Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pixma IP7250 - Błąd 1403 nie drukuje

t-naw 29 Wrz 2016 17:04 23724 33
 • #31
  Wojtek 24 lata
  Poziom 25  
  Miałem identyczny problem, który rozwiązałem. To uszkodzenie drukarki jest naprawialne w warunkach domowych.

  Nie wiem dlaczego błąd 1403, i pięć mignięć diodą, ma sygnalizować problem z czujnikiem temperatury, skoro usterka leży w innym miejscu.
  Zacznę od tego, że należy wyjąć głowicę drukującą. Pociągnąć za obudowę gniazda głowicy i karetki do siebie, przy zbiornikach atramentu, aby odciągnąć z trzaskiem klipsów plastikowe ramię.
  Głowicę rozkręcamy - dwie srebrne śrubki. Zdejmujemy gumową podkładkę w środku. Pod nią są mikro-otworki, zakończone głowicami na taśmie flex. Gumową podkładkę nakłada się na czarne wystające tunele - rowki, którymi wydostaje się tusz. Głowicę dmuchamy ustami. Aż wydmuchamy tusz, który znajdzie się na metalowych blaszkach drukujących w postaci kropel. Czyścimy z obu stron niebieskim preparatem Strong, do udrażniania głowic, i znów dmuchamy. Uwaga na ewentualne "poparzenie" warg preparatami chemicznymi. Nie dotykać wargami np. izopropanolu albo denaturatu.
  Tusze następnie zakłada się po jednym, i zamyka za każdym razem klapę. Tak, żeby drukarka wykrywała po jednym z nich, i zmniejszała w oknie programu listę niewykrytych tuszy.

  W moim przypadku, drukarka nie wyświetlała już błędu 1403, ale błąd wracał, kiedy pojechała do pampersa. Rozebrałem więc drukarkę. Uwaga na mały żółty przewód, z lewej strony, który jest czujnikiem jednej z pokryw drukarki - żeby nie urwać. Postanowiłem multimetrem zmierzyć opór elektryczny tuszu, tuszu na pampersie, i okazje się, że tusz przewodzi prąd. Wobec tego, umyłem preparatem niebieskim Strong, do udrażniania głowic atramentowych, całą mechanikę pampersa - plastik biały lekko obracany do góry, dwie przezroczyste gumki, które muszą odpowiadać za mycie głowic - czyszczenie, dwa pampersy - biała kostka i szara podłużna, których kolory wróciły po ich myciu, i wyduszaniu, i płukaniu, oraz plastiki w koło. Te zabrudzone miejsca gęstym kapiącym tuszem syfiły i brudziły powierzchnię głowic. Wygląda na to, że metalowe listki, którymi drukuje drukarka, służą za odczyt oporu elektrycznego. Zalegający tusz, który ubrudzi listki, powierzchnię głowic, zmienia info o oporności elektrycznej, tak zwany bzdet, o temperaturze na głowicy, bądź kartridżu. Każda drukarka Canona z błędami B200, 1403, jest naprawialna w 99%, ale pampers musi być czysty, jak nowy, i głowica po rozebraniu mocno przedmuchana. I suche wszystko.

  Nie należy uruchamiać drukarki przy zdjętej obudowie, z oświetleniem czujników optycznych. Może wyskoczyć błąd 65xx, który oznacza uszkodzenie płyty głównej drukarki. Drukarkę należy zamknąć. Trzeba od zatrzasków, odpiąć lewą stronę plastikowej obudowy, żeby podłączyć mały żółty kabelek. Ta drukarka ma kilka czujników od klapy, bo drukuje i zdjęcia, i płyty cd/dvd, itp.
  PS. Nie używam izopropanolu, ale biały denaturat. Fioletowy, jest zły.

  Dodano po 6 [minuty]:

  Opór elektryczny używanych tuszy zamienników firmy Tell Force One wynosi średnio 400kohm, 800kohm, do 1200kohm i jest oporem pływającym. Opór tuszu w oryginalnych czarnych kartridżach Canona w czarnej nieprzezroczystej obudowie jest oporem rzędu 1600-1800kohm do "0L" a więc oporem poza zakresem 2M na omomierzu. Jest to opór niepływający, bardziej stały.
 • TermopastyTermopasty
 • #32
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • TermopastyTermopasty
 • #33
  Wojtek 24 lata
  Poziom 25  
  Sługa WSI napisał:
  Bo czujnik temperatury jest diodą i jego odczyt zależy od upływności w układzie elektrycznym głowicy. Jeśli jest przebicie na z obwodu pomiarowego diody lub na diodę to odczyt szaleje. Również gdy diody nie ma (spaliła się) to jest ten kod błędu.


  Zgoda, ale jedna rzecz. W tej chwili Canon Pixma IP7250, stoi u mnie na biurku. Zgłaszał błędy 1403, i pięć mrugnięć diodą. Dioda ani się nie naprawiła, ani nie zmaterializowała, ani nie zmartwychwstała. Zatem komunikat o błędzie, powiązany z diodą, w moim przypadku, z diodą nie miał nic wspólnego. To komunikat rozmydlony. W interesie producenta jest nakłonić do naprawy w serwisie, lub aby kupić nowy produkt, nie zaś tłumaczyć, że uległa awarii dioda, lub praca sprawnej diody, jest (może być), zakłócona przez inny czynnik - brud. Stąd właśnie mój post zaczynał się od słów: Nie wiem dlaczego błąd 1403, i pięć mignięć diodą, ma sygnalizować problem z czujnikiem temperatury.

  Sługa WSI napisał:
  To, co kolega nazywa pampersem to stacja serwisowa.


  Zgoda, ale jedna rzecz. Nieważne jak się nazywa, ważne że Canon nie poinformował, iż błąd może mieć związek ze stacją serwisową - a konkretniej - jej zabrudzeniem od tuszu, i mlaskaniem tym brudem po głowicy.


  Sługa WSI napisał:
  Nie prawda. Jednak jeśli ktoś w to wierzy to że to są błędy "naprawialne w 99%" to pozostawiam mu przyjemność tracenia czasu. Gdyby jednak doszedł do konkluzji, że błąd B200 oraz 1403 jednak nie są "naprawialne w 99%" to sugeruję przyjrzeć się podzespołowi dysz w poszukiwaniu zniszczeń (szczególnie CL-BK) oraz łączeniom podzespołów dysz z brązową płytką w poszukiwaniu uszkodzeń brązowej foli.


  Gdybym napisał, że są naprawialne w 100 procentach, to jeszcze bym zrozumiał zarzut kolei, jednak napisałem że są naprawialne w 99...
  Błąd głowicy miałem w drukarce IP4700. I to krótko po zastosowaniu tuszy Active Jecta. Ktoś sugerował, żeby dać Orinka. Dawałem Active Jeta. Identyczny zabieg przywrócił drukarkę do życia. Padła od padniętej przetwornicy. Proszę kolegę o odrobinę zrozumienia tematu. Canon nie informuje przeciętnego użytkownika co jest przyczyną awarii, bo przeciętny Malinowski nic nie wie, co to uszkodzenie czujnika temperatury, i jak się to ma do drukarki. Przeciętny Kowalski rozumie tyle, co to znaczy że jutro nie będzie wody w kranie od 7.30 do 15.30. Za wszelkie utrudnienia przepraszamy.
  Producenci nie byli i nie są uczciwi względem klientów. Można stosować zamienniki tuszy zgodnie z prawem UE, a jeśli ktoś nie napisze tego artykułu na papierze z podpisem odręcznym, to drukarka na gwarancji z jego tuszami wróci do niego, nienaprawiona. Producent spisze sobie tylko nr seryjny. Tak więc komunikaty o błędach nie są jednoznaczne, ale rozmydlone, więc póki co, każdy kto czuje się na siłach, niech wyczyści głowicę, i umyje stację serwisową, Mi pomogło. Dlatego napisałem do innych ludzi, żeby spróbowali. Dwa przypadki na dwóch moich drukarkach, to mocny atut przemawiający za sensem podjęcia się "czyszczenia" Canona, nie ruszając niczego kolbą lutownicy.


  Sługa WSI napisał:
  Błąd czujnika tuszów to dokładnie 6502 i da się zrobić tak aby nie wyskoczył przy braku obudowy. Za pozostałe błędy sygnalizowane w kodzie 65xx redakcja (a szczególnie czujnik światła na tuszach) nie odpowiada.
  .

  Nie zrozumieliśmy się. Jest okno o błędzie systemowym 6502 i 19 mignięciach diody. Okno z błędem tego typu ma czerwoną ramkę. I jest opcja żeby kliknąć nie na "zamknij okno", ale "wyświetl listę punktów serwisowych". O błędzie/uszkodzeniu płyty głównej, ktoś inny pisał na elektrodzie. Mniejsza oto. Można tak zrobić, żeby tego błędu nie było, a obudowa nie była założona.

  Pozdro.
 • #34
  matusr
  Poziom 10  
  Witam
  Ma ktoś doświadczenie z drukarką CANON MG6450 i błędem 1403 - kombinacje wszelkich wyklejanek nic nie zmieniają - cały czas 1403. Tylko wyjęcie głowicy to 1401. Jeśli wyjęty którykolwiek tusz to błąd 1403 wyskakuje znacznie szybciej, jak wszystkie tusze to sprawdzanie trwa dłużej. Czyszczenie głowicy, stacji czyszczącej również nie dało poprawy.
  Co może być przyczyną, co jeszcze mogę sprawdzić?
  Pozdrawiam