Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie robotem przez WiFi

20 Lis 2015 11:07 1830 5
  • Poziom 6  
    Witam,
    Jestem w trakcie realizowania projektu robota kontrolującego podwozia samochodów. Idea jest taka aby robot sterowany za pomocą Arduino z modulem WiFi był bezprzewodowy.

Wymysliłem sobie to w ten sposób że na robocie zamontuje kamerę WiFi która będzie wysyłała obraz do komputera. Z komputera na podstawie obrazu z kamery będziemy decydować o ruchu robota i ta informacja również miałaby być wysyłana za pomocą WiFi tyle że do Arduino. Odbywać się to ma nie tyle co przez internet co przez lokalne połączenie między komputerem a robotem i kamerką zamontowaną na stałe na robocie a komputerem. Chciałbym aby na panelu operatorskim dodatkowo wyświetlało się kilka informacji z czujników, oraz była możliwość zmiany wartości wyjść. Np. włączenie oświetlenia w robocie.

Rozumiem, że najprostszym rozwiązaniem mojego pomysłu jest wykonanie strony internetowej która będzie łaczyła się z lokalną siecią ? Tam odbywało by się wyświetlenie obrazu oraz całe sterowanie w postaci np. klikanie odpowiednich przycisków ?
    Chyba że macie pomysł na realizacje tego w inny sposób z wykorzystaniem modułu WiFi, na pewno łatwiej dla operatora byłoby gdyby odbywało się to z poziomu klawiatury a obraz wyświetlałby się na ekranie w formie jakieś aplikacji.
    Przyznam szczerze, że jest to mój pierwszy projekt od razu rzuciłem się na coś trudnego ponieważ jest to projekt inżynierski. Niestety ale nigdy nie miałem doświadczenia praktycznego.
    Czy ktoś z Was jest w posiadaniu jakiegoś poradnika tego jak zrealizować taka formę sterowania ?
  • BotlandBotland
  • Poziom 24  
    Witam!
    Jaki będzie robot?
    Pozdro
    S.
  • BotlandBotland
  • Poziom 8  
    Obraz to nie problem. Tylko sterowanie wieksze. Mysle ze najlatwiejszym bylo by sterowanie przez. Klikanie myszką. Na komendy. Jedz. Stop. Skrec w lewo. Prawo.
    Router wifi. Laczysz sie z kamerą osobną i z arduino osobno. A na stronie mozesz to bez problemu połączyc w calosc
  • Poziom 6  
    No własnie na chwilę obecną mam problem z modulem który kupiłem nie mogę się połączyć z Arduino czekam teraz aż przyjdzie ESP8622 bo EMW3162 który kupiłem z shieldem nie chce się połączyć ciągle wyskakują błędy związane z transmisją RX/TX. Co jest dziwne bo Shield rozsyła sieć widać ją, można się z Nią połączyć itd. Ale jak przełączam zworki na transmisje z Arduino to żadna biblioteka nie chce się połączyć, dlatego odpuściłem i czekam na ESP8622 bo wydaje mi się że łatwiej będzie dla mnie jako kogoś bez doświadczenia połączyć się z tym.

Dlatego zająłem się robieniem sterowania po przez zapytania z monitora szeregowego. Czyli np. klikam W i wysyłam enterem silniki kręca się do przodu. klikam S potwierdzam enterem silniki kreca się do tyłu. Nie jest to to czego oczekuje. Raz w ogóle nie jest to dynamiczne a druga sprawa cały czas odbywa się przez kabel.

Ale wydaje mi się że przeniesienie potem tego na komunikacje po WiFi nie będzie wielkim problem w końcu komendy są takie same róźni się tylko forma w jakiej przesyłane są dane ?

Chciałbym żeby to było zamknięte gdzieś w aplikacji/stronie tak aby klikajac odpowiednie przyciski robot wykonywał konkretne polecenia czyli właśnie tak Jedz/Stop/Prawo/Lewo dla mnie w zasadzie obojetnie czy będzie to strona internetowa czy aplikacja ktora wysyla informacje po sieci lokalnej. Wydaje mi się że strona internetowa będzie prostsza bo rozumiem, że na arduino stawiam tylko serwer i zmieniam miejsce z którego ma nasłuchiwać danych z portu na IP ? Czy macie jakiś poradnik godny polecenia jak taką stronę napisać ?

Jeżeli chodzi o robota to ma być 4 silnikowym z kołami Mecanum. Niewielkich rozmiarów tak aby mieścił się pod podwoziem samochodu.
  • Poziom 8  
    Myśle że na Pc lepiej postawić serwer. Mniejsze obciazenie.
    Musisz wiedziec ze ip kamery jak i esp moze sie zmienic. Chyba ze na routerze ustawisz im stale.
    Musisz zrobic to na warunkach ( przyciski podobnie jak we formularzu)
  • Poziom 23  
    A zamiast kupować kamerę WiFi to nie lepiej na robocie postawić mały komputerek np. Raspberry? Dzięki temu jednocześnie w jednym urządzeniu będziesz miał obsługę wizji, serwer do sterowania i do niego możesz podłączyć Arduino sterującego elektroniką. Połączenie moim zdaniem łatwiej i pewniej będzie zrealizować w raspberry normalnie na linuxie, niżeli w Arduino. Dodatkowa zaleta posiadania tego samego urządzenia do kamery i sterowania będzie pojedyncza antena. Gdy będziesz potrzebował zwiększyć zasięg, łatwiej będzie wymienić jedną antenę niżeli dwie.

Co do sterowania klikaniem myszki, to moim zdaniem to niepraktyczne. Sam miałem kiedyś zbudowany prototyp pojazdu z takim sposobem sterowania i nie było to zbyt wygodne. Jeżeli będziesz sterował z PC, to lepiej sprawdzi się dowolny pad do gier czy joystick, tym bardziej że dzięki temu będziesz mógł sprecyzować jak szybko pojazd ma wykonać dany ruch by nie jeździć wciąż na 100% mocy silników. Taki klikalny interfejs przeglądarkowy ma sens tylko jeżeli chcesz go sterować również przez smartphona czy inny ekran dotykowy.

Pozdrawiam