Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Candy Aquamatic 800T nie grzeje, grzalka OK, nowy NTC....

paweli14 19 Lis 2015 19:54 1773 3
  • #1 19 Lis 2015 19:54
    paweli14
    Poziom 2  

Zaczęło się od hałasu....
    Pralka Candy Aquamatic 800T, N. 31000536 0630 6962 - na początek było słychać głośne łożyska, po pewnym czasie przestała się kręcić. Zajrzałem i okazało się że termostat (czujnik NTC) się rozszczelnił i do środka dostała się woda, jak pralka próbowała uruchomić bęben w NTC skakały potężne iskry (widać było przez plastik) , smród spalenizny, silnik po włączeniu kręcił dokładnie jeden raz i potem stał.
    Kupiłem nowy NTC (po numerze seryjnym więc chyba właściwy), włożyłem, zaczęła się obracać. Jedno pranie i wziąłem się za łożyska. Łatwo nie było ale w końcu się udało. Poskładałem, cały szczęśliwy, kręci i wiruje prawie bezszmerowo i wszystko super ale..... nie grzeje. Bez względu na ustawienia temperatury przechodzi cały cykl prania, a woda zimna. Grzałka cała ale nie dostaje napięcia. Myślałem że może coś źle podpiąłem po demontażu/montażu ale wszystko wygląda OK. Rezystancja przełącznika temperatury widziana z końców przewodów przy elektronice zmienia się zależnie od ustawienia od 100k do kilku omów, rezystancja NTC w temp.pokojowej ok 27kom i spada przy ogrzewaniu dłonią, hydrostat raczej dobrze podpięty i działa a napięcia na grzałce dalej nie ma.
    Ostatnia nadzieja to jeszcze przekaźnik grzałki (nie miałem pod ręką 24V żeby sprawdzić czy przełącza) a dalej to już chyba kpl elektronika. Tak mi chodzi po głowie, że po zalaniu NTC może się upaliło wejście mierzące rezystancje czujnika (nie wiem czy podczas tego jednego prania przed demontażem na łożyska pralka grzała). Ile może kosztować moduł elektroniki - bo nie wiem czy warto, ale z drugiej strony mechanicznie pralka jest wyszykowana i szkoda wyrzucać.

Będę wdzięczny za wszystkie pomysły i sugestie

0 3
  • #2 20 Lis 2015 21:27
    falo22
    Poziom 25  

Zajrzyj do programatora.

0
  • #3 21 Lis 2015 19:06
    paweli14
    Poziom 2  

Dzięki za dobre słowo
    Zobaczę - ale dopiero w poniedziałek - pralka w drugim końcu miasta (u rodziców...). Z tym że programator jest elektroniczny - elektromechaniczny na pewno bezpośrednio włącza grzałkę ale tu nie wiem, wydawało mi się że to tylko pokrętło do wyboru programu plus silniczek który nim kreci, a program (włącza grzałkę, silnik, elektrozawór, pompę, przesuń programator czy co tam jeszcze) jedzie według tego co zapisane w kontrolerze na płytce elektroniki. Tak czy siak się przyjrzę i dam znać co dalej (jeszcze się nie poddaje!).

0
  • #4 26 Lis 2015 00:51
    paweli14
    Poziom 2  

Zdobyłem używany moduł elektroniki, wymieniłem i wszystko OK (grzeje pierze I wiruje).
    Jak będę miał czas spróbuje poszukać co się mogło upalić na starym module (obstawiam układ odczytu rezystancji NTC albo zadajnika temperatury). Jeśli coś znajdę dam znać - może się przyda potomnym....

0