez T1? Przecież do niego nie płynie największy prąd.

Powinieneś zrobić jak najkrótszy obwód ZŁĄCZE-T2-R7(pomiarowy)-ZŁĄCZE. I grubymi ścieżkami.

Zawsze myśl jak leci prąd. Na tym co masz, to wszystko się popali przy 3-4 amperach.

Poza tym, jeżeli używasz diody zabezpieczającej na wejściu, to powinieneś wsadzić bezpiecznik. Bo jak podepniesz przez przypadek na odwrót, to albo się spali płytka albo zasilacz.