Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przenośny głośnik aktywny mono ze wzmacniaczem klasy D 3W za ~20zł

nQuartz 20 Lis 2015 22:48 4803 31
  • #1 20 Lis 2015 22:48
    nQuartz
    Poziom 10  

Witam, w nagraniu poniżej prezentuje przenośny głośnik na wydajnym wzmacniaczu PAM8403. Konstrukcja zasilana jest powerbankiem,
    dzięki czemu głośnik jest łatwy do ładowania. Dzięki prądowi spoczynkowemu równemu ~11 mA i wydajności 90% głośnik może grać przez długie godziny. Jest to mój jeden z pierwszych projektów, więc proszę o wyrozumiałość uwagi mile widziane.
    Przenośny głośnik aktywny mono ze wzmacniaczem klasy D 3W za ~20zł Przenośny głośnik aktywny mono ze wzmacniaczem klasy D 3W za ~20zł Przenośny głośnik aktywny mono ze wzmacniaczem klasy D 3W za ~20zł Przenośny głośnik aktywny mono ze wzmacniaczem klasy D 3W za ~20zł Przenośny głośnik aktywny mono ze wzmacniaczem klasy D 3W za ~20zł

Prezentacja https://www.youtube.com/watch?v=XBbU2krBRRc

Aktualizacja:
    Przenośny głośnik aktywny mono ze wzmacniaczem klasy D 3W za ~20zł Przenośny głośnik aktywny mono ze wzmacniaczem klasy D 3W za ~20zł Przenośny głośnik aktywny mono ze wzmacniaczem klasy D 3W za ~20zł

-16 29
  • TermoPasty.pl
  • #3 20 Lis 2015 23:37
    nQuartz
    Poziom 10  

Ten układ jest dobry bo jest prosty. Mi niczego więcej nie potrzeba. Przedwzmacniacze pobierają trochę prądu i myślę, że nie ma sensu montować ich do takich małych głośników. A co do układu - tak, to jest gotowy układ za chyba 4,20 sam PAM bez płytki kosztuje prawie 3 zł, więc moim zdaniem bez sensu jest robienie tak malej płytki smd bez odpowiednich narzędzi. Pozdrawiam

-8
  • #4 21 Lis 2015 02:56
    sylweksylwina
    Red. Komputery FAQ

Do czego to doszło... w niedalekiej przyszłości to młodzi elektronicy nie nauczą się niczego gdyż "nie będzie się opłacało". To już nie pierwsze DIY z wykorzystaniem gotowych modułów. Można użyć innych elementów niż robienie czegoś w SMD. Dużo bardziej kreatywnie byłoby wykonanie najprostszego wzmacniacza na jednym tranzystorze. Nawet można by było użyć płytki uniwersalnej która i tak jest lepsza niż gotowiec. Ogólnie to wielki minus za użycie termogluta.

nQuartz napisał:

Układ jest bardzo prosty i nie ma sensu tu wstawiać schematów.

Jeżeli się coś wstawia jako diy to przydało by się umieścić schemat (choć może być problem dostania schematów do modułów). Właśnie od tak prostych układów można było by zacząć naukę analizowania układów i rysowania schematów.

8
  • TermoPasty.pl
  • #5 21 Lis 2015 08:01
    Freddy
    Poziom 43  

nQuartz napisał:
    Układ jest bardzo prosty i nie ma sensu tu wstawiać schematów
    Nie potrafisz go kolego narysować, bo kupiłeś gotową płytkę.
    Dodałeś potencjometr i tyle. Nie zrobiłeś nic.
    ... aaa no przepraszam, termoglutem umocowałeś kilka elementów i dodałeś kłębek drutu.

Dziwię się jeszcze, że to jest w DIY, a nie poleciało do innego działu.

6
  • #6 21 Lis 2015 12:10
    nQuartz
    Poziom 10  

sylweksylwina napisał:
    Dużo bardziej kreatywnie byłoby wykonanie najprostszego wzmacniacza na jednym tranzystorze. Nawet można by było użyć płytki uniwersalnej która i tak jest lepsza niż gotowiec.
    Pierwsza wersja wzmacniacza była na tda2003 ale prąd spoczynkowy równy 50 mA przy wzmacniaczu przenośnym to porażka dlatego zmieniłem wzmacniacz i zasilanie nie zmieniając obudowy.

Dodano po 47 [minuty]:

Freddy napisał:
    nQuartz napisał:
    Układ jest bardzo prosty i nie ma sensu tu wstawiać schematów
    Nie potrafisz go kolego narysować, bo kupiłeś gotową płytkę.

Na specjalne życzenie

0
  • #8 21 Lis 2015 12:35
    nQuartz
    Poziom 10  

Dzięki. Przy takim rozwiązaniu najprostszym sposobem mam oba kanały i nie spali mi się przedwzmacniacz od odtwarzacza, jeśli ustawie potencjometr na minimum.

0
  • #12 21 Lis 2015 13:49
    nQuartz
    Poziom 10  

Dzięki zmieniłem

Dodano po 51 [minuty]:

sylweksylwina napisał:
    Do czego to doszło... w niedalekiej przyszłości to młodzi elektronicy nie nauczą się niczego gdyż "nie będzie się opłacało"
    Jeśli na moim miejscu chcesz bawić się z rysowaniem płytek smd pisakiem do płyt potem wytrawiać je w słoiku podgrzewanym świeczką, w końcu lutować całość lutownicą z przebiciem to gratuluje wytrwałości.

-6
  • #13 21 Lis 2015 14:19
    sylweksylwina
    Red. Komputery FAQ

Mam inne metody wytrawiania i niestety nie dysponuję lutownicą z przebiciem. Mówiłem ze nie trzeba wcale czegos robić w SMD. Niestety wyczuwam zbaczanie z tematu.

0
  • #14 21 Lis 2015 14:47
    nQuartz
    Poziom 10  

Pisałem na moim miejscu - miałem na myśli gdybyś dysponował takimi narzędziami co ja. Już pisałem ze interesuje mnie tylko wzmacniacz w klasie D małej mocy, a łatwo dostępny jest tylko ten model ktory jest w smd.

0
  • #15 21 Lis 2015 14:56
    prosiak_wej
    Poziom 26  

Mnie zastanawia sposób, w jaki jest podłączony potencjometr... Skrajne lewe położenie to powinna być masa, skrajne prawe to wejście sygnału, a ślizgacz do wejścia kolejnego stopnia. W ten sposób powstaje dzielnik o regulowanej proporcji podziału sygnału. Tak, jak obecnie masz narysowane, to wejście kolejnego stopnia (PAM) jest cały czas zwarte do masy, a potencjometr tylko zmienia rezystancję pomiędzy wejściem sygnału a masą.

Niewykorzystane wejście wzmacniacza (L) powinno być zwarte do masy - też o tym niedawno był temat...

0
  • #16 21 Lis 2015 15:07
    nQuartz
    Poziom 10  

Faktycznie źle narysowałem. A lewy sygnał z masą już zwarłem. Dzięki za uwagę.

0
  • #18 21 Lis 2015 21:48
    nQuartz
    Poziom 10  

Ale nadal nie rozumiem dlaczego uważasz że to tak bardzo szkodliwe dla odtwarzacza, ze aż cały układ jest błędny.
    Poza tym dawno już zmieniłem ten rezystor na 2,2k

Dodano po 2 [godziny] 16 [minuty]:

Freddy napisał:
    No jak piszę, że nie potrafisz narysować schematu, to się obrażasz.
    Po prostu polutowałeś na łapu-capu gotową płytkę i jesteś dumny z tego.
    Nieistotne, że źle, ważne, że sam!
    Pomyślałeś że się obraziłem bo sam z negatywnie do mnie podszedłeś. Swoje aluzje i toksyczne zachowanie i prowokacje zachowaj dla siebie. Konstrukcja nie ma zimnych lutów, jest zrobiona z powerbanka który nie nadawał się do ładowania smartphonów bo po prostu nie chciałem wyrzucać Czy jestem dumny? Tak bo układ brzmi jak powinien nawet przy potężnym 100% sygnale z karty dźwiękowej przesterowuje się tylko bass na telefonie czy sygnale z laptopa zniekształceń nie słychać. Całość zrobiłem ze śmieci a gra i z zewnątrz wygląda, bateria długo trzyma a ty i tak powiesz że układ jest błędny bo jego pierwsza wersja miała rezystor sumujący kanały o 10 razy mniejszy niż norma.

0
  • #19 22 Lis 2015 01:28
    Krisstoferes
    Poziom 19  

Witam serdecznie, gratuluję pomysłu, fajne szybkie rozwiązanie.

Z tego co opisuje kolega to projekt działa, pracuje i daje zamierzone efekty, z tego też rozumiem taki był zamysł oraz zamiar budowy.

Czy może mi ktoś wytłumaczyć czego wy się czepiacie?

Autor tematu zgodnie z jego tytułem przedstawił własny projekt, który jest dość ciekawy a to czy ktoś z niego skorzysta czy nie to już jego sprawa. Urządzenie jest o tyle fajne że jest zasilane z 5V z "Powerbank-u" których jest coraz więcej na rynku i to właśnie pochwalam, ale zawsze się znajdzie jakiś malkontent któremu nie pasi klej na gorąco, obudowa z mydelniczki, czy inne tanie rozwiązanie.
    Wynalazcy robią z tego co mają pod ręką i z tego czasem wychodzą ciekawe rzeczy.

Gość jest początkujący i zbudował coś co działa i jest z tego dumy i może znajdzie grono zainteresowanych projektem którzy zdołają go zastosować lub rozwinąć w inny ciekawy sposób, jednak zawsze się znajdzie kliku hejterów którzy postanowią zarobić parę punktów na forum i stłamsić człowieka, aż mu się odechce publikacji chociaż sami prezentowali "paździerz" na początku.

8
  • #21 22 Lis 2015 16:01
    japko1024
    Poziom 17  

Freddy napisał:
    Krisstoferes napisał:
    zgodnie z jego tytułem przedstawił własny projekt
    W którym miejscu własny, popatrz na zdjęcia.
    Przecież i tak każdy elektronik tworzy obwód z elementów, których sam nie zrobił. Kto ma możliwość wytwarzania w domu wysokiej czystości krzemu czy otrzymywania metodą fotolitografii układów scalonych, w których pojedynczy tranzystor ma wymiary rzędu mikrometra? W tym przypadku urządzenie jest proste, ale i tak pewnie autor musiał zlutować ze sobą poszczególne elementy. A jeśli nawet wyjął cały obwód z innego urządzenia, to i tak dorobił do niego obudowę - i to drewnianą. W dziale DIY zagranica też łatwo znaleźć konstrukcje oparte na gotowcach, tylko zwykle droższych.
    Proponuję podzielić dział DIY na dwa mniejsze działy: jeden z konstrukcjami prostymi, a drugi z zaawansowanymi.

5
  • #22 23 Lis 2015 00:18
    ezbig
    Poziom 19  

nQuartz napisał:

To cud, że udało Ci się zmontować działający układ. Co schemat to nowa poprawka, a dalej są błędy. Już kolega wcześniej zwrócił na to uwagę, a Ty poprawiasz, tylko to dalej jest źle. Mam wrażenie, że działasz po omacku i montowałeś układ metodą prób i błędów.

Potencjometr musi być podłączony jedną stroną do masy, drugą na wejście sygnału, a środek do wejścia wzmacniacza (PAM8403).

Czemu nie dodałeś głośnika, potencjometru podwójnego i nie zrobiłeś wersji stereo? Myślę, że budżet mocno by nie ucierpiał, a wzmacniacz by dużo zyskał.

0
  • #25 23 Lis 2015 15:05
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #26 23 Lis 2015 17:05
    cheval de bataille
    Poziom 10  

Układ można by uprościć rezygnując z kondensatora 0.47u w lewym dolnym rogu schematu, jedną skrajną nóżkę potencjometru wpinając do masy, drugą skrajną nóżkę wpinając w miejsce, gdzie teraz kondensator 0.47u jest połączony z rezystorem 10k, a suwak potencjometru łącząc z rezystorem 10k (już nie połączonym teraz z kondensatorem).

Tak wpięte kondensatory, jak w oryginalnym schemacie, są połączone szeregowo, a pojemność wynikowa jest o połowę mniejsza, niż każdego z nich - czy takie było założenie?

0
  • #27 23 Lis 2015 19:21
    nQuartz
    Poziom 10  

ezbig napisał:
    nQuartz napisał:

To cud, że udało Ci się zmontować działający układ. Co schemat to nowa poprawka, a dalej są błędy. Już kolega wcześniej zwrócił na to uwagę, a Ty poprawiasz, tylko to dalej jest źle. Mam wrażenie, że działasz po omacku i montowałeś układ metodą prób i błędów.

Potencjometr musi być podłączony jedną stroną do masy, drugą na wejście sygnału, a środek do wejścia wzmacniacza (PAM8403).

Czemu nie dodałeś głośnika, potencjometru podwójnego i nie zrobiłeś wersji stereo? Myślę, że budżet mocno by nie ucierpiał, a wzmacniacz by dużo zyskał.

Potencjometr podpiąłem dobrze, wszystko działało za pierwszym razem tylko źle go narysowałem. Nie zrobiłem wersji stereo bo zamieniłem ten wzmacniacz z tda2003.

Dodano po 2 [minuty]:

R-MIK napisał:
    Gdzie kupiłeś ten moduł?
    Na allegro http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=616749 od tego użytkownika wzraz z inna elektroniką.

Dodano po 2 [minuty]:

cheval de bataille napisał:

Tak wpięte kondensatory, jak w oryginalnym schemacie, są połączone szeregowo, a pojemność wynikowa jest o połowę mniejsza, niż każdego z nich - czy takie było założenie?
    Tak chciałem tym sposobem odciąć niske basy, które i tak nie byłyby słyszalne i mogłyby nawet zaszkodzić głośnikowi.

Dodano po 34 [minuty]:

max-bit napisał:
    Jak by to jeszcze miało wygląd Ok pół biedy ale ten wygląd zbitej BUDY
    Tudzież skrzynki na ziemnioki
    Wiec za to dostałeś minusy

Mi się podoba. Jeszcze się bejcą pomaluje i buda będzie ładniejsza.

0
  • #29 23 Lis 2015 21:42
    sylweksylwina
    Red. Komputery FAQ

To że coś działa to nie znaczy że jest wykonane "zgodnie ze sztuką" - np. zauważone przez użytkownika Freddy zwarcie kanałów odtwarzacza rezystorami o dużo za niskiej rezystancji. Mimo wszystko myślę że na forum powinien być jakiś wyższy standard - jak ktoś już trafnie wspomniał:

piotrek2914 napisał:
    To raczej Spryciarze a nie elektroda...

0
  • #30 23 Lis 2015 21:48
    Wojciech.
    Poziom 32  

sylweksylwina napisał:
    To że coś działa to nie znaczy że jest wykonane "zgodnie ze sztuką" - np. zauważone przez użytkownika Freddy zwarcie kanałów odtwarzacza rezystorami o dużo za niskiej rezystancji. Mimo wszystko myślę że na forum powinien być jakiś wyższy standard - jak ktoś już trafnie wspomniał:
    piotrek2914 napisał:
    To raczej Spryciarze a nie elektroda...

Standardy to raczej wyznaczają moderatorzy którzy tutaj mają władzę.

Ale nie będę z tym polemizował że konstrukcje jak na tak prestiżowe forum, powinny być wyższej jakości, bo macie racje.

0