Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka żarówki ledowej GU10 na LED COB.

21 Lis 2015 17:56 1893 26
  • Poziom 27  
    Witam. Spaliła mi się taka żaróweczka jak w temacie. Padły diody.
    Była to żarówka 230V 3W. Liczba diod to 21 szt. Posiadam jednego Leda COB 16V 300mA 5watt . Czy jest możliwość wykorzystania oryginalnej elektroniki z żarówki do zasilenia tego COBa? Jest to w ogóle wykonalne? Żarówka nie musi świecić pełną mocą. Może osiągać nawet te 3waty. Czy jest to wykonalne???

Edit:
    Zrobiłem kilka pomiarów. Diody w żarówce zapewne są na 3.2V ,wszystkie łączone szeregowo,co dałoby 67,2V. Czyli teoretycznie Wystarczył by rezystor jakieś 170 Ohm. Mierzyłem na elektronice żarówki i bez obciążenia wyszło mi jakieś 300V. Pewnie spada dopiero po obciążeniu. Czy założenie rezystora wystarczy żeby zasilić coba? Ilu watowy musiałby być taki rezystor?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 27  
    Za nim zacznę cokolwiek wyliczać to bardziej wolałbym info czy elektronika nada się na zasilenie COBa. Druga sprawa ogólnie to jestem trochę zielony w tych sprawach i ten wzór i tak mi za bardzo nic nie mówi bo co mam nim wyliczyć? Moc leda COBa przecież znam.
  • Poziom 27  
    Jak bym umiał to wyliczyć to bym nie zadawał pytania. Co z tego że mam wzór jak nie potrafię go zastosować niestety. Załóżmy ten wzór" R=U/I" Co oznacza "R"?
    U - napięcie w woltach tylko o które napięcie chodzi? Napięcie Leda czy płynące z z elektroniki żarówki?
    I - prąd wyrażony w amperach. Rozumiem że tu trzeba by wpisać te 300mA (0.3A).?

Program który mi obliczył rezystor pokazuje takie wartości.
  • Poziom 27  
    Kolego @BC109B wielki szacun dla Ciebie za wiedzę ale dla mnie to co piszesz to jest czarna magia. Nic z tego nie rozumiem. No trudno w takim bądź razie chyba porzucę ten pomysł bo sam nie dam rady tego rozpracować.
  • Poziom 27  
    BC109B napisał:
    Napięcie na diodach 67,2V, moc 3 waty, to jaki będzie prąd w obwodzie?

Nie wiem czy dobrze liczę ale wychodzi mi że prąd w obwodzie to 0.044A. Czyli wychodziło by jakieś 44mA.?

Tak o to wygląda elektronika z lampki led.

• Poziom 27  
    Napięcie to można obniżyć chyba. Ale czy natężenie wzrośnie? Nie mam pojęcia. A czy oryginalnego zasilacza nie da się przerobić? Np wymiana któregoś z elementów.
  • Poziom 27  
    BC109B napisał:
    Wzorem na moc P=U*I rozwiejesz część swoich wątpliwości.

Możliwe ale dalej nie wiem które napięcie podstawić. Czy 16V czy 63V. Tak samo z prądem czy te 300mA diody czy to z układu 44mA. Jak pisałem dla mnie to czarna magia.
  • Poziom 27  
    BC109B napisał:
    Miałeś około 5W przy 67V i 40mA, chcesz 3W przy 16V. W dalszym ciągu nie wiesz, które wartości podstawić?
    Niestety nie wiem.
  • Poziom 27  
    BC109B napisał:
    Coś mi tutaj ściemą zalatuje. Podstawiasz wartości charakterystyczne dla nowego źródła światła. Przy napięciu 16V i 3W mocy popłynie prąd o natężeniu I=P/U, I=3/16=0,1875 A, czyli czterokrotnie większy niż poprzednio.

Tu jest troszkę błąd bo nowa dioda ma 5W i 300mA czyli różnica jest jeszcze większa.

BC109B napisał:
    Chcesz skorzystać ze starego zasilacza, to dobierz coś, co jako obciążenie będzie przypominać wcześniej stosowane elementy (67V,0,04A). Niewielkie odchyłki nie powinny spowodować katastrofy.

Musiałbym znów zastosować diody SMD a wolałbym COBa. A czy da się jakimś prostym sposobem zbudować zasilacz który by się zmieścił w oprawkę GU10 i zasilił by tego COBa? W końcu właśnie wczoraj widziałem w markecie taką lampkę z COBem 5watt zasilanym z sieci. Stąd wziął się mój pomysł na przeróbkę.

Mam jeszcze jedno pytanie bo w tych lampkach przepalają się diody . Jedną wziąłem na części zamienne bo ogólnie mam ich 6 szt i we wszystkich padły diody. Wymieniłem uszkodzoną diodę i wstawiłem nową plus w szereg dolutowałem jeszcze dwie szt a i tak co jakiś czas się przepalają. Co może być tego powodem?
  • Poziom 27  
    BC109B napisał:
    Prąd jest zbyt duży.
    Właśnie to obstawiałem i dlatego dolutowałem jeszcze 2 diody w szereg aby go obniżyć ale nic to nie dało. I tak się przepalają.
  • Poziom 27  
    Niestety nie mam takiego rezystora. W lutuje jeszcze więcej diod i myślę że to pomoże i diody w końcu przestaną się przepalać.
  • Poziom 19  
    To jest zasilacz beztransformatorowy - nie da się wycisnąć 300mA zachowując standardowe wymiary.
  • Poziom 27  
    Ok to tylko chciałbym pomoc jak poprawić fabrykę żeby diody się nie przepalały bo właśnie znów się jedna przepaliła.

Brązowy kondensator ma taki napis: 400V115J CBB VC

Ta czarna kostka ma oznaczenia : dwa górne styki to - i + , a na dole jest napis :MB10F.
  • Poziom 19  
    Zmniejsz pojemność kondensatora, jak pisze kolega wyżej. Możesz zastosować śmiało żółty kondensator przeciwzakłóceniowy z zasilacza atx lub dowolny inny o oznaczeniu 275Vac X2. Przeróbka żarówki ledowej GU10 na LED COB.
  • Poziom 27  
    Akurat powinienem mieć zasilacz od kompa to zobaczę czy mam taki kondensator bo jeśli nie to tylko allegro co staje się nie opłacalne pod względem tych lampek.