Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Motorola GM1200 - kilka pytań o specyfikacje i modyfikacje

tiqi 20 Nov 2015 11:43 3129 2
    tiqi
    Level 10  
    Posiadam możliwość zakupu bardzo tanio radiotelefonu Motorola GM1200. Radiotelefon pochodzi od zlikwidowanej korporacji radio-taxi i pracuje w zakresie 403-470MHz. Obecnie jest zablokowany do pracy na jednym kanale i jednej częstotliwości. Mam pytanie do znawców tematu i modelu.
    Czy owy model GM1200 występuje w kilku wersjach (rev) i można trafić na rev. którego nie uda się odblokować, przerobić itp.?
    W google znalazłem film:

na którym widać że jest możliwość ręcznego strojenia częstotliwości.

Mam kilka pytań:

1. czy radio istnieje w jednym rev. i śmiało mogę kupić bez obaw że nie uda mi się go przestroić, odblokować?
    2. czy ilość kanałów pamięci (12) można zwiększyć np. do 50,100?
    3. radio jest bez osprzętu i mikrofonu. Cena to 90zł - tyle chce były taksówkarz. Czy cena jest dobra?
    4. i najważniejsze: czy praca w systemie trunkingowym MPT1327 przyda się na coś krótkofalowcowi pracującemu w 70cm?

W radio-taxi radiotelefon ten potrafił identyfikować rozmówców stąd pytanie 5. Czy będzie to potrafił pracując na 70cm?
    Jak to się odbywa, ta identyfikacja?
    W radio-taxi na wyświetlaczu (radio pracowało jako bazowe) gdy któryś z kierowców zaczynał nadawanie - radio wyświetlało jego ID który zaprogramowany był zgodnie z numerem taksówki. Będzie to przydatne w krótkofalarstwie?

Proszę też o opinię tego sprzętu. Są one bardzo tanie i właśnie ta cena trochę hamuje. Sprzęt w opisach wydaje się być fajnym sprzętem ale ceny 150-300zł nakłaniają by sądzić że nie będzie to nic dobrego. Inaczej szybko by znikały z aukcji a niestety stoją.

Na dziś mam w planach zakup Baofeng'a UV-5R na 70cm. Co stracę lub co zyskam inwestując zamiast w Baofenga to w Motorolę?
    Radyjko na bazówkę wygląda ślicznie. Moc wyjściowa ustawiona na 10W ale z tego co mówi taksówkarz, jest możliwość odblokowania do 25W. Radio pracuje w FM.

Ostatnie pytanie 5: czy jest to radiotelefon tylko i wyłącznie na pasmo 70cm czy pracuje także na 2m?
    http://cead.pdt.pl/52.html
    Tutaj podają zakresy od 136-174MHz, 403-470MHz oraz 450-520MHz.
    Mam rozumieć że są to trzy osobne wersje na trzy inne pasma czy jak?

---
    5a. Krok 6,25kHz jest osiągalny w tym modelu czy tylko 12,5/20/25 kHz ?
    Poradził sobie już ktoś z 6,25 programowo?
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    SITO79
    Level 27  
    Zadajesz ogromne ilości pytań, ale to dobrze, kto pyta nie błądzi. Z poprzednich postów wiem, ze chcesz kontynuować na poważniej zabawy radiowe.
    Motorole to fajne sprzęty, ale upośledzone dla krótkofalowca. Polecam zainteresować się tym sprzętem jak już na dobre wyczaisz co w trawie piszczy i na czym Ci zależy.

Jeśli szukasz radia do domu, to pomyśl raczej o normalnym amatorskim sprzęcie, bo amatorowi naprawdę jest potrzebne mieć szybki dostęp do zmiany mocy, tonu ctcss i częstotliwości.
    Ostatnio jeden z kolegów, który zaopatruje nas w sprzęt, zaproponował dość fajny mobilowy radiotelefon 2m/70cm w dość jak myślę przystępnej cenie. https://www.google.pl/search?client=opera&q=B...&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest&gws_rd=ssl lub poszukać coś z oferty dość przystępnych cenowo YAESU
    Na VHF/UHF do rozmów czy posłuchania co w trawie piszczy nie potrzeba jakichś wodotrysków i taki sprzęt normalnego FM-owca powinien w pełni zadowolić.
    tiqi
    Level 10  
    SITO79 wrote:
    Polecam zainteresować się tym sprzętem jak już na dobre wyczaisz co w trawie piszczy
    Tak też zrobię, masz rację. Poczytałem troszeczkę o GM1200 i choć cena kusząca to są problemy stąd cena. Nawet montaż 1750Hz dla przemienników jest jakoś dziwnie zakręcony. Jeśli chodzi o ofertę z Baojie BJ-218 to specyfikację ma ciekawą jak na amatorskie, niby tanie radio. Napisałem niby tanie ponieważ w "świecie" jego cena nie przekracza 90 kilku USD. U nas jest to od 2 do 3 razy tyle i to powoduje że spora część ludzi którzy coś już wiedzą - zrezygnuje. 10W to mała moc. Spora część krótkofalowców i tak korzysta ze wzmacniaczy jeśli nadają bez udziału przemienników a całą resztę zrobię sam bo radyjko niczym się nie różni od Bayofenga UV-5R którego mam w planach przerobić na stacjonarnego od razu po zakupie. Nic tańszego z takimi parametrami niestety nie znajdę i tym postem postanowiłem zakończyć poszukiwania. 172zł za nowy radiotelefon w sklepie to najtaniej jak się da. Gdy w przyszłości zabraknie mocy na wyjściu, skonstruujemy jakiś mały booster. Z mocą nie mam też co wariować do póki nie będę miał anten na dachu ale GM1200 zakupiłem. Będzie do zabawy. Powiedziałem sąsiadowi że nie chcę bo sprzęt nie wart zachodu i usłyszałem: dawaj 5 dych i nie marudź więc dałem. Przyda się nawet dla fajnej obudowy bo mam zamiar zaraz kupić tego UV-5R i wpakować go w obudowę właśnie po tej motoroli. Zyskam miejsca na lepszy głośnik i na późniejsze modyfikacje toru wejściowego (chodzi o dorobienie filtrów sprzętowych. Patrząc na wielkość GM1200 sądzę że zmieszczę także w przyszłości jakiś mały wzmacniacz i wiele innych. Temat zakończony.