Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie są programy do automatycznej naprawy dysków/sektorów

kacper2015 21 Lis 2015 12:52 4455 10
  • #1 21 Lis 2015 12:52
    kacper2015
    Użytkownik obserwowany

Jakie są programy do dysków

Mam jeszcze taką sprawę do popsutego dysku. Często jest tak że co jakiś czas jakieś pliki są nieczytelne i muszę co jakiś czas je od nowa instalować dlatego że sektory się psują.

Ostatnio popsuł mi się taki jakiś sektor nie wiem gdzie że cała partycja zmieniła swój rozmiar na 0MB tak ją widział instalator Windows 7 gdy wystartowałem z płytą instalacyjną żeby system naprawić. I mam takie pytanie jakim programem startowym można przywrócić sam popsuty sektor co odpowiada za rozmiar partycji żeby uniknąć usuwania partycji albo jej formatowania i od nowa jej tworzenia i stawiania systemu.

Czasami się też tak może zdarzyć nawet na zdrowym dysku na przykład z powodu wirusa że wszystkie partycje istnieją ale usunie się sama tabela partycji i jak ją przywrócić tak się tylko pytam na wszelki wypadek gdyby tak się stało.

Jakie są do tego najlepsze programy. Mogą być też komercyjne gdyby darmowe były za słabe.

0 10
  • #2 21 Lis 2015 13:25
    nikko27
    Poziom 8  

Mogę ci polecić HDAT, kiedyś mi pomógł w naprawie dość mocno uszkodzonego dysku.
    Możesz sobie go ściągnąć z tej stronki HDAT

0
  • #4 21 Lis 2015 13:56
    Kroovka
    Poziom 22  

safbot1st napisał:
    Bootowalne MHDD - sprawdzone i skuteczne:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1550200.html
    Wklej okno ze SMART`em z programu Crystal Disk Info.
    Podaj model i markę zasilacza, listę podzespołów.

Działa tylko z kontrolerem IDE więc może i sprawdzone, ale średnio skuteczne.

0
  • #5 21 Lis 2015 15:16
    kacper2015
    Użytkownik obserwowany

kiedyś pomagało z gparted zmniejszenie albo zwiększenie zepsutej partycji o kilka mb i wtedy Gparted analizował strukturę partycji i ją robił czytelną

0
  • #6 21 Lis 2015 15:22
    safbot1st
    Poziom 43  

Dzięki, że nas uświadomiłeś co Ci "pomagało".
    Potrzebujesz porady?
    Podaj SMART.

Dodano po 4 [minuty]:

Kroovka napisał:
    Działa tylko z kontrolerem IDE

Skąd wytrzasnąłeś tą informację? Może masz nieaktualną wersję MHDD?
    Sekcja "How it works" i dalej:
    http://hddguru.com/software/2005.10.02-MHDD/mhdd_manual.en.html
    Wersja z roku 2005 © Dmitry Postrigan. Obsługuje SATA, ba ,działa z niektórymi kontrolerami RAID i AHCI.

0
  • #7 21 Lis 2015 15:33
    kacper2015
    Użytkownik obserwowany

Dawałem smarty w temacie [code:1]https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3112551&highlight=[/code:1]

0
  • #8 21 Lis 2015 15:44
    safbot1st
    Poziom 43  

kacper2015 napisał:
    Dawałem smarty w temacie

Również w tamtym temacie nie podałeś ani wyniku skanu MHDD, ani modelu i marki zasialcza.
    Poza tym otrzymałeś wyraźną informację, że dysk jest uszkodzony.

0
  • #9 22 Lis 2015 10:26
    kacper2015
    Użytkownik obserwowany

Cytat:
    Dzięki, że nas uświadomiłeś co Ci "pomagało".
    Potrzebujesz porady?
    Podaj SMART.

Jakim programem się robi smart

Cytat:
    Również w tamtym temacie nie podałeś ani wyniku skanu MHDD, ani modelu i marki zasialcza.

Zasilacz nie ma nic do dysku

Codziennie przez popsuty dysk uruchomienie komputera zajmuje mi 2 godziny. Dysk chodzi bardzo wolno i potrzebne są 2 godziny żeby go rozruszać do normalnej prędkości i w czasie rozruszania uszkadza pliki na dysku i czasem nawet po rozruszaniu. Po co takie dziadowskie dyski produkują. Czy to 4 latach ma prawo dysk się popsuć.

0
  • #10 22 Lis 2015 10:41
    safbot1st
    Poziom 43  

kacper2015 napisał:
    Jakim programem się robi smart

safbot1st napisał:
    Wklej okno ze SMART`em z programu Crystal Disk Info.

kacper2015 napisał:
    Zasilacz nie ma nic do dysku

Zapewniam cię, że "ma" i to co napisałeś poniżej może choć nie musi być efektem takiego podejścia.
    Dysk zalecam zutylizować jak w poprzednim temacie wielokrotnie koledzy pisali.
    Czas na nowy dysk. W międzyczasie może podasz w końcu jaki masz zasilacz?
    Zadbaj o zasilanie nowego dysku jak już się w niego zaopatrzysz, zaufaj mi i kolegom - zasilanie to podstawa:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html

0
  • #11 24 Lis 2015 05:31
    Kroovka
    Poziom 22  

safbot1st napisał:
    Obsługuje SATA, ba ,działa z niektórymi kontrolerami RAID i AHCI.

Tak samo obsługuje SATA jak robił to XP. Jak masz płytę główną z kontrolerem, który wspiera MHDD to problemu nie masz. Ja pobrałem aktualną wersję MHDD bootowalną, odpaliłem i dysku twardego nie znalazł. Musiałem ręcznie przestawiać dysk w tryb IDE.

Dodano po 4 [minuty]:

Cytat:
    Codziennie przez popsuty dysk uruchomienie komputera zajmuje mi 2 godziny. Dysk chodzi bardzo wolno i potrzebne są 2 godziny żeby go rozruszać do normalnej prędkości i w czasie rozruszania uszkadza pliki na dysku i czasem nawet po rozruszaniu. Po co takie dziadowskie dyski produkują. Czy to 4 latach ma prawo dysk się popsuć.

Pojęcia typu "rozruszać dysk" przed pracą i "po rozruszaniu" obecnie nie funkcjonują / nie istnieją. Dysk nadaje się do najbliższego punktu elektro-złomu.
    Po 4 latach dysk może się popsuć, nawet po 6 miesiącach albo i szybciej.

0