Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TRX Antek - część nadawcza nie daje się uruchomić.

Młody elektronik 13 21 Lis 2015 11:04 1932 28
  • #1 21 Lis 2015 11:04
    Młody elektronik 13
    Poziom 21  

Witam,
    wiem, że moim ostatnim tematem zraziłem do siebie większość przeglądających ten dział, ale 12 Grudnia egzamin, także gdzieś w przyszłym roku dołączę do SP/SQ.

Problem dotyczy znanego już TRX-a. Wykonałem wszystkie poprawki Włodka SP5DDJ i SP2JQR. Dodałem przełączanie kondensatorów przy cewkach, aby pokryć 3,5 Mhz i 7 MHz. Cewki nawinąłem na karkasach od Libry. Część odbiorcza działa wyśmienicie, natomiast z nadajnikiem tradycyjne problemy.

Na 5 nóżce US3 mam niezmiennie 0,05 V, a chciałbym zejść niżej. Po naciśnięciu przycisku TX na sztucznym obciążeniu nie ma napięcia ! Tranzystory w części TX wszystkie z pudełka nowe, jedynie BC211 zastąpiłem BC140, bo miał betę 85. Prądy spoczynkowe OK.

A oscyloskop i sonda w.cz raczej dobre, bo sygnał z VFO i BFO mogę obserwować i mierzyć.

Gdzie może leżeć przyczyna ? Teraz mam do dyspozycji: miernik częstotliwości, sondę w.cz z podwajaczem, oscyloskop do 10Mhz z sondą 1:10, miernik LC i multimetr, więc idzie się pobawić.

Pozdrawiam,
    Filip.

0 28
  • #2 21 Lis 2015 15:50
    jandym1
    Poziom 11  

Witaj , walczę z podobną przyczyną .Utknąłem na TR wyjściowym ,doczytałem się że, podawana moc to pobór prądu a sprawność wzmacniacza to inny temat. W Antku 2 W to w antenie około 0,7W a nawet mniej cała przyczyna to nasze małe doświadczenie i tu są błędy. Mój odbiornik pracuje poprawnie ,nadajnik na sondzie brak reakcji ,oscyloskop pokazuje i jak to zrozumieć sądzę że , ktoś doświadczony coś wskaże .Pozdro Jan

Moderowany przez kriss51:

Moc 2W to 2W, a nie 0,7W. I pamiętaj że pojęcie mocy w antenie nie istnieje. Szczerze mówiąc dawno takich herezji nie czytałem. 3.1.17. Dbaj o poziom pytań i dyskusji.

0
  • #3 21 Lis 2015 17:51
    Młody elektronik 13
    Poziom 21  

A co widać na oscyloskopie ? Ja gdy mówię do mikrofonu nic się nie zmienia. Moim zdaniem jest to do uruchomienia, bo po wymianie połowy elementów niektórym nawet działa :)
    Ja to na miejscu Janeczka zrobiłbym to na jakimś tranzystorze od CB a nie na takiej wybitnie niekrótkofalowej końcówce. Ale miałem, to dałem, bo idzie po paru zmianach całkiem niezłą moc z tego wycisnąć.

Próbował kolega robić modyfikacje z tej strony ?: http://www.qsl.net/sp6ifn/antek.htm

Tylko nie wiem, po co gościu wywalił układ równoważenia modulatora...

0
  • #4 22 Lis 2015 08:24
    jandym1
    Poziom 11  

Witaj ,oscyloskop pokazuje modulację gdy mówię ale brak mocy .Trafa zmieniałem ,przekładnie ,filtr końcowy na dwie cewki .Zrobiłem Antka wg.SP5DDJ ale coś z moimi wiadomościami jest nie tak .Mam dość wiadomości z tv ale lampowe ot tak na starość trochę chciałem pobawić się w wcz i zrobić uprawnienia i utknąłem ale jeszcze się nie poddaję Pozdro Jan

0
  • #5 22 Lis 2015 08:48
    Młody elektronik 13
    Poziom 21  

Nie no, jedyne, co to ma wspólnego ze starymi telewizorami to u mnie cewki na karkasach od Libry zamiast filtrów 7x7 :) Pomocną dłoń wyciągnął użytkownik Saabotaz:

Na 1n US2 pojawia się sygnał z mikrofonu.Ja stroje nadajnik ustawiając na CW mam stały poziom nośnej .zewrzyj punkt CW powinna być nośna na T4. przekażnik PZ2 przełącza się.SSB to jak nie mówisz lub nie naciśniesz klucza to niema nośnej.W AM iFM nośna jest cały czas.Nie uruchamiałem końcówki w Antku .

Dobra, pobawię się w układzie z modyfikacjami SP6IFN jak taki układ po paru przeróbkach nie chce działać...
    Kolega to i tak ma się lepiej ode mnie, bo mam 13lat i moje doświadczenie to naprawianie CRT u sąsiadów :)

0
  • #6 22 Lis 2015 14:01
    jandym1
    Poziom 11  

Tak zrobiłem z tej strony i to działa tylko mocy brak ale pomalutku dojdę .A ty masz sygnał z VFO na nodze 7 us2 około 200mV. Miałem problem z przekażnikiem jeden styk czasami nie załączał Pozro Jan

0
  • #8 22 Lis 2015 16:26
    kriss51
    VIP Zasłużony dla elektroda

jandym1 napisał:
    W Antku 2 W to w antenie około 0,7W

Kto takich głupot Ci naopowiadał?

jandym1 napisał:
    cała przyczyna to nasze małe doświadczenie

To się zgadza.

jandym1 napisał:
    oscyloskop pokazuje modulację gdy mówię ale brak mocy

Jak może być modulacja bez jakiejkolwiek nośnej? Przecież trzeba coś modulować prawda? :D

Lepiej Ty i autor tematu piszcie w których miejscach robicie pomiary, bo jak na razie masło maślane "leci" w temacie. To prosta "maszyna" jest i skoro ja nic z tego nie wiem to jak oboje możecie coś z tego wywnioskować? Proszę dokładnie pisać w którym miejscu robicie pomiary. Cudów nie ma :D .

-1
  • #9 22 Lis 2015 16:45
    jandym1
    Poziom 11  

Kriss 51 spokojnie to kto pisze o sprawności wzmacniacza ,przeleciałem wiele stron i wyrażnie jest o 37-45% sprawności . Wiem młodzi to jak gąbka chłoną a ja uparty i troszkę wiedzy mam tylko pochodnej. Reagowanie lekko lekceważąco praktycznie zamykasz temat ja radę dam a młody po jakimś czasie da spoko z TRX-ami Pozdrawiam Jan Dymecki

Moderowany przez kriss51:

Panie Janie nie wiem czy Pan wie że takimi wpisami obniża poziom dyskusji. Nie dość że "przyssałeś" się do tematu to jeszcze śmiecisz. O jakich procentach piszesz? Tematu nie zamykam, więc co za bzdury wypisujesz? Jeszcze jednym takim wpisem zapracujesz na urlop od pisania. 3.1.17. Nie prezentuj postawy, że mi się należy. Dbaj o poziom pytań i dyskusji. 3.1.9. Nie obrażaj drugiej strony dyskusji. Uszanuj odmienne zdanie oraz inne opinie na forum.

0
  • #10 22 Lis 2015 17:44
    Młody elektronik 13
    Poziom 21  

A więc tak: u mnie napięcie na wyjściu 741 nie zmienia się w tak modulacji (dziwne!) ale zwierając punkt CW do masy coś tam się pojawia na wyjściu US2, ale na wyjściu US3 jest tylko resztkowy sygnał (objaw chyba prawidłowy, w końcu filtr kwarcowy ma wytłumić resztki nośnej, nie?) Jak odłączam punkt CW to na bazie 2n2222 jest coś, ale stanowczo za mało, by odetkać tranzystor. Co może być nie tak ? Sprawdziłem przekaźnik, przełącza odpowiednio.

0
  • Pomocny post
    #11 22 Lis 2015 21:00
    kriss51

Młody elektronik 13 napisał:
    A więc tak: u mnie napięcie na wyjściu 741 nie zmienia się w tak modulacji (dziwne!)

Skoro masz oscyloskop to zobacz czy na wyjściu wzmacniacza mikrofonowego jak mówisz do mikrofonu masz przebieg mcz. (pin 6 US1). To akurat prosty układ wzmacniacza i jak wlutujesz poprawnie i sprawne elementy musi działać od razu.

Jeśli będziesz miał mcz. na wyjściu, a nadal będzie problem z mocą to w następnej kolejności trzeba dokładnie zbadać mieszacz zrealizowany na US2. W tym celu podłącz sondę oscyloskopu do pinu 5 US2, włącz nadajnik i obserwuj przebieg kręcąc potencjometrem montażowym R10. Tylko w jednym miejscu uzyskasz minimum nośnej. Generalnie kręcąc potencjometrem montażowym R10 amplituda sygnału wyjściowego będzie się zmieniać. Trzeba ustawić na minimum nośnej tzw. zrównoważenie mieszacza. Sygnał mcz. powoduje zachwianie równowagi i przepuszczanie sygnału w takt modulacji. Taki sygnał nazywa się DSB (dwie wstęgi boczne z wytłumioną nośną). Dopiero filtr drabinkowy wycina jedną ze wstęg bocznych. By taki filtr nawet dobrze wykonany spełniał swe zadanie trzeba idealnie ustawić częstotliwość BFO. Tyle na dobry początek.

0
  • #12 23 Lis 2015 13:57
    jandym1
    Poziom 11  

Witaj Kriss 51,przykro mi zasiałem herezję jeszcze mnie nie skreślaj ,może żle czytam .to ja nic już nie rozumiem kogo słuchać .Pracuję dalej jak uzyskam jakiś wynik dam znać .Pozdro Jan

0
  • #13 23 Lis 2015 17:48
    Młody elektronik 13
    Poziom 21  

Do kolegi Jana: jak na razie nie planuję dać sobie z tym siana, bo nie uśmiecha mi się wywalić 1000zł na fabrycznego TRX-a.

Wracając do tematu: mam o połowę za mały sygnał z VFO. Co trzeba zrobić ? Wzmacniacz mikrofonowy nie działał, bo 741 wyskoczył nieco z podstawki i kondensator przy mikrofonie był niesprawny. Zrównoważyłem modulator, jak się coś mówi, to się sygnał zmienia, także jest wszystko dobrze.

Mógłby mi kolega powiedzieć, czy tak ma wyglądać odpowiedni sygnał w.cz:
    widać taką szeroką na gdzieś 0,5 działki linię zieloną bardziej przy krawędziach która tylko trochę się zmienia gdy gwiżdżę w mikrofon i jak kręcę potencjometrem od równoważenia to ta linia jest wyżej albo niżej. A jak zewrę punkt CW do masy to pojawia się wyżej wąska kreska która też reaguje na kręcenie ? Pytam, bo kto pyta ten nie błądzi :)

0
  • #14 23 Lis 2015 22:19
    kriss51

Podczas nadawania modulator jest sterowany sygnałem BFO. Częstotliwość BFO musi być dość dokładnie ustawiona, bo inaczej filtr kwarcowy będzie zbyt mocno tłumił. Kręcąc potencjometrem montażowym da się uzyskać minimum nośnej na wyjściu US2 oczywiście bez modulacji?

0
  • #15 24 Lis 2015 07:04
    jandym1
    Poziom 11  

Witajcie ! Kriss51 i Młody uzyskałem sygnał trafo końcowe rdzeń dwu otworowy przekładnia 1:9 .Tłumik antenowy wyszedł mi 48,5 oma a wskazania na oscyloskopie pokazują 20V wcz. Piszę bo tak żeście mnie zdopingowali i jestem uparciuch. Ja się ujawniłem {kliknij gogle moje nazwisko] i dlatego jeszcze nie mam dobrej anteny popracuję nad anteną [to podstawa]i jeszcze nad końcówką .Bardzo lubię elektronikę i to drugie[ jeszcze staruję].Ale zmieniam temat przepraszam .Będą egzaminy to może kiedyś pogawędzimy na luzie dopuszczalnym na falach Pozdrowienia Jan PS .Pisz Młody będę lukał co zrobiłeś

0
  • #16 24 Lis 2015 07:51
    Młody elektronik 13
    Poziom 21  

Ok, ustawię, ale to po szkole. Właśnie chyba się nie da, bo na oscyloskopie mam sygnał cały czas, znika, gdy zewrę punkt CW do masy, pojawia się tylko cienka kreska, to mogę trochę pokręcić potencjometrem, ale niewiele to dało :/ Po prostu bez modulacji ustawiłem na najniżesze napięcie wychodzące z modulatora i tyle.

Coś chyba koledze z tym ujawnianiem nie wyszło, bo tylko mi jacyś kolarze wyskakują po wpisaniu kolegi imienia i nazwiska, a jak wpiszę samo nazwisko, to mi wyskakuje leśnik z Rancza :)

Mógłby kolega Jan zamieścić oscylogramy z 5 nóżek układów NE, bazy BC211, bramki IRF-a i z wyjścia ?

Na 5 nóżce US3 nie ma sygnału. Sygnał na nóżce 5 US2 nie zmienia się w takt modulacji, sygnał z VFO za mały o połowę. Jak te dwie rzeczy naprawić ?

0
  • #17 24 Lis 2015 17:43
    jandym1
    Poziom 11  

Witaj ,Młody ja CW nie montowałem tylko mikrofon ,jak gwiżdzę do siebie mam sinusoidę .T4 kolektor 300mV a , dalej są cewki ustawione na najwyższą amplitudę i dopiero i tu mam polowy bs170 i dopiero IRF . Tu jest troszkę problem ze wzbudzaniem obecnie to go nie mam [jak gwiżdzę to sinusoida jast na spoko 20V].Czytaj dokładnie opis konstruktora [wiara w pisane słowo] . Na nóżce 5 us3 jest sygnał zmodulowany być może masz za małe napięcie VFO. A tak na marginesie to nie leśnik [15 medali rożnych kolorów w MP] widzisz a traktuję ciebie jak kolegę -kumpla .Magia anteny i fal to jest" coś" rozmawiasz i cię traktują jak kolegę -kumpla ,gdy się dowiadujemy z kim była rozmowa brakuje słów .Krótkofalarsto takie jest tajemnicze i piękne .Pozdro Jan

0
  • #18 24 Lis 2015 18:06
    Młody elektronik 13
    Poziom 21  

Dobra, chodziło mi o to, że żadnych anten nie widzę, tylko chopki na rowerach i tyle :) Nie chciałem urazić drugiej strony w żadnym wypadku. Co to jest MP ?

Mam właśnie za małe napięcię VFO i właśnie się pytam, jak je zwiększyć. Mam 100mV i to jest za mało.

Ja też CW nie montowałem, jest na płytce taki punkt CW właśnie. Że tak powiem pracujemy na innych falach :)

0
  • #19 24 Lis 2015 20:29
    jandym1
    Poziom 11  

Tak pracujemy na inny falach ,bardzo mało jesteś oczytany i proszę poczytaj EdW ,Krótkofalowiec ,Radioamator ,Praktyczna Elektronika .Musisz troszkę pociągnąć wiedzę . Konstruktor daje wskazówki są poprawne . MP to Mistrzostwa Polski "magia anteny i to coś " to daje ci wolność, koleżeństwo ,satysfakcję i wiedzę.Elektronika to myślenie logiczne ,analizujące oj chyba za wysoko pojechałem .No zobacz jak magia anteny i fal mnie wznosi ,Kriss51 mnie zawiesi a już z mam ostrzeżenie Pozdro Krissa i Młodego i tych co ich fale noszą Jan

0
  • #20 24 Lis 2015 22:11
    kriss51

Na 5 nóżce US3 nie ma sygnału. Sygnał na nóżce 5 US2 nie zmienia się w takt modulacji, sygnał z VFO za mały o połowę. Jak te dwie rzeczy naprawić ?

Normalnie ręce opadają jak to czytam. Przecież napisałem że modulator (US2) sterowany jest podczas nadawany z BFO, a nie VFO. Sam podałeś link do modyfikacji i teraz nie wiesz co masz robić? Ostatni raz Ci napiszę. Jak mówisz do mikrofonu to musisz mieć na wyjściu US1 (pin6) wzmocniony sygnał z mikrofonu. Następnie ustaw R10 na minimum nośnej na wyjściu US2 (pin 5). Obowiązkowo trzeba zmierzyć częstotliwość BFO. W niektórych egzemplarzach trzeba skorygować dostrojenie rezonatora BFO. Co z tego jeśli nawet modulator będzie działał popranie jak częstotliwość BFO nie będzie dostosowana do filtra kwarcowego. Nadajnik nie będzie pracował ponieważ filtr kwarcowy wytłumi sygnał i za filtrem już żaden stopień nie ruszy.

Daj spokój na razie VFO, a zajmij się modulatorem i BFO, bo piszesz że masz problem już na samym początku czyli na etapie formowania sygnału ssb.

0
  • #21 25 Lis 2015 07:28
    Młody elektronik 13
    Poziom 21  

No to my również pracujemy na innych falach :) Sygnał z US1 jest, jak gwiżdżę, mam bardzo ładną sinusoidę. Zrównoważyłem modulator. Częstotliwość BFO ustawiłem wg. takiej karteczki od użytkownika Saabotaz i jest dokładnie tyle, ile napisał.
    No to idziemy dalej: po filtrze cośtam jest, ale na wyjściu US3 sygnał się traci i chyba to coś z tym VFO.

Do kolegi Jana: wiedzę jako tako mam, ale nie praktyczną. A EDW akurat kupuję i te układy, do których mam części robię i analizuję szkołę konstruktorów zawsze.

0
  • #22 25 Lis 2015 19:16
    kriss51

Częstotliwość BFO ustawiłem wg. takiej karteczki od użytkownika Saabotaz i jest dokładnie tyle, ile napisał.

Jaka karteczka znowu? Ile dokładnie masz ustawione i czym to ustawiałeś? Jakie masz rezonatory w filtrze? Więcej pytań niż odpowiedzi.

Tu kolejny cyrk odstawiłeś:

po filtrze cośtam jest

Ile jest?

Jak chcesz uruchomić ten sprzęt skoro nie znasz żadnych wartości.

Przecież to bardzo prosty układ jest.

-1
  • #23 25 Lis 2015 19:24
    Młody elektronik 13
    Poziom 21  

Mam dokładnie 6.998 MHz, pośrednia 6 MHz. Ustawiłem miernikiem konstrukcji wiadomo już czyjej :), taki dwuzakreoswy: do 30Mhz i do 1,3Ghz.

Ile czego jest ? Chodzi o poziom sygnału ? Nie pamiętam, muszę zmierzyć, ale dzisiaj jestem odcięty od kanciapy.

Prosty układ to to jest w porównaniu do takiej Cataliny, dla mnie to jednak jest trochę problem :)

0
  • #24 15 Gru 2015 19:24
    jandym1
    Poziom 11  

Witaj Młody ,mój Antek 2310 przy nadawaniu ma śpiewny ,zniekształcony nie naturalny głos . wyjąłem kwarce x6 ,x5 wszystkie układy i jest wzbudzenie w nadawaniu .Idzie na t4 ,t5 c43 odłaczyłem i jest dalej sinusoida wzmocniona około 2MHz . piszę bo może i ty to masz .A Kriss51 jest dobrze wyszkolony to troszkę pokory i skorzystać możemy obaj . Mam modernizację wykonane przez SP2JQR . Wchodzisz z Bartkiem chyba P Chojnackiego myślę że, nie dasz radę tam są filtry drapane { tak nazywają je radiowcy] . Potrzeba dobrych mierników . Do kolegi Krissa ,Młody ma gorącą głowę na papierze wszystko proste a wcz to jest coś czego nie widać . Pozdro Jan

0
  • #26 15 Gru 2015 23:08
    dipol
    Poziom 33  

Przy SSB pilot/generator musi być odstrojone ok 1.5 kHz od częstotliwości środkowej filtra .Czy pomierzyłeś filtr kwarcowy to nie jest prosta sprawa ..... kilka kwarców i mamy filtr.
    Kwarców się nie drapało...traktowało się zlotem z obrączki (obniżenie częstotliwości...w górę papierem "0" ściernym .Tak powstawały moje filtry kwarcowe w latach 70.
    Kolego Kris podaj przykłady i wzory koledze jak to zrobić....może jaśniej kolega opisze jak to jest z tą mocą w antenie, i sprawnością stopnia mocy. Mam wykonany trx HM na Kt930B...200W mam minimalne rozeznanie .....jako że kolega ma "władzę " i zasygnalizował to więc wstrzymam się od dyskusji.
    Przy antku trzeba zwrócić uwagę na sprzężenie zwrotne dla częstotliwości ponad/akustycznych(rezystor kondensator w szereg między kolektorem a bazą tranzystora końcowego) wtedy problem ze stopniem mocy zniknie sp2jqr dokładnie opisał....wejdź na stronę home madę....odpowiednie materiały magnetyczne na trafo szukaj materiału F1001 lub odpowiednika. Tam też opisałem modyfikację stopnia mocy z Wolny z 30W na 200W mocy doprowadzonej (ok 100W wcz.)
    Pozdrawiam! 73!!

0
  • #27 19 Gru 2015 18:07
    jandym1
    Poziom 11  

Witaj Kriss 51 ,Młody ,Dipol i inni co co się zawiedli na Antku . Tak mnie to ruszyło i Antek ma moc około 2W .Przyczyn wiele ale ze strony montera tz .mnie. Jeszcze popracuję nad nim .Kriss ,SP9LUZ,SP5DDJ DIPOL dzięki .Kriss51 troszkę mnie poznał i się domyślał {że wojownik} sport i tyle .Mam jeszcze inne życie i to potrwa ale Dipol zapewniam,
    Antka pociągnę wyżej w mocy { wiem że, z kwarcami to obrączka i gumka ,papierek } taki mój nie dobry język . Do Młodego ,pisałem o logice ,analizie ,cierpliwości no i o wiedzy wojuj z Antkiem , znowu Kriss51 pogrozi bo gdzieś odpływam już włączam ARW . Pozdro Jan

0
  • #29 21 Gru 2015 23:40
    kriss51

Co tu się dzieje? Temat zamykam ponieważ skręca na zły tor. Autor będzie chciał to się otworzy.

Proszę nie pisać o przestrajaniu rezonatorów, bo to się robiło jakieś 30 lat temu jak nic nie można było kupć. Z tak popularnymi rezonator jak w antku i jeszcze w dzisiejszych czasach wystarczy tylko wyselekcjonować kilka rezonatorów.

Ostatnie kilka wpisów wyraźnie nawołuje do konfliktu.

I jeszcze jedno. Chciałem pomóc autorowi tematu ale "posadził" nie uruchomione radio do szuflady. Więcej na odległość nie da się zrobić.

jandym1 napisał:
    Kriss51 troszkę mnie poznał i się domyślał {że wojownik} sport i tyle .

Tu też nie wiem o co chodzi. Następnym razem proponuję pisać na temat.

Wcale się nie dziwię że autor widząc takie wpisy uciekł od tematu Antka.

0