Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozruch Y/D do pompy zatapialnej.

18 Lis 2015 21:25 777 4
 • Poziom 21  
  Witam
  Posiadam pompę zatapialną, podobną do pompy Powen PA 1, tyle że dużo większą. Silnik jest tak uzwojony że jest teoretycznie możliwość rozruchu Y/D (napięcie 380/660V, 8,2 kW). Czy mogę zastosować taki rozruch w praktyce? Czy rozruch tego typu pomp uważa się za rozruch ciężki? Wiem że podczas tego typu rozruchu znacznie spada moment rozruchowy silnika i powinno się go wykonywać gdy silnik nie ma ciężkich warunków rozruchowych, a pompa jest wrzucona do wody/szlamu więc rusza z pełnym obciążeniem.
  Za wszelkie podpowiedzi serdecznie dziękuję i pozdrawiam.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Moderator Elektrotechnika
  Żeby uznać rozruch za ciężki należy poznać wiele danych , takim ważnym jest medium i jego ciężar właściwy.
  Teraz należy się przyjrzeć zasilaniu czy ma odpowiednie parametry by "uciągnąć" ową pompę.Przy rozruchu ciężkim spodziewajmy się prądu wartości nawet 7x In i to przez kilka sekund.
  supchem napisał:
  Silnik jest tak uzwojony że jest teoretycznie możliwość rozruchu Y/D (napięcie 380/660V

  supchem napisał:
  Czy mogę zastosować taki rozruch w praktyce?

  A co stoi na przeszkodzie.
  Tylko próba może odpowiedzieć na kolegi wątpliwości .
 • Poziom 21  
  Pompowana będzie brudna woda, szlam itp. przyjmijmy że będzie to woda z zalanych wykopów, stawów. Pompa będzie używana w różnych miejscach, a co za tym idzie zasilanie może nie dać rady przy rozruchu "na raz", no i jeszcze zanim ktoś się doczepi - pompa ma 8,2 kW, a bezpośrednio do sieci publicznej można włączać do 5,5 kW.
  W przypadku braku odpowiedniego zasilania zawsze mogę zrobić rozruch Y/D na powierzchni i już włączoną wrzucić do wody bo ta pompa nie uszkodzi się pracując bez wody.
  Krzysztof Reszka napisał:
  A co stoi na przeszkodzie.
  Tylko próba może odpowiedzieć na kolegi wątpliwości .

  Ogólnie chodziło mi by ktoś się wypowiedział czy przy takich pompach stosuje się taki rozruch czy nie. Oczywiście że mogę wrzucić ją do wody i przeprowadzić taki rozruch, pompa pewnie i ruszy tyle że jak będą ciężkie warunki rozruchowe to takie włączanie Y/D może okazać się znacznie bardziej szkodliwe dla silnika niż bezpośrednio w D, a pompa jest sporo warta więc wolę wtedy się pobawić i zrobić ten rozruch na powierzchni i wkładać włączoną niż ją uszkodzić.

  Tak podsumowując, pytanie do znawców pomp, czy rozruch pomp tego typu uznaje się za ciężki?
 • Poziom 21  
  Są tam 2 takie uszczelnienia, tylko jedno z nich ma kontakt z wodą, ale pomiędzy nimi jest olej, który smaruje i chłodzi oba uszczelnienia.