Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kominek z płaszczem wodnym nie przekazuje ciepłana grzejniki.

19 Lis 2015 23:13 2895 15
  • Poziom 9  
    Witam, mam problem z przekazywaniem ciepła z kominka z płaszczem wodnym na grzejniki. Ale po kolei. To jest mój 8 sezon grzewczy z instalacją piec na gaz ziemny Beretta i kominek z płaszczem CMT. Do tego sezonu wszystko było dobrze. Układ jest taki. Gdy grzanie jest na piecu gazowym wszystko jest w porządku. Gdy w tym sezonie zacząłem grzać kominkiem (załącza się gdy temperatura osiagnie 45 stopni) temperatura na kominku wzrasta mi do 80 stopni a grzejniki są letnie. Najpierw miałem sytuację taką że pompka na obwodzie kominka z płaszczem wodnym bardzo głośno chodziła, przyczyną był zapowietrzony układ. Za namową instalatora wymieniłem odpowietrzniki i po trzech dniach palenia w niskiej temperaturze do 60 stopni układ sie odpowietrzył. Ale problem dalej został. Rura z wodą, z kominka dochodzącą do wymiennika jest gorąca że nie idzie długo utrzymać w rękach, a wychodząca z wymiennika jest letnia. Czy to może być wina wymiennika, ze się jakoś zapchał, zanieczyścił? Załączam zdjęcie z układem. Naczynie wyrównawcze i odpowietrzniki są wyżej od pieca i kominka o 3 metry. Nie znam typu wymiennika. Jest tylko numer 07 147. Pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 38  
    Spróbuj pompę przełączyć na wyższy bieg. Filtr CO czysty?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 24  
    Bez schematu instalacji trudno coś powiedzieć.

Widać wymiennik płytowy, pompę kominka i fragment kotła gazowego. Zrób więcej fotek lub wyrysuj schemat.
    Kocioł ma swoją pompę i obsłuży grzejniki. Jednak po wyłączeniu kotła, by grzać kominkiem powinna być po stronie obiegu kotła gazowego jeszcze jedna pompa. Znajdź ją.
  • Poziom 32  
    Źle jest podpięty wymiennik z kotłem gazowym. Za wymiennikiem w obiegu zamkniętym powinna być pompa z zaworem zwrotnym, a na zasilaniu z kotła zawór zwrotny.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Sprawdz, czy pompa w kotle i od kominka pracuje. Weż srubokręt, odkręć dużą śrubę z pompy (podłóż ściereczkę) i sprawdż wewnątrz pompy śrubokrętem, czy się kręci.
    Jak się nie kręci, rozruszaj śrubokrętem. Jak dalej nie bedzie się kręciła, sprawdż, czy do pompy dochodzi napięcie.
    pozdrawiam
  • Poziom 24  
    Nie jest to właściwe podłączenie...

Żeby grzały grzejniki z kominkiem, to pompa kominka musi działać, by tłoczyć wodę przez wymiennik płytowy.
    Z wymiennika (z drugiej jego części) czynnik grzewczy powinien odebrać ciepło. W Twoim przypadku do grzajników ciepłą wodę tłoczyła pompa kotła gazowego. Czyli kocioł gazowy był dogrzewany kominkiem... Tak nie powinno być. Razem z działaniem pompy kominka kocioł gazowy powinien się wyłączyć (razem z jego pompą), dlatego właśnie przy kotle gazowym montuje się w tym przypadku dodatkową pompę.
    Najczęściej w kotle gazowym wykorzystuje się podłączenie czujnika pokojowego. Zwyczajnie zmusza się kocioł do wyłączenia, kiedy kominek grzeje.

Skoro wcześnie ogrzewanie działało, znaczy to, że ktoś grzebał w ustawieniach kotła gazowego i wyłącza on pompę z jakiegoś powodu lub jest problem hydrauliczny (filtr pompy itp.).

Tak, czy inaczej, instalacja i tak jest wykonana źle.

Regulator pokojowy masz podpięty do kotła gazowego?
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Jesli wszystko chodziło to podejrzewam ze padł któryś z elementów w kotle gazowym.
    Oszczędność była na pompie do kominka kosztem jakiegoś elementu w kotle gazowym i tak sie dziwie ze tak dlugo to chodziło.
    Czy sam kocioł gazowy działa na CO?
  • Poziom 9  
    Jak zaczynam palić w kominku i temperatura osiąga 45 stopni piec gazowy się wyłącza i załąca się pompka od kominka. Odkrecałem dużą śrubę i wkladałem śrubokręt i czuje jak obraca się. zaświeciłem latarką i widziałem wir wody. Termostat pokojowy podłączony jest do pieca gazowego, a z pieca gazowego do sterownika (na nim wyświetla się temperatura wody z kominka). Dalej z kominka podłączony jest kabelek od temperatury do sterownika. Od pompy po stronie kominka idzie kabelek do sterownika i na koniec zasilanie 230V. Jak grzeje piec gazowy to wszystko jest ok. Grzejniki są ciepłe i prawidłowo jest rozprowadzane ciepło.
  • Poziom 24  
    Usterka kotła.
    Winny jest bypas automatyczny. Może też być zawór mieszający.
    Temu, co zrobił taką manufakturę i na sztywno uruchomił pompę kotła, mimo, że kocioł nie grzeje, to powinno sie nadać państwowy zakaz wykonywania zawodu hydraulika i zakaz zbliżania się do urządzeń grzewczych.
    Oczywiście naruszone warunki gwarancji kotła.

No i pytanie ode mnie do kogoś od gazu...
    Jeśli regulator pokojowy wył. kocioł gazowy, to co się dzieje z cwu kotła. Jak wtedy pracuje zawór 3D?
  • Poziom 32  
    Jeszcze raz Ci napiszę masz źle to wszystko podłączone. Jak sam napisałeś
    dzejkopa napisał:
    Jak zaczynam palić w kominku i temperatura osiąga 45 stopni piec gazowy się wyłącza i załąca się pompka od kominka.

piec gazowy się wyłącza. To co ma pchać wodę na grzejniki w układzie zamkniętym?
  • Poziom 24  
    Wodę w układzie zamkniętym pcha pompa kotła podłączona "na krótko". Czyli jakiś termostat kominka zadaje napięcie na pompę kominka i dorobionym kabelkiem na pompę kotła.
    Czyli kocioł się wyłącza (razem z pompą kotła gazowego) i przedłużaczem wymuszamy pracę tej samej pompy. Problem jest, gdy kocioł gazowy musi dogrzać cwu. Załącza pompę, przełącza zawór 3D i tyle...

Tak ja to widzę! (...)Choć nie ukrywam, pomysłowość to ktoś miał bardzo rozwiniętą.

Mam nadzieje i to trzeba by sprawdzić, że pompa kotła podłączona jest przez przekaźnik. Bo jeśli zwyczajnie jest podłączony kabelek z termostatu kominka i (na szczęście) faza zasilania termostatu kominka pokryła się z fazą zasilania kotła gazowego, to triaki tzw. regulatora kominka są "przypalone". Pewnie zasilanie z kominka na pompy nie jest 230V. Tak samo trzeba sprawdzić regulator kotła gazowego.
  • Poziom 32  
    Moim zdaniem nie trzeba nic sprawdzać tylko przerobić instalację. Tak jak pisałem wyżej.
  • Poziom 9  
    z tego co wiem to kominek jest w obiegu zamkniętym a piec gazowy w obiegu otwartym.
  • Poziom 38  
    Według mnie powinno być na odwrót ;)