Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wodomierz odczytywany przez internet

kmmepl 19 Nov 2015 15:23 15048 11
 • Wodomierz odczytywany przez internet Jednym ze sposobów na zmniejszenie domowych wydatków może być monitorowanie zużywanej wody. Dzięki temu można się dowiedzieć, jakie jest zużycie wody przez zmywarkę podczas różnych trybów pracy albo da się porównać, ile wody zużywa ręczne zmywanie, a ile zmywarka. W tym artykule opisano, w jaki sposób autor dobudował elektronikę do istniejącego już miernika, która zezwala na gromadzenie danych.

  Geneza
  Pomysł na zrobienie takiej modyfikacji zrodził się, gdy rachunek za wodę zdawał się być większy niż powinien. Na początku skontaktowano się z firmą wodociągową w celu uzyskania informacji o poborze wody. Niestety ich wodomierz zdawał jedynie jednodniowe relacje, które były niewystarczające.

  Wodomierz odczytywany przez internet

  Różne pomysły
  W celu uzyskania informacji o ilości przepływającej wody planowano przechwycić transmisję radiową z miernika za pomocą programowalnej radiostacji (SDR). Jednakże po zapoznaniu się z tematem okazało się, że firmowy wodomierz nadaje informacje jedynie co godzinę. Co więcej, licznik używa dość skomplikowanego kodowania, które byłoby trudne do odkodowania, więc porzucono ten pomysł.

  Następnie próbowano znaleźć w mierniku diodę podczerwoną, która informowałaby o ilości przepływającej wody, lecz takowej nie znaleziono. Rozważano także kupno gotowego miernika, jednak ceny dobrych jednostek sięgały powyżej 800zł co odstraszyło konstruktora.

  Rozwiązanie
  Miernik zamontowany przez firmę wodociągową działa w taki sposób, że dysk pod wpływem przepływu wody kręci wałem, na którym zamontowano magnes trwały. Jego zmieniające się pole magnetyczne jest odbierane przez czujnik Halla. Z tą wiedzą, umieszczono 3-osiowy magnetometr HMC5883L (taki pozostał po budowie quadrocoptera) blisko dysku i przechwycono zmieniające się pole magnetyczne. Poniższy film przedstawia zasadę działania takiego wodomierza.


  Kod
  Cały kod został napisany na płytce rozwojowej o nazwie Particle Photon, która posiada wbudowaną łączność Wi-Fi.
  Code: c
  Log in, to see the code

  Baza danych
  Mając kod monitorujący dane, zdecydowano się pójść o krok dalej i gromadzić pomiary w bazie danych. W tym celu użyto bazy typu open-source o nazwie InfluxDB.

  Wodomierz odczytywany przez internet

  Końcowy efekt
  Cały układ zadziałał tak jak powinien. Dzięki niemu odkryto, że jedna z rur w ogródku pękła zimą i cały czas wyciekała z niej woda.

  Wodomierz odczytywany przez internet

  Rozbudowywanie
  Za pomocą takiej modyfikacji możliwe jest otrzymanie informacji o tym, ile wody jest zużywanej i jaki jest jej koszt. Można także wyświetlać statystyki, np.: tygodniowe zużycie wody; dzień, w którym zużyto najwięcej wody lub ilość godziny jej używania w poszczególnych miesiącach. Autor w przyszłości planuje wykonać podobne urządzenie do monitorowania ilości zużywanego gazu.

  Wodomierz odczytywany przez internet

  źródło: http://seductiveequations.com/2015/11/09/water-meter.html

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  kmmepl
  Level 13  
  Offline 
  kmmepl wrote 73 posts with rating 315, helped 7 times. Been with us since 2013 year.
 • #3
  Galareta
  Level 23  
  To też ma legalizację - sam licznik ma przecież dalej legalizację. ;) Nie było ingerencji w jego budowę.
 • #4
  rekinisko
  Level 22  
  No ale jestem ciekaw co wyjdzie z tą zmywarką. Sam jestem od niedawna posiadaczem zmywarki.
 • #5
  mic11
  Level 10  
  PPK wrote:
  Istnieje polskie, "fabryczne" rozwiązanie. Z legalizacją.


  Cześć

  Możesz podać jakieś szczegóły?
 • #6
  Renegat_pol
  Level 20  
  rekinisko wrote:
  No ale jestem ciekaw co wyjdzie z tą zmywarką. Sam jestem od niedawna posiadaczem zmywarki.


  Czy Wy naprawdę nie umiecie czytać ze zrozumieniem (kiedyś, w latach 80, uczono tego na j. polskim w podstawówce)? To jest tłumaczenie zagranicznego tekstu i pewnie dalszej części nie będzie (o zmywarce).
 • #8
  Tomekob
  Level 15  
  He, he .. już widzę minę gościa od spisywania licznika wody jak zobaczy takie coś na liczniku. Na pewno da się przekonać, że to nie jest jakaś inna wersja magnesu neodymowego i nic nie zniekształca.
  Sam projekt fajny, tylko czy to coś zmienia w zużyciu? Oszczędzanie wody, prądu polega na ograniczaniu zbędnych litrów/kilowatów a takie ciągłe monitorowanie w stylu "o jej kolejny 1000 litrów " co poniektórych może doprowadzić do obłędu.
  Często w projektach zagranicznych do prostych rzeczy używane są nadmiarowe środki np Rasberry do sterownika rolet itp. plus do tego kompletna partyzantka w braku obudowy. To mi się nie podoba, ale sama idea w mojej ocenie, jest ok.
 • #9
  glapsson
  Electronics specialist
  rekinisko wrote:
  No ale jestem ciekaw co wyjdzie z tą zmywarką. Sam jestem od niedawna posiadaczem zmywarki.


  Powiem tylko tyle, ze jeżeli nadal będziesz popłukiwał każde naczynie ( no niektóre trzeba zwłaszcza jak miały by czekać w zmywarce na mycie ze dwa dni)
  a następnie wkładał do zmywarki lub ... powiesz sobie aa mam tylko dwie szklanki lub kubki to umyje ręcznie ( i tak po trzy razy dziennie ) to gwarantuje ze więcej wody zużyjesz.
  Ale jak będziesz konsekwentny to i wody zaoszczędzisz i duuuużo czasu
  Warto zaopatrzyć sie w większą ilość naczyń zwłaszcza tych używanych z doskoku kubki i małe miseczki lub talerzyki oraz sztućce.
  zestawy obiadowe - większa ilość sprawdza się przy dużej rodzinie albo w większe święta.

  Cieknąca rurę w ogrodzie można było wykryć spisując licznik wieczorem i rano zakładając że wszystkie zawory w mieszkaniu będą zakręcone na czas kontroli
  ( również spłuczki ).
  pomysł fajny ale faktycznie jestem ciekaw reakcji gościa od liczników.....
  co do homologacji - licznik owszem ją posiada
  ....ale dodatkowy układ pomiarowy już nie ....

  instrukcja wodomierza
  punkt 6.1 wart sprawdzenia

  http://www.apator.com/uploads/files/Produkty/Wodomierze/wodomierze-js-jm-dn15-40.pdf

  Przypatrzyłem się zdjęciu jeszcze raz i nie widzę plomb - jeżeli to dodatkowy licznik to odpada problem inkasenta.

  Ale warto sprawdzić sobie warunki montażu samego licznika
  długości rur dopływu odpływu itp. rzeczy które mogą mieć wpływ na zakłócenie odczytu.
 • #10
  Galareta
  Level 23  
  Dodatkowy, tanio można kupić taki na Allegro, tylko trzeba wtedy ciąć rury. A co do przecieku, liczniki nie zauważają małych przepływów...
 • #12
  Galareta
  Level 23  
  Stosuje, tylko budowa jest zmieniona, co prawda mokrobieżne liczniki nie mają magnesów - nigdy nie miały, ale za to muszą mieć licznik zalany wodą.