Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Casio CT-700 - Padł po podłączeniu zasilacza za złym ustawieniem polaryzacji

mikr23 22 Nov 2015 11:31 2019 21
    mikr23
    Level 10  
    Witam serdecznie. Ostatnio na O*xsie kupiłem za grosze dla dzieciaków uszkodzone organki Casio CT-700 (bo te co miały to wyzionęły już ostatnia nutę ;P ). Problem z tym Casio taki, że podobno przestały działać po podłączeniu zasilacza ze zmienioną polaryzacją.
    Co mogło w nich się uszkodzić? Pewnie firma zabezpieczyła te organki na taką ewentualność (odwrotne podłączenie zasilania).
    Jak uda mi się je uruchomić to będą dzieciaki miały fajny prezent na mikołaja.
    balonika3
    Level 37  
    Chociaż rozkręć, jakieś zdjęcia daj.
    mikr23
    Level 10  
    Już wstawiam. Casio CT-700 - Padł po podłączeniu zasilacza za złym ustawieniem polaryzacji Casio CT-700 - Padł po podłączeniu zasilacza za złym ustawieniem polaryzacji Casio CT-700 - Padł po podłączeniu zasilacza za złym ustawieniem polaryzacji Casio CT-700 - Padł po podłączeniu zasilacza za złym ustawieniem polaryzacji
    balonika3
    Level 37  
    Na pierwszym zdjęciu pod gniazdem zasilania widać trzy diody - być może któraś właśnie zabezpiecza przed odwrotnym podłączeniem. Sprawdź tor zasilania.
    Freddy
    Level 43  
    Czy przypadkiem w lewym górnym rogu nie ma bezpieczników ?
    Nie widzę dokładnie, bo akurat oświetlenie jest fatalne.
    mikr23
    Level 10  
    Nie wiem czy to dobrze zrobiłem ale wyszło mi, że pierwsza dioda (ta z pierwszej fotki pod "DC") przewodzi w dwie strony a pozostałe tylko w jedną. Robiłem to bez wylutowania ich z układu. Co jeszcze zauważyłem to to, że dioda przy włączniku cały czas się świeci.
    Sorki, że tyle czasu mi to sprawdzanie zabrało ale musi być pełna konspira i organki leżą schowane w garażu bo jak maluchy zobaczą to po prezencie :)
    Freddy
    Level 43  
    mikr23 wrote:
    Nie wiem czy to dobrze zrobiłem ale wyszło mi, że pierwsza dioda (ta z pierwszej fotki pod "DC") przewodzi w dwie strony a pozostałe tylko w jedną
    To wymień ta diodę.
    Nie odpowiedziałeś na moje pytanie. Co to za elementy opisane EF (koło diod), co na nich jest napisane?
    mikr23
    Level 10  
    przesyłam fotki tych elementów Casio CT-700 - Padł po podłączeniu zasilacza za złym ustawieniem polaryzacji Casio CT-700 - Padł po podłączeniu zasilacza za złym ustawieniem polaryzacji Casio CT-700 - Padł po podłączeniu zasilacza za złym ustawieniem polaryzacji
    Freddy
    Level 43  
    Tylko, że na fotkach nie widać napisów.
    mikr23
    Level 10  
    Jedyne co na nich jest to "222" - na trzecim obrazku widać.
    balonika3
    Level 37  
    mikr23 wrote:
    Jedyne co na nich jest to "222" - na trzecim obrazku widać.
    To nie to. Podłącz zasilanie i przeleć miernikiem, czy gdzieś nie ginie.
    HD-VIDEO
    Level 42  
    EF są to filtry.

Instrument jest zabezpieczony przed odwrotnym napięciem zasilania.

Element T1, środkowa noga - czy jest reakcja na "Power ON/OFF"; napięcie brak napięcia.
    mikr23
    Level 10  
    Quote:
    Element T1, środkowa noga - czy jest reakcja na "Power ON/OFF"; napięcie brak napięcia.

Nie ma napięcia na środkowej nodze niezależnie od pozycji Power.

Diodę wymieniłem ale ta nowa takie same wartości podaje przy sprawdzeniu miernikiem jak ta poprzednia (002).
    HD-VIDEO
    Level 42  
    T1 - zmierzyć czy na E jest napięcie zasilania, potem T2 - noga B - to samo reakcja na "Power ON/OFF".

Świeci dioda PWR - czy LED gaśnie gdy "Power na OFF" ?.

Obejrzeć gniazdo zasilania, masy, oraz przejście na filtrze FT (przy trzech diodach) na przejście; jak by nie było masy. W komorze baterii zobaczyć czy tam nie jest zwarte.

Diody nie wiem dlaczego tak się mierzą. Miernik na symbol diody ma być . Są to diody 100V/1A
    balonika3
    Level 37  
    Znalazłem schemat podobnego syntezatora. Te trzy diody są połączone równolegle i faktycznie stanowią zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem. Więc może być tak, że uszkodzenie powstało w inny sposób. Nadal nalegam, żeby prześledzić dokładnie tor zasilania.
    mikr23
    Level 10  
    Wiem i tak robię. Z tego co zauważyłem - nie ja tu pierwszy w środku byłem :(
    Możesz mi podesłać ten schemat?
    Quote:
    T1 - zmierzyć czy na E jest napięcie zasilania
    Jest napięcie niezależnie od ustawienia "power"
    Quote:
    T2 - noga B - to samo reakcja na "Power ON/OFF"

podobnie jak T1 brak reakcji na Power - jest napięcie 1,5V
    Quote:
    przejście na filtrze FT (przy trzech diodach) na przejście; jak by nie było masy
    tego nie wiem jak zrobić i który to filtr :(
    mikr23
    Level 10  
    Quote:
    Znalazłem schemat podobnego syntezatora. Te trzy diody są połączone równolegle i faktycznie stanowią zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem. Więc może być tak, że uszkodzenie powstało w inny sposób. Nadal nalegam, żeby prześledzić dokładnie tor zasilania.

Tak sobie pomyślałem - poprzednik nie miał zasilacza i użył uniwersalnego - a sprawdzając miernikiem ścieżki zauważyłem, że jak się włoży złą końcówkę (za małą) to nie odcina ona zasilania z baterii i może on tak zrobił i urządzenie dostało zasilanie z baterii i zasilacza jednocześnie? Mogło to jakoś zamieszać na płycie?
    balonika3
    Level 37  
    mikr23 wrote:
    Mogło to jakoś zamieszać na płycie?
    Ciężko teraz gdybać.

Schematy nieco innych syntezatorów Casio masz tutaj. Też widać te trzy diody.

Układ CA5668 to jakiś stabilizator opisany tutaj. Też warto pomierzyć napięcia. Odszukaj aplikacje innych układów i - ustalając wyprowadzenia zasilania - zmierz je. Wtedy można szukać dziury w całym w tym zasilaniu. Jeśli jednak okaże się prawidłowe, to ciężka sprawa.
    mikr23
    Level 10  
    w tym CTK750 trochę podobna płyta ale moja to M5590 MAIM a tam jest M5712 MAIM. Znalazłeś może coś bardziej podobnego?
    balonika3
    Level 37  
    Oglądałem schematy, nie płyty, a chodziło mi głównie o zabezpieczenie zasilania.
    mikr23
    Level 10  
    Dioda sprawdziłem i są dobre.
    Czy wyświetlacz w tym sprzęcie wyświetla jakieś numery błędów? Na moim teraz wyświetla 2. 2.