Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WD 1.5 Caviar Green zewnętrzny - Nie reaguje po podłączeniu ładowarki od laptopa

ranji 19 Lis 2015 12:45 657 4
  • #1 19 Lis 2015 12:45
    ranji
    Poziom 2  

Witam
    Dzisiaj przez pomyłkę podłączyłem do swojego zewnętrznego dysku, niewłaściwe zasilanie 19V 3.5A, zamiast 12V 2A, od tego momentu dysk nie reaguje oraz nie świeci się dioda po podłączeniu właściwego zasilania. Rozkręciłem dysk, podłączyłem bezpośrednio do SATA, również komputer go nie wykrył.

Przyjrzałem się dokładniej układowi elektronicznemu ale nie mogę nadal zdiagnozować na czym polega usterka, transil wygląda na nienaruszony.

Czy dałoby efekt włożenie do dysku sprawnej elektroniki z dysku WD1200JD?

0 4
  • #2 19 Lis 2015 13:05
    2692051
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 19 Lis 2015 13:15
    ranji
    Poziom 2  

Hmm czyli bez multimetru się nie obędzie, tańsze do 10zł dają radę? :D
    Rozumiem, że elementy które wymieniłes służą do zabezpieczenia przed zbyt wysokim napięciem i dysk ruszy nawet zastępując je zwarciem?

0
  • #4 22 Lis 2015 16:25
    PATAFIAN_PATAFIAN
    Warunkowo odblokowany

ranji napisał:
    Rozumiem, że elementy które wymieniłes służą do zabezpieczenia przed zbyt wysokim napięciem i dysk ruszy nawet zastępując je zwarciem?

Elementy wymienione przez użytkownika to są odpowiednio R64, R67 czyli rezystor zerowy inaczej zwany bezpiecznikiem przez niektórych a D3, D2 są to diody transil które przewodzą w jedną stronę i gdy dostaną za wysokie napięcie bądź przepięcie to po prostu zwierają masę z + a co za tym idzie rezystor zerowy się przepala :) Proste jak pocałować kota :)
    Tak czy inaczej nie widziałem jeszcze multimetru za 10zł który by działał dlatego proponuję ci udać się do sklepu elektrycznego i tam za 20-30zł masz podstawowy miernik uniwersalny który co prawda dokładny nie jest ale do twojego tematu nada się idealnie.
    Jeśli któraś dioda przewodzi w dwie strony oznacza to,że ma zwarcie czyli jest uszkodzona. Aby sprawdzić czy dysk twardy się uruchomi należy wylutować uszkodzoną diodę i rezystor zerowy znajdujący się przed nią i zastąpić sprawnymi bądź na "chwilkę" można diodę wylutować a rezystor zerowy zastąpić jak to określiłeś "zwarciem" lecz jest to rozwiązanie mające na celu tylko i wyłącznie sprawdzić czy dysk twardy się uruchomi.

0
  • #5 22 Lis 2015 17:43
    2692051
    Użytkownik usunął konto