Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega8 - Sterownik akwariowy- pytania

MrDove 19 Lis 2015 17:06 723 5
  • #1 19 Lis 2015 17:06
    MrDove
    Poziom 8  

Witam
    Od jakiegoś czasu planuje zrobienie sterownika do akwarium, będzie on oparty na atmega8.
    Sterownik z założenia będzie:
    -Pokazywał godzinę i temperaturę na wyswietlaczu
    -on/off świetlówki o określonych godzinach
    -sterowanie grzałką i wiatrakiem
    -podawanie nawozu z pompki pistoletu na bańki
    -moze kiedys automatyczna podmiana wody

Z racji tego ze jestem zielony w te klocki i dopiero od niedawna zacząłem czytac na ten temat mam kilka pytan odnosnie wykonania

- Czy przekaznik relpol RM50 12v 10a/230v bedzie odpowiedni dla świetlówek jesli tak to jaki tranzystor do niego zastosować

-czy jak zastosuje stabilizator 3v to silniczek od takiej zabawki bedzie dzialal poprawnie ?

-mile widziane także schematy z objasnieniem
    podlaczenia modułów DS18B20 i RTC DS1307
    Duzo pracuje, mam malo wolnego czasu i jesli ktos bylby tak mily to prosilbym o to

0 5
  • #2 19 Lis 2015 17:27
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Jesteś zielony i nie wiesz wielu rzecz, ale wiesz na pewno, że sterownik ma być na ATmega8? Nie ma to jak dobre rozpoczęcie projektu...

Każdy przekażnik na 230V z tyłu będzie dobry do świetlówek. Ja wziąłbym jednak przekaźnik sterowany z 5 V - pomyśl, ile chcesz mieć różnych napięć zasilania i po co? Samo 5V powinno wystarczyć do wszystkiego.

0
  • #3 19 Lis 2015 19:05
    MrDove
    Poziom 8  

Moze i jestem zielony ale juz troche czytalem i wlasnie dla poczatkujacych polecaja mikrokontroler atmega8.

Tylko czy biorac przekaznik na napiecie cewki 5v ktorym bedzie rowniez zasilany mikrokontroler nie bedzie to wplywalo jakos na jego prace ?

Edit.
    Najbardziej interesuje mnie jaki tranzystor musze kup9ić, Ponieważ chcialbym zamawiac części w weekend.
    Czy np BC547 w obudowie TO92?

I jeśli ktoś by mógł wyjaśniać jak wybiera się tranzystor do danego przekaznika, bylbym wdzięczny

0
  • #4 22 Lis 2015 09:25
    ZbeeGin
    Poziom 38  

BlueDraco napisał:
    Każdy przekażnik na 230V z tyłu będzie dobry do świetlówek.

Nie każdy. Do świetlówek trzeba zastosować przekaźnik INRUSH. Normalny po krótkim czasie będzie się sklejał lub wypalał.

MrDove napisał:
    Moze i jestem zielony ale juz troche czytalem i wlasnie dla poczatkujacych polecaja mikrokontroler atmega8.

Ale tylko na elektroda.pl. Taki urok tego forum. :(

MrDove napisał:
    Tylko czy biorac przekaznik na napiecie cewki 5v ktorym bedzie rowniez zasilany mikrokontroler nie bedzie to wplywalo jakos na jego prace ?

Jeśli dobrze później podejdziesz do kwestii poprowadzenia ścieżek na PCB to jego wpływ będzie minimalny.

MrDove napisał:
    I jeśli ktoś by mógł wyjaśniać jak wybiera się tranzystor do danego przekaznika, bylbym wdzięczny

Tranzystor pracuje tu jako łącznik, zatem wiele jego parametrów nie ma tu znaczenia. Tranzystor trzeba dobrać tak, by maksymalny prąd cewki (można obliczyć z jej rezystancji jeśli nota nie podaje) mieścił się w granicach prądu kolektora (Ic) takiego tranzystora. A napięcie zasilania obwodu przekaźnika nie przekraczało dopuszczalnego napięcia kolektor-emiter (Vce).

0
  • #5 23 Lis 2015 21:46
    MrDove
    Poziom 8  

Bylbym wdzieczny jeśli wytlumaczyl by mi to ktos na przykładzie przekaznika i tranzystora pasujacych do siebie

A czy ten przekaznik
    Przekaźnik SPDT serii RM50, napięcie cewki: 5V, napięcie pracy: 250VAC, prąd: 10A

I ten tranzystor
    Tranzystor bipolarny NPN, 40V, 800mA, 500mW, obudowa TO-92

pasuja do podlaczenia statecznika z dwiema swietlowkami ?

0
  • #6 24 Lis 2015 11:59
    ZbeeGin
    Poziom 38  

RM50 nie jest przekaźnikiem INRUSH. Ostatecznie nadałby się do świetlówki 8W ale nie większej.

0