Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wodomierz odczytywany przez internet

kmmepl 19 Lis 2015 15:23 10512 11
  • Wodomierz odczytywany przez internet Jednym ze sposobów na zmniejszenie domowych wydatków może być monitorowanie zużywanej wody. Dzięki temu można się dowiedzieć, jakie jest zużycie wody przez zmywarkę podczas różnych trybów pracy albo da się porównać, ile wody zużywa ręczne zmywanie, a ile zmywarka. W tym artykule opisano, w jaki sposób autor dobudował elektronikę do istniejącego już miernika, która zezwala na gromadzenie danych.

Geneza
    Pomysł na zrobienie takiej modyfikacji zrodził się, gdy rachunek za wodę zdawał się być większy niż powinien. Na początku skontaktowano się z firmą wodociągową w celu uzyskania informacji o poborze wody. Niestety ich wodomierz zdawał jedynie jednodniowe relacje, które były niewystarczające.

Różne pomysły
    W celu uzyskania informacji o ilości przepływającej wody planowano przechwycić transmisję radiową z miernika za pomocą programowalnej radiostacji (SDR). Jednakże po zapoznaniu się z tematem okazało się, że firmowy wodomierz nadaje informacje jedynie co godzinę. Co więcej, licznik używa dość skomplikowanego kodowania, które byłoby trudne do odkodowania, więc porzucono ten pomysł.

Następnie próbowano znaleźć w mierniku diodę podczerwoną, która informowałaby o ilości przepływającej wody, lecz takowej nie znaleziono. Rozważano także kupno gotowego miernika, jednak ceny dobrych jednostek sięgały powyżej 800zł co odstraszyło konstruktora.

Rozwiązanie
    Miernik zamontowany przez firmę wodociągową działa w taki sposób, że dysk pod wpływem przepływu wody kręci wałem, na którym zamontowano magnes trwały. Jego zmieniające się pole magnetyczne jest odbierane przez czujnik Halla. Z tą wiedzą, umieszczono 3-osiowy magnetometr HMC5883L (taki pozostał po budowie quadrocoptera) blisko dysku i przechwycono zmieniające się pole magnetyczne. Poniższy film przedstawia zasadę działania takiego wodomierza.

Link

Kod
    Cały kod został napisany na płytce rozwojowej o nazwie Particle Photon, która posiada wbudowaną łączność Wi-Fi.
    Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Baza danych
    Mając kod monitorujący dane, zdecydowano się pójść o krok dalej i gromadzić pomiary w bazie danych. W tym celu użyto bazy typu open-source o nazwie InfluxDB.

Końcowy efekt
    Cały układ zadziałał tak jak powinien. Dzięki niemu odkryto, że jedna z rur w ogródku pękła zimą i cały czas wyciekała z niej woda.

Rozbudowywanie
    Za pomocą takiej modyfikacji możliwe jest otrzymanie informacji o tym, ile wody jest zużywanej i jaki jest jej koszt. Można także wyświetlać statystyki, np.: tygodniowe zużycie wody; dzień, w którym zużyto najwięcej wody lub ilość godziny jej używania w poszczególnych miesiącach. Autor w przyszłości planuje wykonać podobne urządzenie do monitorowania ilości zużywanego gazu.

źródło: http://seductiveequations.com/2015/11/09/water-meter.html

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    PPK
    Poziom 26  
    Istnieje polskie, "fabryczne" rozwiązanie. Z legalizacją.
    Galareta
    Poziom 21  
    To też ma legalizację - sam licznik ma przecież dalej legalizację. ;) Nie było ingerencji w jego budowę.
    rekinisko
    Poziom 22  
    No ale jestem ciekaw co wyjdzie z tą zmywarką. Sam jestem od niedawna posiadaczem zmywarki.
    mic11
    Poziom 10  
    PPK napisał:
    Istnieje polskie, "fabryczne" rozwiązanie. Z legalizacją.

Cześć

Możesz podać jakieś szczegóły?
    Renegat_pol
    Poziom 20  
    rekinisko napisał:
    No ale jestem ciekaw co wyjdzie z tą zmywarką. Sam jestem od niedawna posiadaczem zmywarki.

Czy Wy naprawdę nie umiecie czytać ze zrozumieniem (kiedyś, w latach 80, uczono tego na j. polskim w podstawówce)? To jest tłumaczenie zagranicznego tekstu i pewnie dalszej części nie będzie (o zmywarce).
    Tomekob
    Poziom 14  
    He, he .. już widzę minę gościa od spisywania licznika wody jak zobaczy takie coś na liczniku. Na pewno da się przekonać, że to nie jest jakaś inna wersja magnesu neodymowego i nic nie zniekształca.
    Sam projekt fajny, tylko czy to coś zmienia w zużyciu? Oszczędzanie wody, prądu polega na ograniczaniu zbędnych litrów/kilowatów a takie ciągłe monitorowanie w stylu "o jej kolejny 1000 litrów " co poniektórych może doprowadzić do obłędu.
    Często w projektach zagranicznych do prostych rzeczy używane są nadmiarowe środki np Rasberry do sterownika rolet itp. plus do tego kompletna partyzantka w braku obudowy. To mi się nie podoba, ale sama idea w mojej ocenie, jest ok.
    glapsson
    Poziom 17  
    rekinisko napisał:

Powiem tylko tyle, ze jeżeli nadal będziesz popłukiwał każde naczynie ( no niektóre trzeba zwłaszcza jak miały by czekać w zmywarce na mycie ze dwa dni)
    a następnie wkładał do zmywarki lub ... powiesz sobie aa mam tylko dwie szklanki lub kubki to umyje ręcznie ( i tak po trzy razy dziennie ) to gwarantuje ze więcej wody zużyjesz.
    Ale jak będziesz konsekwentny to i wody zaoszczędzisz i duuuużo czasu
    Warto zaopatrzyć sie w większą ilość naczyń zwłaszcza tych używanych z doskoku kubki i małe miseczki lub talerzyki oraz sztućce.
    zestawy obiadowe - większa ilość sprawdza się przy dużej rodzinie albo w większe święta.

Cieknąca rurę w ogrodzie można było wykryć spisując licznik wieczorem i rano zakładając że wszystkie zawory w mieszkaniu będą zakręcone na czas kontroli
    ( również spłuczki ).
    pomysł fajny ale faktycznie jestem ciekaw reakcji gościa od liczników.....
    co do homologacji - licznik owszem ją posiada
    ....ale dodatkowy układ pomiarowy już nie ....

instrukcja wodomierza
    punkt 6.1 wart sprawdzenia

http://www.apator.com/uploads/files/Produkty/Wodomierze/wodomierze-js-jm-dn15-40.pdf

Przypatrzyłem się zdjęciu jeszcze raz i nie widzę plomb - jeżeli to dodatkowy licznik to odpada problem inkasenta.

Ale warto sprawdzić sobie warunki montażu samego licznika
    długości rur dopływu odpływu itp. rzeczy które mogą mieć wpływ na zakłócenie odczytu.
    Galareta
    Poziom 21  
    Dodatkowy, tanio można kupić taki na Allegro, tylko trzeba wtedy ciąć rury. A co do przecieku, liczniki nie zauważają małych przepływów...
    Galareta
    Poziom 21  
    Stosuje, tylko budowa jest zmieniona, co prawda mokrobieżne liczniki nie mają magnesów - nigdy nie miały, ale za to muszą mieć licznik zalany wodą.