Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

obrotomierz analogowy - zaniża 4x

20 Lis 2015 15:39 909 5
 • Poziom 22  
  Obrotomierz z autobusu założyłem do traktorka z silnikiem diesla (1 cylindrowy). Impulsy z alternatora, działa ale max.600obr. powinno być chyba 4x tyle. Czytałem, że trzeba zmienić któryś z kondensatorów więc dodaje zdjęcia. To, że obrotomierz jest wyjęty z instalacji 24V też może mieć wpływ na obroty?
  US-sl494
  elektrolit-47mikro/25V
  10nanoK400
  jest też chyba potencjometr RFT
  100K250 (to z prawej strony)
 • Poziom 30  
  Nic tu nie zdziałasz jedyna metoda to powielacz częstotliwości, lub dorobienie halla.

  lisos napisał:
  To, że obrotomierz jest wyjęty z instalacji 24V też może mieć wpływ na obroty?


  Chętnie by zobaczył twój alternator przy ciągniku bo to tego przyczyna.
 • Poziom 22  
  Jarzabek666 napisał:


  Chętnie by zobaczył twój alternator przy ciągniku bo to tego przyczyna.

  Ten ciągnik to TV-521, alternator jest niewidoczny, zamontowany na wale silnika, jest to właściwie alternator dwufazowy a regulator ma na zewnątrz więc podpiąłem się pod prąd przemienny jak to jest zrobione w klasycznych alternatorach.Obrotomierz ładnie reaguje więc myślę, że to możliwe.
 • Poziom 30  
  lisos napisał:
  alternator jest niewidoczny, zamontowany na wale silnika, jest to właściwie alternator dwufazowy a regulator ma na zewnątrz


  Mnie sie wydaje że to nie alternator tylko generator prądu a regulator to nic innego jak opornica nadnapięciowa wiec klasyczny układ jak na kołach zamachowych. Winowajca jest właśnie prąd z generatora za mała częstotliwość.
 • Poziom 22  
  Podregulowałem tym potencjometrem, obroty zwiększyły się podwójnie, wie ktoś który kondensator trzeba wymienić i na jaki, planuje ten 10n zmniejszyć na 5n?
 • Poziom 22  
  Odkopałem swój stary ale nierozwiązany problem, założyłem inny obrotomierz, który ma śrubkę na zewnątrz i zwiększyłem wychylenie wskazówki i pracuje dobrze z jednym ale...wskazówka waha się, np.obroty są około 1500 a skacze od 1000 do 2000.Przy pracy na wolnych obrotach ok.500 tego wahania nie ma.Czy to wina obrotomierza? a może dołożyć gdzieś na przewodzie sygnałowym jakiś kondensator lub diodę?