Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Baofeng UV-5R - Jak zapamiętać częstotliwość w kanałach pamięci

tiqi 20 Lis 2015 23:06 6123 1
  • #1 20 Lis 2015 23:06
    tiqi
    Poziom 10  

Radyjko zakupione kilka godzin temu. Od razu powiem. Sprawdziłem wszystkie tematy na elektrodzie i zakładam nowy ponieważ tamte są zablokowane. Niestety, ale nie działają u mnie te porady a znalazłem na forum ten sam problem u innego forumowicza w tym samym radyjku.
    No niestety. Nie działa długie trzymanie przycisku pasma. Nie działa też sposób na zaprogramowanie przemiennika. Po prostu nic się nie dzieje.
    Wiem też że zaprogramowanie częstotliwości do pamięci odbywa się z górnej linii częstotliwości na wyświetlaczu.
    Programowanie nie działa w trybie wyświetlania częstotliwości ani w trybie programowania kanału (VFO/MR).

Przy okazji wątku, dopowiem że nie mogę uruchomić funkcji zapisanych pod klawiszami. Jedyne co działa to SCAN po dłuższym przytrzymaniu.
    Reszta dostępnych jak SAVE, VOX itp. nie reaguje.

Dodano po 3 [godziny]:

--- rozwiązanie:

W związku z tym że jest to zakręcone postanowiłem opisać to po swojemu. Nawet z uwagi na fakt że w internecie nie jestem pierwszy który o to pyta, a więc...

1. ustawiamy sobie dowolną częstotliwość na górnym wyświetlaczu, np. 499500kHz (499,500MHz)

- ustawiamy częstotliwość w trybie częstotliwości a nie kanału (tryby te zmieniamy przyciskiem VFO/MR)

2. wciskamy MENU

3. po wciśnieciu MENU kolejno wciskamy klawisze 2 i 7

Pojawi się nam napis: MEM-CH i mrugające 27 obok

Teraz wciskamy klawisz MENU i wybieramy strzałkami góra/dół kanał na którym chcemy zapisać daną częstotliwość. Ustalamy sobie np. 058 i chcąc zapisać tu częstotliwość - wciskamy MENU! Teraz możemy wyjść z MENU radiotelefonu przyciskiem EXIT i sprawdzić czy częstotliwość się zapisała.

W tym celu wybieramy przycisk VFO/MR. Obok częstotliwości po prawej powinny pojawić się małe cyferki z numerem kanału. Przewijamy do kanału 58 strzałkami (możemy wybrać sekwencję 058 z klawiatury) i powinna pojawić się nam częstotliwość 499,500MHz która zapisaliśmy.

Nic prostszego nie ma. Zwłaszcza w tym radiotelefonie :-)

-----

tiqi napisał:
    dopowiem że nie mogę uruchomić funkcji zapisanych pod klawiszami

Bo to są skróty w menu a nie klawisze funkcyjne.
    By uruchomić funkcję zapisaną na niebiesko w klawiszach trzeba wcisnąć MENU i dany klawisz.

Dodatkowo w niektórych instrukcjach w necie jest błąd. Uruchamianie sygnału dla przemiennika jest gdy podczas wciśniętego PTT wciśniemy BAND a nie jak co niektórzy piszą PTT + MON.

Moderowany przez c2h5oh:

Prosiłem Kolegę by nie zamieszczać materiałów które można łatwo znaleźć w Internecie lub na forum elektroda.
    Następnym razem będzie ostrzeżenie.

0 1
  • #2 20 Lis 2015 23:58
    c2h5oh
    Moderator

Szanowny Kolego. Elektroda nie jest blogiem czy innym pamiętnikiem w którym zamieszcza się swoje przemyślenia. To forum techniczne a dział w którym się tak intensywnie udzielasz to dział serwisowy.
    Założyłeś temat i natychmiast go zamknąłeś nie dając się wypowiedzieć innym. To, że Ty nie potrafisz zrozumieć instrukcji obsługi nie znaczy, że inni też nie potrafią. Setki ludzi poradziło sobie z obsługą tego radia.
    Kolejna sprawa. Poczytaj jakie są różnice w zależności od wersji oprogramowania radia:
    http://www.miklor.com/uv5r/UV5R-Firmware.php
    Tu znajdziesz informację o uruchamianiu przemiennika tonem:
    http://www.miklor.com/uv5r/UV5R-Keypad.php
    Chodzi o ten fragment:
    "BURST TONES (2 possibilities)
    Original model UV5R series radios
    PTT+BAND or PTT+A/B transmits a 1750Hz tone.
    Some newer models with Band Button
    PTT+ A/B transmits a 1750Hz tone.
    PTT+BAND transmits a 2100Hz tone."

0