Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Aquario O12 z Dietrich v130 - kominek z płaszczem,buforem i piecem gazowym

gingordon 21 Lis 2015 20:35 2136 4
  • #1 21 Lis 2015 20:35
    gingordon
    Poziom 9  

Witam
    Jestem w trakcie modernizacji instalacji c.o. i chciałbym ją dobrze zaprojektować, aby za chwilę czegoś nie trzeba było poprawiać.
    W tej chwili mam piec gazowy Dietrich Ellidence v130 ze sterownikiem Diamatic, układ zamknięty, chciałbym do tego dołożyć kominek z płaszczem wodnym Aquario O12 Kratek z buforem 300l (docelowo 1000l).
    Na razie bufor nie będzie miał wężownicy CWU. Jest w piecu, zobaczymy jak to się sprawdzi.
    W pierwotnych założeniach chciałem maksymalnie wykorzystać automatykę pieca (sterownik, pompy - jedna podstawowa do przepychania, na kaloryfery, CWU, mieszacz i podłogówkę, druga pompa podłogówki). Bałem się puszczać na piec gorącą wodę z bufora 80-85 stopni, więc zastosowałem układ równoległy, gdzie gorąca woda z bufora idzie na instalację kaloryferową, a woda z jej powrotu wchodzi do pieca i pójdzie na podłogówkę i CWU do dalszego sterownaia przez piec.
    W obiegu kominkowym stosuję tzw. grupę bezpieczeństwa: zawór bezpieczeństa 2,5 bar na kominku i dalej w układzie, termiczny zawór bezpieczeństwa tzw. strażak na kominku, naczynie przeponowe, UPS. Jeśli chodzi o zasilanie w wodę mam wodociąg i zbiornik hydroforowy 80l gdyby zabrakło wody w sieci. Nigdy mi się to jeszcze nie zdarzyło. Planuję palić kominkiem jak będę w domu, podczas naszej nieobecności będzie rozładowywany bufor i będzie załączał się piec gazowy.

Schemat autorski, Sterownik kominka i pomp kominkowych MSK Plus Kratek

Mam prośbę do ekspertów i życzliwych o weryfikację i optymalizację schematu. mam wrażenie że schemat jest zrobiony na bogato, być może niepotrzebnie.

1. Czy schemat poprawny? Czy nie ma w nim pułapek, które mogłyby spowodować wadliwą pracę układu czy przegrzanie kominka lub kotła?
    3. Czy układ można by uprościć? Jeżeli tak to proszę o schemat.

Proszę o konstruktywne uwagi i wyrozumiałość dla początkującego forumowicza i domowego projektanta instalacji :)
    Pozdrawiam Aquario O12 z Dietrich v130 - kominek z płaszczem,buforem i piecem gazowym

0 4
  • #2 22 Lis 2015 10:39
    Nargo
    Poziom 18  

1) Przepona nie może być oddzielona zaworami od kominka
    2) obejście dla doświadczonych powinno mijać pompę C.O. gdyż w tym układzie będą pracowały szeregowo.
    3) odrobinę za dużo filtrów

0
  • #3 23 Lis 2015 10:46
    gingordon
    Poziom 9  

Witam,
    1) sugerujesz żeby przenieść przeponę na lewą część schematu, jeszcze przed pompą obiegową kominka (2) ?
    2) nie bardzo wiem jak poprawić zgodnie z Twoją sugestią, musiałbym przenieść pewnie pompę obiegową kominka na zasilanie (?). Jeśli możesz podpowiedz.
    3) filtrów mam dużo, bo wykorzystuję stary boiler, niby wyczyszczony, ale obawiam się z niego wytrącających się osadów, kamienia lub rdzy. Pierwotnie chciałem chronić filtrami pompy, pod wyborze tego zbiornika, dołożyłem filtry na wyjściu z niego, przez co chcę chronić pompy pieca, na który będzie wchodzić ciepła woda, mieszacz.
    Co sądzisz o termometrach przylgniowych? - działa to, sprawdzają się?

0
  • #4 23 Lis 2015 19:58
    Nargo
    Poziom 18  

1) Tak. Najlepiej do wolnego króćca w kominku.
    2) powrotne obejście przedłużasz praktycznie do powrotu z CO w piecu gazowym i dajesz rozłącznik pompy z powrotu na CO
    3) ok. Będzie co czyścić. :) Dawaj komplet zawór-filtr-zawór
    Termometry jakie ja stosuję to tylko zanurzeniowe. Przylgowe też działają jak je odpowiednio usytuujesz
    No i pamiętaj o odpowietrzeniu instalacji :P

0
  • #5 23 Lis 2015 21:23
    gingordon
    Poziom 9  

Dziękuję Bardzo
    zaktualizuję schemat i będzie dla innych.
    dam znać jak sprawdzi się ten zestaw.

p.s. czy dla naczynia przeponowego przy kominku nie bedzie za ciepło? - teoretycznie w tej obudowie kominek bedzie miał ok. 80-85st. C, ale rura dymowa ok. 180st. C

0