Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LAN Party, ROUTER D-Link DWR-116 i MODEM ADSL Sagemcom F@st 2704

22 Lis 2015 12:17 990 5
  • Poziom 9  
    Witam. Z okazji tego że z kolegami będziemy organizować sobie LAN Party chciałbym aby wszystko wszystko poprawnie działało i nie tracić czasu na konfiguracje. Posiadam: ROUTER D-Link DWR-116 i MODEM ADSL Sagemcom F@st 2704. Mamy zamiar używać połączenia kablowego (rj45). Z racji tego że będzie 5 laptopów, do jednego routera wszyscy się nie podłączymy (Tak, mogliśmy kupić switch 8portowego ale tego nie zrobimy z przyczyn prywatnych). Połączenie ma wyglądać jak na rysunku niżej. ROUTEROWI nadamy IP 192.168.1.1 a MODEMOWI 192.168.2.1 . Dodam że nie posiadamy lini telefonicznej i nie planujemy mieć dostępu do internetu, ma to się odbywać tylko i wyłącznie w sieci LAN.
    ROUTER:
    Porty LAN 1,2,3 - Podłączenie laptopów
    Port LAN 4 - Połączenie z sagemem kablem krzyżowym (od strony routera standard B)

MODEM:
    Port LAN 1 - Połączenie z routerem kablem krzyżowym (od strony modemu standard A)
    Porty LAN 2,3 - Połączenie laptopów.

Przejdźmy do pytań na które potrzebuję odpowiedź:
    1. Czy przy takim połączeniu wszyscy będziemy się widzieć w grach w zakładkach LAN?

2. Czy jeśli do modemu podpinamy standard A to reszta kabli w tym modemie też musi posiadać ten standard?

3. Jak powinno wyglądać skonfigurowanie?
    Opiszę jak ja to widzę (pytanie jest dla upewnienia się)

W komputerach podłączonych do routera (192.168.1.1) (WYŁĄCZAM DHCP) nadaję kolejno adresy IP:
    PORT LAN 1: 192.168.1.2
    PORT LAN 2: 192.168.1.3
    PORT LAN 3: 192.168.1.4

Następnie w MODEMIE (WYŁĄCZAM DHCP)(192.168.2.1):
    PORT LAN 2: 192.168.2.2
    PORT LAN 3: 192.168.2.3

Czy to wszystko czy o czymś zapomniałem?
    Z góry dziękuję za pomoc! :)

!!
    Chciałem jeszcze dodać że jest mozliwość zastosowania dwóch D-Link'ów. Prosiłbym też o opisanie jak skonfigurować ten wariant :)
  • Specjalista Sieci, Internet
    Jak modem x.2.1 to Przypisz ROUTEROWI = x.2.2

w routerze
    - wyłącz DHCP server
    - port wan zostaw pusty, kable tylko do portów LAN
  • Poziom 9  
    Wiadomo. Ale router ma x.1.1 a modem chce jako switch/router w tym przypadku wykorzystać ;)
    Jak modem mam x.1.1 to przypisz routerówi _lan ip_ x.1.2, pula dhcp w routerze x.x.100-200
  • Poziom 9  
    A gdybym podłączał 2 takie same routery? Jaki kabel do łączenia i jakie adresy ustawić? ;)
    Kabel zwykły,
    routery różne adresy IP ale w tej samej sieci połączone portami LAN, DHCP serwer tylko w routerze głównym, port WAN puste w routerze drugim.