Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasobnik Biawar W-E 120.26 - kiedy jest sens wymieniać anodę magnezową ?

22 Nov 2015 11:39 2412 2
 • Level 16  
  Pytanie wydaje się być postawione przez ignoranta, tym bardziej, że producent jasno zaleca wymianę anody magnezowej "co najmniej raz na 18 miesięcy".

  Przyglądam się swoim dwóm (jak do tej pory) anodom wymienionym w zalecanych terminach, porównuję z innymi zdjęciami w sieci i zastanawiam się, czy rzeczywiście w każdych warunkach to wymaganie jest krytyczne, tzn. czy termin 18 miesięcy nie jest aby "ogólnikowy", uśredniony dla warunków wodnych panujących w Polsce ? Przecież wodę mamy różnej jakości... co widać po anodach.

  Wodę mam b. dobrej jakości (okresowo trochę żelaza i manganu, ale w normie). Wymieniłem dwie anody, ale mam wrażenie, że z powodzeniem mogłyby służyć jeśli nie kolejne 18 miesięcy, to na pewno "znacznie dłużej". Jakie są Wasze doświadczenia w tym temacie? Czy rzeczywiście W KAŻDYCH warunkach należy pilnować terminu 18 miesięcy i BEZWZGLĘDNIE wymieniać anodę?

  (nacięcia wykonane na 1 anodzie - są mojego autorstwa)
  [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • Level 43  
  U mnie w domu, aby wyjąć anodę, trzeba było rozcinać obudowę bojlera. Stąd czekaliśmy bardzo długo. Anoda wymieniana raz na ok 6 lat, zalecana co 2 lata. W zasadzie to "zjada" ją do tego czasu zupełnie - zostaje kikut. Z drugiej strony bojler służy bezawaryjnie już 20 lat - jedyne co, to trzy razy wymieniana była przepalona termopara palnika dyżurnego. Nie wiem jak będzie dalej z trwałością - nie polecam ani nie odradzam, sam każdy niech zadecyduje.
 • Level 16  
  Wymieniłem anodę po kolejnych 18 miesiącach, ale utwierdzam się jedynie w przekonaniu, że ten wymóg wymiany max co 1,5 roku, w moim przypadku, jest okresem wymaganym przez producenta trochę na wyrost. Wiadomo - producent nie płaci, więc może wymagać wymiany i co 9-12 miesięcy. Oczywiście nie chodzi o oszczędności rzędu 50zł. Chodzi o zdrowy rozsądek - w moim przypadku wypada chyba zostawić anodę w spokoju na kolejne 12-18 miesięcy (albo oczyścić i wkręcić z powrotem). Chyba, że to jednak głupi pomysł. Tu odwołuję się do Waszego doświadczenia.... (zbiornik jest po gwarancji)

  W załączeniu prezentuję anodę oczyszczoną z lekkiego nalotu z kamienia kotłowego.

  Zasobnik Biawar W-E 120.26 - kiedy jest sens wymieniać anodę magnezową ?Zasobnik Biawar W-E 120.26 - kiedy jest sens wymieniać anodę magnezową ?Zasobnik Biawar W-E 120.26 - kiedy jest sens wymieniać anodę magnezową ?Zasobnik Biawar W-E 120.26 - kiedy jest sens wymieniać anodę magnezową ?Zasobnik Biawar W-E 120.26 - kiedy jest sens wymieniać anodę magnezową ?
  Dodano po 8 [minuty]:
  helmud7543 wrote:
  U mnie w domu, aby wyjąć anodę, trzeba było rozcinać obudowę bojlera.


  Dlaczego ?