Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik prądu stałego - pytanie

19 Lis 2015 18:19 882 3
 • Poziom 8  
  Szanowni użytkownicy,
  Jako że dostąpiłem zaszczytu opisania budowy w wybranym przeze mnie silnika prądu stałego chciałbym się zwrócić do was z prośbą o pomoc czy aby napewno dobrze rozumiem jego budowę. Załączam screen wraz z mooim teoretyzowaniem. Czekam na wasze sugestie.
  Pozdrawiam
  Silnik prądu stałego - pytanie
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  Silników DC jak psów, i nie mówię tutaj o modelach a o typach. Ty konkretnie rozebrałeś silnik DC z wzbudzeniem na magnesach trwałych, bez tej informacji cały opis jest niewiele wart.

  Kolejna uwaga to opisanie wirnika jako twornika, to nieprawda. Twornik to uzwojenie przez które płynie większy prąd. To z mniejszym prądem nazywane jest wzbudzeniem (uzwojeniem wzbudzenia), ale u Ciebie zamiast niego są po prostu magnesy.
 • Pomocny post
  Poziom 18  
  Witam.
  Uzwojenie twornika - w silniku jest uzwojenie wirnika, twornik występuje w prądnicach. Ale wprowadzając w ruch wał tego urządzonko masz prądnicę i tedy będzie twornik.
  Ten biały kapsel ze szczotkami możesz opisać jako szczotkotrzymacz.
 • Pomocny post
  Poziom 40  
  Michał_74 napisał:
  Witam.
  Uzwojenie twornika - w silniku jest uzwojenie wirnika, twornik występuje w prądnicach.


  Określenie twornik nie zależy od charakteru pracy maszyny elektrycznej (czy jest prądnicowa czy sinlikowa) tylko od jego roli w budowie maszyny. Twornik to ogólnie uzwojenie w którym generuje się siła elektromotoryczna indukcji. I występuje on w prądnicach, ale także w niektórych silnikach.