Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak jednej Fazy na tablicy bezpieczników

20 Lis 2015 17:25 3852 7
  • Poziom 6  
    Dobry wieczór,
    Proszę o pomoc, gdyż z tego co się orientuję wyleciała mi jedna z faz (na zdj. kolor zielony nieświecący) jednakże na liczniku zewnętrznym nie załączyła się żadna lampka awaryjna i wskazuje tam, że normalnie działa L1L2L3.
    Problem powstał kiedy pracowała pralka i zaczęło strasznie śmierdzieć palonym plastikiem z tablicy bezpieczników, zaraz potem lampka od fazy zgasła i już tak pozostało, nie mam prądu w gniazdach i przełącznikach światła na piętrze. Dodatkowo moja żona podłączyła w jedno z gniazd (niedziałających) odkurzacz i w tym momencie wszystkie światła się powłączały z taką siłą, że żarówki nie wytrzymały... Jest to zwarcie gdzieś na kablu wewnątrz domu czy może przepalił się bezpiecznik?

Brak jednej Fazy na tablicy bezpieczników Brak jednej Fazy na tablicy bezpieczników
  • Specjalista elektryk
    Jaki wybity ?
    On jest po prostu odwrotnie założony.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    dudioch napisał:
    że żarówki nie wytrzymały... Jest to zwarcie gdzieś na kablu wewnątrz domu czy może przepalił się bezpiecznik?

Prawdopodobnie uległ upaleniu przewód zerowy. I na urządzenia poszło napięcie między fazowe 400 V. Obwód zamknął się przez pralkę i odkurzacz.
    Trochę wróżę z fusów. Ale zaraz inni użytkownicy możliwe że ci potwierdzą moją diagnozę.
    Powodzenia.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Bezpiecznik jest założony "do góry nogami" Z tego co piszesz to przepalił się prawdopodobnie przewód zerowy. Jeśli śmierdziało spalonym plastikiem w skrzynce rozdzielczej to prawdopodobnie tam. Być może był źle dokręcony i pod obciążeniem pralki przegrzał się i upalił.
    Wezwij elektryka , niech sprawdzi połączenia przewodów zerowych , ewentualną wymianę upalonej części oraz połączeń.
  • Admin Elektroenergetyka
    Bardzo niebezpieczna usterka dla sprzętów AGD, należy wyłączyć zasilanie i natychmiast wezwać elektryka.

PS. Trzeba być chyba artystą aby zamontować poczciwego Moellera w taki sposób.
    Wcześnie czy później też się zemści.
  • Poziom 6  
    Bezpiecznik odwrotnie zamontowany przez byłego właściciela, dlaczego tak - pojęcia nie mam... Co do elektryka to mam problem bo pensje pobieram dopiero za ok 15 dni, a 2 letnie dziecko usypiać przy latarce może być ciężko. Ile mniej więcej może tak usługa kosztować w sensie jaki rachunek elektryk może mi wystawić jeśli oczywiście to usterka tego typu jak napisaliście? Dziękuję za zainteresowanie i pomoc!
  • Pomocny post
    Admin Elektroenergetyka
    Nie wiadomo jak wygląda uszkodzenie, może okazać się że nie obędzie się bez wymiany np. RCD na skutek wypalenia przewodu w miejscu styku. Może wystarczy tylko skrócić przewód i podłączyć do listwy. Tego nikt z nas nie wie.

Koszt usługi zależy od elektryka i użytego materiału. W W-wie to ok 80 - 150zł plus materiał.

Sytuacja jest naprawdę niebezpieczna.
  • Poziom 6  
    Dzięki za podpowiedzi, jutro elektryk ma się zjawić i zobaczymy co zaradzi. Pozdrawiam