Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Intenso 1TB 2.5'' HDD dziwne zachowanie

19 Lis 2015 22:02 1080 12
  • Poziom 10  
    Witam, na wstępie chciałbym pozdrowić starych wygów z tego forum, bardzo milo mi sie współpracowało przez tyle lat z tym forum ;)

Dzisiaj mój problem jak zwykle dotyka HDD, gdyż po prostu jest to dla mnie magia.
    zakupiłem laptopa Lenovo Y50 (jeśli to ma jakieś znaczenie) jako iż w modzie dyski ssd, to do środka wmontowałem to ustrojstwo. 350GB to zdecydowanie za mało :) wiec dokupiłem dysk hdd 1tb marki Intenso (był pod ręką) to ta czarna malutka spłaszczona skrzyneczka z diodą na przodzie.
    Wczoraj sporo pracowałem używając tego dysku, ale nie powiedziałbym ze więcej niż zwykle, zostawiłem go włączonego około 7 rano. Po 12 ze stanu uśpienia i wejściu do systemu mój dysk świecił na niebiesko (transfer danych) jednak nie był wykrywalny... Pomyślałem ze wypięcie i wpięcie dysku załatwi sprawę i tutaj pojawia się mój problem.

po wpięciu go w to samo gniazdo usb (lewa strona 2x port usb domyślam się że ten 2.0) dysk dziwnie 'tak jakby' pikał szybko przez parę sekund i cichnie. smart, testdiski i eksplorator nic nie wykrywa, czasem port usb 3.0 (ten po prawej [myszka]) zatnie się (DZIWNE) i muszę wypiąć dysk, żeby myszka dalej zadziałała. Po tej akcji Bluetooth driver się sypie w systemie.
    dioda niebieska świeci cały czas(transfer activity?) od podłączenia dysku do jego wypięcia

Po wpięciu dysku do portu po prawej stronie (czyli 3.0 chyba) dioda dysku...świeci na zielono bardzo dziwna sprawa, pikanie (tak samo ciche i szybkie, jednostajne). brak rozruchu? i zero wykrywalności.

Pomyślałbym ze dysk się usmażył, ale...dlaczego? transfer danych na dysku przez całą noc nie mógł zwyczajnie go usmażyć jestem designerem i czasem używam o niebo mocniej zżerających zasoby aplikacji...
    Dziwi mnie fakt, iż diody świecą inaczej zależnie od portu usb, co dziwniejsze port normalnie wykrywa (słychać charakterystyczny dźwięk usb wiec moc jest.) w menadżerze aplikacji widć było przez chwilę wysypany sterownik magistrali więc jest włączony ale nie wykrywalny.

summa summarum, reset kompa, sprawdzałem na innych laptopach, smarty i testdrivy nic nie wykryły!

Proszę o pomoc! jeśli ktokolwiek spotkał się z podobnym problemem.
  • Poziom 10  
    Wasilkowski napisał:
    Nagraj dźwięk i zamieść na forum ale podejrzewam przyklejoną głowicę.

tez wlasnie dzwiek mi nie pasuje, bo zazwyczaj to komputer sygnalizuje problem a nie sam dysk...
  • Pomocny post

Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Tak, zaparkowane głowice na talerzach. Odparkowanie wiążę się z otwarciem dysku.
    Jest to dźwięk próby uruchomienia silnika.
  • Poziom 10  
    warto to robić samemu czy lepiej oddać do profesjonalisty? jestem w UK a dysk polski... z gwarancja raczej narazie ciężko będzie.
  • Poziom 10  
    Rozumiem.
    To może pytanie z innej beczki; Czy jest sposób na [b]naprawienie[b] tego dysku? gdzieś wyczytałem że to tylko zainicjuje kolejne usterki... Jeżeli uda się wykonać tą naprawę samemu to czy głowica generalnie będzie miała ten defekt czy wróci do normalnego stanu z przed parkowaniem?
  • Pomocny post

Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Ciężko przewidzieć skutki odparkowania.
    Ogólnie zasada jest taka, że po otwarciu dysku ten nadaje się tylko do zgrania i utylizacji.
    Otwarcie dysku w nieodpowiednich warunkach skutkować będzie zabrudzeniem, zaś odparkowanie może uszkodzić zarówno slajdery głowicy jak i powierzchnię.
    Intenso 1TB 2.5'' HDD dziwne zachowanie
  • Poziom 10  
    No własnie dane nie są aż tak istotne. kwestia tego że nie mam dysku twardego.
    Czyli można powiedzieć, że będzie to pierwsza próba naprawy awarii mechanizmu parkującego w moim życiu hehe. Jakieś rady :)?

mógłbyś pokazać zdjęcie przed i po? w ogóle, musi być jakiś schemat, opis...?

• Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Tu:
    https://www.youtube.com/watch?v=7m5cil6KezI
    Traktuj poradę jako szkodliwą.
    Ponadto po uruchomieniu dysku wypada zweryfikować SMART czy dysk wcześniej nie miał problemów, a zgrywanie danych zacząć od kopii posektorowej.
    Jednak jak sam mówisz - nie masz drugiego dysku.

W dysku powyżej zostały wymienione głowice.
    Sam dysk był po upadku, ale efekty nieudanego odklejania głowic są zbliżone.
  • Poziom 10  
    Wasilkowski napisał:
    Tu:
    https://www.youtube.com/watch?v=7m5cil6KezI
    Traktuj poradę jako szkodliwą.
    Ponadto po uruchomieniu dysku wypada zweryfikować SMART czy dysk wcześniej nie miał problemów, a zgrywanie danych zacząć od kopii posektorowej.
    Jednak jak sam mówisz - nie masz drugiego dysku.

W dysku powyżej zostały wymienione głowice.
    Sam dysk był po upadku, ale efekty nieudanego odklejania głowic są zbliżone.

Rozumiem, głowica musi wskoczyć z talerza do tego miejsca parkowania.

a co tutaj w tej poradzie jest szkodliwego? na końcu filmiku widać, że działa?

• Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Sugerowanie ingerencji w dysk bez wiedzy, doświadczenia i sprzętu jest szkodliwe i wykonywane na własną odpowiedzialność.
    Ale możesz się pochwalić rezultatem, oby pozytywnym.
  • Poziom 10  
    Rozumiem.
    Musze ogarnąć ten t-6 kluczyk do nastawiania samych talerzy, bo znając życie niczym innym tego nie zakręcę przy zdejmowaniu głowicy z talerzy. a nożem czy losowym śrubokrętem tego chyba nie zrobię.

tak jak na tym filmiku:
    https://www.youtube.com/watch?v=WNJqTPutrJ4