Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wykonać regulator obrotów silnika indukcyjnego do pieca c.o.?

Robot17 05 Lut 2016 21:34 3804 38
  • #31 05 Lut 2016 21:34
    strikexp
    Poziom 27  

jarek_lnx napisał:

dlaczego sprawność zmaleje gdzie spodziewasz sie strat mocy?

A jakie są równania opisujące ruch silnika indukcyjnego? Czy przypadkiem do wysokiej sprawności nie jest wymagane jednolita częstotliwość zamiast impulsowej?
    Tak tylko pytam bo nie pamiętam tych równań, i jak pisałem nie chcę się sprzeczać. Ale jakby to było takie łatwe to po dziś dzień taki sposób regulacji byłby masowo stosowany ze względu na cenę.

jarek_lnx napisał:

Były mikrokontrolery, były MOSFETY i były IGBT, przez 20lat żaden przełom sie nie dokonał, tylko elementy sie bardziej rozpowszechniły, staniały i wybór mamy większy

Z rozpowszechnieniem to nie chcę sie sprzeczać, elektroniką zainteresowałem się 10-12 lat temu.
    Wiem jednak że najprostrzy MOSFET TO220 kosztował wtedy na dzisiejsze pieniądze 30-40zł. Więc co Ty mi tu gadasz że 10 krotne zmniejszenie kosztów nie jest przełomem??? :D Podtrzymuje moje zdanie w tym temacie.

• Semicon
  • #32 06 Lut 2016 07:58
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Wiem jednak że najprostrzy MOSFET TO220 kosztował wtedy na dzisiejsze pieniądze 30-40zł. Więc co Ty mi tu gadasz że 10 krotne zmniejszenie kosztów nie jest przełomem??? :D Podtrzymuje moje zdanie w tym temacie.

Wydaje ci się że możesz takie głupoty opowiadać bo nikt nie udowodni co było 20 lat temu - nie prawda. AVT w latach dziewięćdziesiątych do czasopism dodawało ofertę w postaci wrzutki, jestem pewien że nie wszystkie udało mi sie wyrzucić...

...znalazłem "AVT oferta handlowa 12/95" w nawiasie ceny współczesne w tym samym sklepie

BUZ11A 3,44zł (2,10zł)
    IRF530 3,44zł (1,50zł)
    IRF840 7,44zł (2,10zł)
    IRF9530 6,40zł (2,00zł)

Jak widać tylko MOSFETy P-kanałowe i wysokonapięciowe, były znacząco droższe ale nie aż tak jak ci sie wydaje, mozliwości zbudowania falownika były prawie takie same jak dzisiaj.

• #33 06 Lut 2016 11:01
    strikexp
    Poziom 27  

jarek_lnx napisał:

Wydaje ci się że możesz takie głupoty opowiadać bo nikt nie udowodni co było 20 lat temu - nie prawda. AVT w latach dziewięćdziesiątych do czasopism dodawało ofertę w postaci wrzutki, jestem pewien że nie wszystkie udało mi sie wyrzucić...

...znalazłem "AVT oferta handlowa 12/95" w nawiasie ceny współczesne w tym samym sklepie

Naprawdę załamałem ręce po przeczytaniu Twojej wypowiedzi. Może elektronikiem jesteś dobrym ale finansistą żadnym.
    1. Gdzie Ty tu widzisz ceny współczesne??? Są 2-4 razy niższe, ciekawe jakby tak podnieść ceny. Czy zdublowanie a nawet potrojenie ceny jakiegoś urządzenia mocy, nie załamałoby jego sprzedaży???
    2. A gdzie inflacja!!! W grudniu 1995 płaca minimalna wynosiła 305zł w porównaniu do 1850 obecnie. Czyli mnożnik cen realnych wynosi około 6x. Co daje prostą kalkulacje dla najbliższych cenowo MOSFET 6x2=12. Jak widać zaniżyłem różnicę kosztów o około 15%, ale opierałem szacunki na inflacji i cenach z 2005 roku.
    Trzeba też wspomnieć że parytet siły nabywczej był sporo większy 20 lat temu niż obecnie. Głównie dlatego że występował postkomunistyczny bum gospodarczy. A w firmach prywatnych płacono zwykłemu robolowi dużo więcej niż płaca minimalna.

• Semicon
  • #34 06 Lut 2016 12:54
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Płaca minimalna nie zalezy tylko od inflacji, w 95r nie miałem stałej pracy i sie uczyłem, a jakieś grosze zarabiane na drobnych naprawach starczały na kupowanie tranzystorów i jescze sporo zostawało, więc relacje ceny tranzystorów do wartości pieniądza nie były aż takie złe, ale odbiegamy od tematu, możliwość zbudowania falownika nie jest nicztym nowym, 20lat temu też można było tylko trochę drożej.

Jeśli by chcieć budować falownik to nie ważne że tranzystory są tańsze, a mikrokontrolery szybsze, jeśli sie okaże że amatorski falownik zakłóca odbiór radiowy, to żeby temu zatradzić, pracy trzeba będzie włożyć dokładnie tyle samo co 20 lat temu, a sprzęt do pomiaru EMC nadal jest poza zasięgiem amatora. Albo debugowanie falownika podczas pracy, próbowałeś? jest trochę trudniej gdy nie możesz zatrzymac procesora.
    W porównaniu z falownikiem prosty układ z załączaniem triaka w zerze nadal ma jakieś zalety, nawet jeśli nie daje optymalnego przebiegu.
    Oczywiście warto tak jak piszesz rozważyć zakup gotowego falownika, szczególnie że uzywane można dostać za psie pieniądze. Wspomnę jeszcze o falowniku jednofazowym który pojawił sie jako projekt w jednym z czasopism wydawanych przez AVT - jeśli ktoś chce zbudować samemu, ale nie wie jak.

• #35 06 Lut 2016 13:31
    strikexp
    Poziom 27  

A Ty nadal swoje... Przecież jasno na białym wyszło że MOSFET staniały 10 krotnie...

Wspominasz nawet o mikroprocesorach. Cóż w latach '90 to mikroprocesor kosztował pewnie więcej niż teraz cały komputer. Ale ja też przeszukałem cennik z nowego elektronika 8/2005, ceny dawne oraz w nawiasie obecne:

ATMEGA-103-6A 167,21zł (14,20zł) po uwzględnieniu inflacji 25 krotny spadek ceny
    ATMEGA-8515 48,77zł (12,30zł) po uwzględnieniu inflacji 8,5 krotny spadek ceny

Nikt nie zaprzeczy że różnica cen szczególnie tego pierwszego powala. A przecież to jedynei 10 lat różnicy i przypuszczam że szok byłby dopiero przy cenach z 1995 roku.

Kiedyś silniki indukcyjne sterowano rezystorami, bo to się opłacało ekonomicznie w tamtych czasach. Dzisiaj każdy doświadczony automatyk roześmiał by się do łez i kazał puknąć w łeb.
    Nie mówię że dawne rozwiązania są złe, były tworzone na dane warunki techniczne. Ale jak mi ktoś mówi że elektronika nie staniała przez ostatnie 20 lat to chce mi się śmiać.

• #36 06 Lut 2016 14:25
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Wspominasz nawet o mikroprocesorach. Cóż w latach '90 to mikroprocesor kosztował pewnie więcej niż teraz cały komputer. Ale ja też przeszukałem cennik z nowego elektronika 8/2005, ceny dawne oraz w nawiasie obecne:

ATMEGA-103-6A 167,21zł (14,20zł) po uwzględnieniu inflacji 25 krotny spadek ceny
    ATMEGA-8515 48,77zł (12,30zł) po uwzględnieniu inflacji 8,5 krotny spadek ceny
    Przypuszczam że te atmegi były wtedy nowinką na rynku, stąd wysokie początkowe ceny, w latach 80/90 powszechnie stosowano '51 i kosztowały podobnie "drogo" jak wspomniane MOSFETy - 80C51 - 4zł oczywiście trzeba było doliczyć więcej zewnętrznych peryferiów.

Cytat:
    Kiedyś silniki indukcyjne sterowano rezystorami, bo to się opłacało ekonomicznie w tamtych czasach.
    Mówisz o silnikach pierścieniowych? to o wiele starsze rozwiązania.
    Cytat:

Dzisiaj każdy doświadczony automatyk roześmiał by się do łez i kazał puknąć w łeb.
    Nie przesadzaj, nie dziwi mnie że współczesny automatyk nie umiał by podłączyć silnika wyciągniętego z muzeum i nie widział by w tym sensu, ja też nie widzę i tez bym nie wiedział jak dobra sie rozrusznik do takiego silnika.
    Cytat:

Nie mówię że dawne rozwiązania są złe, były tworzone na dane warunki techniczne.

Chyba nie zrozumiałeś tego co napisałem, więc mozemy tak bez końca, zacytuję sam siebie i na tym zakończę
    Cytat:
    w dziesiejszych czasach wiele układów można zrealizować inaczej to fakt, więc nie polecam kopiowania 1:1 projektów ze starych gazet, ale w starszych publikacjach bardzo często widać, że myślenie i umiejętność rozwiązaywania problemów były na wyższym poziomie niż dzisiaj, najprawdopodobniej właśnie dlatego że mozliwości techniczne mieli gorsze, więc musieli wykazać sie inwencją.

Cytat:

Ale jak mi ktoś mówi że elektronika nie staniała przez ostatnie 20 lat to chce mi się śmiać.
    Nie pisałem że nie staniała,ale że cena i dostępność nie były przeszkodą w zbudowaniu (nieduzego) falownika 20 lat temu, nawet dla kogoś kto nie miał stałych dochodów.

• #37 06 Lut 2016 14:58
    strikexp
    Poziom 27  

jarek_lnx napisał:
    Przypuszczam że te atmegi były wtedy nowinką na rynku, stąd wysokie początkowe ceny, w latach 80/90 powszechnie stosowano '51 i kosztowały podobnie "drogo" jak wspomniane MOSFETy - 80C51 - 4zł oczywiście trzeba było doliczyć więcej zewnętrznych peryferiów.

A teraz 80C51 kosztują 6zł, podrożały? :)
    Tak AVR to dość nowy wynalazek, dlatego nie próbowałem nawet szukać cen z lat 90. One chyba powstały dopiero pod koniec lat 90, a może myli mi się coś z ARM.

jarek_lnx napisał:

Cytat:
    Kiedyś silniki indukcyjne sterowano rezystorami, bo to się opłacało ekonomicznie w tamtych czasach.
    Mówisz o silnikach pierścieniowych? to o wiele starsze rozwiązania.

Dokładnie, chociaż już nie jestem pewny ich nazwy. Ale na studiach ciągle o nich uczą jako ciekawostce. Ba, nawet pamiętam że na laboratoriach miałem jakieś pomiary silnika z ogromnym rezystorem wodnym.
    Jednak dzisiaj to jest przeżytek, jak coś takiego zrobisz to Ci zalecą palnąć się w łeb.

• #39 29 Maj 2016 12:27
    eldomek
    Poziom 17  

Brawo jaeger miałem też to odszukać ale zapomniałem. Układy sprawdziłem wiele lat temu a ten z wentylatorem chodzi do dziś.