Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Buderus GB072 + RC300 - Brak serowanie piecem z poziomu regulatora

22 Lis 2015 15:45 3567 27
  • Poziom 6  
    Witam,

Mam problem z ustawieniem krzywej grzewczej z poziomu regulatora. Pomimo zmian temp. max. korekty pomieszczenia piec chodzi wg. ustawień dokonanych na nim a nie na sterowniku.

Sterownik pokazuje aktualne dane z piece. Piec realizuje ustawiania c.w.u. zapisane na sterowniku. Jednak sposób ogrzewania realizuje wg. ustawień na piecu a nie na sterowniku.

Jest taka opcja w menu pieca 1W1 tj. Praca wg. temp. zew., mam ją mieć włączoną czy wyłączoną? Jak jest włączona to piec pracuje wg. krzywej grzewczej ale wg. danych ustawionych na piecu. Jeśli to wyłącze to ma gdzieś sterownik i leci do ustawionej na piecu temp. max.

Zmiana na sterowanie wg. temp. wew. działa.

Proszę o pomoc. Obecnie mam spalanie 12 m3. Przy temp 1/5.

Wygląda to tak jak by miał gdzieś sterownik jeśli chodzi o ogrzewanie.

Sterownik pokazuje temp. zew. i temp. na piecu.
  • Poziom 30  
    A określiłeś którego obiegu grzewczego dotyczy sterowanie.
  • Poziom 6  
    Spośród 4 obiegów grzewczych mam aktywny tylko jeden ( pierwszy ). Mam to również gdzieś na piecu ustawić ?
    Zmieniłem krzywą grzewczą na piecu na 48 stopni dla -10 na zewnątrz. Przez noc zjadał 5 m3, a było ok -5 stopni. Za chwilę dzwonię do Buderusa może mnie oświecą....

Dodano po 15 [minuty]:

dakard73 napisał:
    Z pośród 4 obiegów grzewczych mam aktywny tylko jeden ( pierwszy ). Mam to również gdzieś na piecu ustawić ?
    Zmieniłem krzywą grzewczą na piecu na 48 stopni dla -10 na zewnątrz. Przez noc zjadał 5 m3, a było ok -5 stopni. Za chwilę dzwonię do Buderusa może mnie oświecą....

Jednak nie oświecili, dowiedziałem się tylko że 1W1 ma być na 0. Ale wtedy nie piec nie słucha u mnie sterownika leci do temp. max. zamiast pracowac wg krzywej ze sterownika.
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    Na RC300 Ustaw ze ma sterować obiegiem grzewczym 1
  • Poziom 6  
    Tak mam zrobione, sterowanie obiegiem grzewczym 1. NIe ma innej opcji ponieważ nie mam innych obiegów grzewczych.

Moze być taka przyczyna ze sterownik było dołożony dopiero po kilku dniach i piec chodził bez RC300?
    Nie powinno mieć znaczenia.
    Ale możesz przywrócić ustawienia fabryczne na kotle i tam nic nie zmieniaj. Wszystkie nastawy na rc300
  • Poziom 6  
    To jest czyba ostatnia deska ratunku ( ten restart ), spróbuje tak zrobić.

Robiłem już restart sterownika wydaje mi się ze piec też się zrestarował ( np. zmieniły się poustawiane wcześniej temp. )

Restart sterownika = restart pieca ?
    Nie do końca restart sterownika = restart kotlla
  • Poziom 6  
    Restart kotła i sterownika. Wszystko bez zmian kocioł ciągle ignoruje sterownik w sprawie sterowania ogrzewaniem. Jedynym sensownym obecenie sterowniem jest krzywa grzewcza na kotle przy włączonej opcji 1W1. Bez tego kocioł idzie z max. ustawioną temperaturą.

Co jeszcze mogę wymyślić? Może jakąś zworkę trzeba wyciągnąć lub założyć ?

Dziekuję

Dodano po 5 [godziny] 49 [minuty]:

Wydaje się że problem rozwiązany.

Pojawił się serwisant który uruchamiał piec.... szedł w zaparte że wszystko działa jak należy... trochę mi czasu zajeło aby mu udowodnić że jednak nie.... Za bardzo nie docierało do niego że piec nie słucha sterownika i że pracuje wg. własnej krzywej grzewczej...

Koniec końcem udowodniłem mu że piec ma gdzieś sterownik, wspomniałem również że na infolini Buderusa ktoś mi wspomniał o jakieś zworce... w tym momencie efekt jak z pomysłowego Dobromira ... :) Natychmiast dostał się do panelu ze stykami wyciagniłą zieloną kostkę z symbolem _ \_ a z niej kabelek... . Wygląda na to że jest ok ( nie sprawdzałem musiałem wracać do pracy ).

Reasumując przez czyjeś niedbalstwo przez dwa miesiące spaliłem 600 m gazu bedąc bez żadnego sensownego sterowania układem... Ręce opadają.

Pozdr.
    Własnie wszedłem aby zapytać Cię o zworkę:D

Tą zworkę założył ten własnie instalator. Potrzebna jest jeżeli kocioł pracuje sam, bez regulatora.

Pozdrawiam.
  • Poziom 8  
    Witam. Mam identyczny problem z piecem i sterownikiem. Jedynie jak ustawi się REGULACJĄ WG TEMP POM. wtedy jak TEMP jest wyższa niż ustawiona to pięć przestaje grzać. A przy innym ustawieniu grzeje na całego. Ta zworke gdzie się wypina? Może to mi pomoże. Z góry txt za odp. Moj serwisant moze tez o tym zapomnial.
    sprawdź jaka masz temperaturę minimalna zewnętrzna i jaka temperaturę projektową.
    Ustaw wływ tęperatury pomieszczenia na 4k
  • Poziom 8  
    Sposob regulacj:PROWADZENIE WG TEM ZEW
    krzywa grzewcza: TEMP PROJEKTOWA 75, MAKS TEMP ZASILANIA 75, WPLYW POM 4K, KOREKTA TEMP POM 0K
    sposób obniżenia ZEW - PROG TEMP ZEW.
    tryb ograniczony poniżej -20 C
    GRZANIE stałe ponizej - WYL
    Ochrona przed zamrażanie - ZEW - TEMP ZEWNETRZ
    TEMp gr. Ochr zamarz --15C

Ustawiona mam TEMP pomieszczenia na 19 C. Teraz wyświetlacz pokazuje 20 a grzejniki gorące. Aha TEM na polu teraz -12.

Będę wdzięczny o wskazowki
    ustaw projektową na 60*C
  • Poziom 8  
    Ustawiłem na 60. A reszta jest OK?
    za kilka minut spr czy grzejniki stają się chłodniejsze.
    Zobacz na razie jak się będzie zachowywał po tej zmianie.
  • Poziom 8  
    Grzejniki sa chłodniejsze.
    Ale ZMIERZONA TEMP ZASILANIA skacze pomiędzy 29 - 44. Jak spadnie do29 ta piec podgrzewa do 44 Dzieje się to w kolko
    Napisz coś o instalacji i budynku.
    Ile metrów, jaka izolacja budynku, jaka moc kotła.
  • Poziom 8  
    Pow budynku około 210 m2.
    Budynek z 1992 roku więc ściana warstwowa pustak Max + wełna mineralna + cegła. Bud otynkowany
    Moc pieca 24. Ale jak pamiętam serwisant skręcił to do 21.
    Piec mam od kilku tyg.
    poczekaj może się ustabilizuje.
    Teraz masz przegrzany dom więc automatyka obniża temperaturę na kotle do takiego stopnia, że prawdopodobnie kocioł na mocy szybko to przegrzewa.
  • Poziom 8  
    Oki. Wstępnie THX za pomoc. Sprawdzę rano jak się bedzie zachowywał piec. Jak coś to napiszę jak działa .
  • Poziom 8  
    Trochę to pomogło w pracy mojego pieca.
    Ale mam kolejne pytanie:
    Mój program czasowy 1 wygląda:
    7-22 "słoneczko" = ogrzew.
    22-7 "księżyc" = obniż

Ustawienie temperatury:
    Ogrz. 19,5 st C
    Obniż. 19,0 st C

W nocy zauważyłem ze gdy temp pom. jest np 19,9 st C to:

INFO podaje:
    Ustawiona temp. pom - wył
    i
    Typ pracy - wył

Czy jest to normalne, czy nie. A może jeszcze coś muszę ustawić.
  • Poziom 1  
    Rjr2005 napisał:
    tryb ograniczony poniżej -20 C

Witam
    Trochę odkurzę temat. Właśnie zainstalowałem taki sam kociołek, wszystko wydaje się działać w porządku, ale nie mogę rozkmilić o co chodzi z tym parametrem? Tu widzę kolega miał ustawione na -20, ja natomiast przez instalatora zostawione na 5C.
    Czy ktoś mógłby wyjaśnić o co chodzi z tym parametrem i na ile powinien być ustawiony?
  • Poziom 7  
    Dzien dobry,
    mam podobny problem o ktory pytalem juz w innym temacie. Przeklejam wiec posta, zeby nie pisac od nowa:

Witam,
    mysle, ze mam podobny problem. Poniewaz mam w domu uzytkownikow ktorzy nie zamierzaja nic zmieniac w ustawieniach, nabylem oryginalny zestaw sterowania do kotla buderusa logomax plus gb062 24Hv2 + sprzeglo hydrauliczne - do tego mam podlogowke i grzejniki. Oba uklady sterowane za pomoca RC300+mm100 i RC200+mm100. Polaczenia elektryczne robilem sam. Uklad nie pokazuje zadnych bledow i wszystkie wskazania wygladaja na prawidlowe. Testy pomp przeprowadzilem i dzialaja. Wszystkie temperatury sa poprawne, starty palnika i godziny pracy (chyba) tez. Temperatury w pomieszczeniach sa rowniez poprawne. Natomiast piec nie startuje. Zmuszenie go reczne poprzez zadanie temperatury grzejnikow powoduje, ze sie uruchamia i stabilizuje na poziomie ok 25 stopni (pompy obiegów nie dzialaja, wiec jest ok - ogrzewane jest tylko sprzegło). Natomiast zadne ustawienia w rc300 i rc200 nie sa w stanie zmusic kotla do pracy. Sprawdzilem polaczenie jeszcze raz (po przeczytaniu tego watku) i jest w porzadku. Czy ktos jest w stanie podac mi ustawienia ktore uruchomia na 100% system, zebym byl pewny, ze przy takich powinno to dzialac?
    W domu rano mam 18 stopni, pod wieczor robi sie 19.5 wiec przy pracy w ruchu jest ok, ale ogladajac tv robi sie chlodno. No i idzie zima i chcialbym, zeby wszystko bylo poprawnie ustawione.
    Z gory dziekuje za pomoc,
    pozdrowienia
    jarek

W jednym poscie napiasno, ze rc300 ma miec ustawiony 1 obieg grzewczy. Czy przy sterowaniu za pomoca rc300 ma znaczenie, ktory obieg grzewczy obsluguje? Zmiana numercji nie bedzie stanowila problemu - sterowniki sa wszystkie polaczone na magistrali 'bus', ale tez musze przekonfigurowac mm100.
    pozdrowienia
    jarek
  • Poziom 7  
    Udalo mi sie rozwiazac problem. Okazuje, ze piec oprocz tego, ze ma byc wlaczony, powinien miec jeszcze ustawiona temperature na 'grzejnikach'. Innymi slowy, dopoki piec nie zacznie grzac instalacji, sterownik go nie obsluguje. Jak juz zaczyna grzac, sterownik przejmuje sterowanie. Bylo to napisane w instrukcji (jako ustawic temperature na kotle), ale uznalem, ze temperatura jest sterowana za pomoca rc300.
    Dziekuje czytajacym za dobre checi (o ile ktos to przeczytal). Natomiast teraz nurtuje mnie optymalne ustawienie wszystkiego. Mam tu na mysli maksymalnie ekonomiczna prace kotla przy utrzymaniu komfortu mieszkania. Piec ogrzewa dom o powierzchni ok 160m2, wewnatrz porotherm 24, styropian (nie widzialem bo kupilem dom tak jak stal) i pustak betonowy 12cm na zewnatrz. Bez tynku i stryropianu na zewnatrz (jest w planach, ale jak to mowią kupilby wieś tylko pieniazki gdzies). O grzanie cwu powinno byc od pewnego momentu wykonywane przy uzyciu pelnej mocy pieca, o tyle temperatura na grzejnikach i podlogowki jest manipulowalna. Bede wdzieczy za jakiekolwiek wskazowki.
    pozdrowienia
    jarek
  • Poziom 14  
    Przeczytał przeczytał.

Nawet jak nikt nie odpowiada to proszę podziel się Swoimi spostrzeżeniami odnośnie optymalnej konfiguracji - przyda się dla potomnych w tym dla mnie. Ja swój kocioł odpaliłem 2 dni temu i dopiero wygrzewam dom a rozwiązanie mam podobne GB072+RC300(na dole)+RC100(na piętrze)+podłogówka na dole +grzejniki i szczątkowa podłogówka na górze + sprzęgło hydrauliczne + rozdzielacz z zaworem 3d.

Cała zabawa z optymalnymi ustawieniami dopiero przede mną, ponieważ grzejniki jeszcze nie są zainstalowane (po malowaniu będą) i na razie grzeję tylko podłogówką, więc każde rozwiązanie do którego dojdziesz na pewno się przyda :)

Pozdrawiam i trzymam kciuki :)
  • Poziom 7  
    Czesc,
    w zasadzie jestem na etapie dostrajania ukladu.Mylse, ze podejscie nalezy przyjac - wymagany komfort przy maksymalnym ograniczeniu nakladow. Jest jeszcze jeden dosc istotny element (ale powiazany z podejsciem) - kociol jest kondensacyjny wiec najlepiej, gdyby pracowal w temperaturze 30-35 stopni. Wtedy zyski z kondensacji beda najwieksze. Warto zwrocic uwage, ze moze sie to wiazac z zastosowaniem grzejnikow z jedna plyta wiecej (np zamiast dwoplytowych trojplytowe). Kociol ma w sobie krzywa grzewcza i wszystkie wspolczynniki powoduja jej zmiane. Czyli wplyw pomieszczenia np 3 podnosi krzywa grzewcza o 3. Itd. Poniewaz mialem przez lata doczynienia z kotlem bez kondensacji, wiec tutaj podchodze bezpiecznie - czyli bez szalenczych zmian. Poza tym dostosowanie do wlasnych potrzeb wymaga czasu. Nie wiem czy miales instalatora - najlepiej po nim dzialac - bo niektorzy nie rozumieja co sie do nich mowi. Np ochrona przed zamarzaniem ustawiona na 5 st C. Po co? Jesli rury ida w budynku i jest grzany, to przy -10 stopniach temperatura w srodku nie spadnie ponizej zera przez dobre 2 tygodnie. Drugi z mojej strony majacy wplyw na ekonomie element - maksymalna temperatura grzania i temperatura projektowa. Projektowa zmienia nachylenie krzywej grzewczej - im wyzsza tym szybciej temp kotla idzie w gore. Ustawilem prawie domyslna - 65 st. Natomiast obcialem maksymalna temperature grzania do 45 st. Oznacza to, ze bedzie sie dluzej nagrzewalo przy niskich temperaturach. Ale zobacze jaki bedzie efekt. Mysle, ze lepiej sterowac podlogowke temperatura zewnetrzna a grzejniki temp. w pokoju - i tak tez to ustwilem. Podlogowka reguje wolniej, ale daje lepszy komfort - wiec roznica miedzy komfortem a obnizeniem mniejsza, Nizsza jest tez temp. komfortowa.
    W razie problemow - pytaj - w miare mozliwosci odpowiem.
    pozdrowienia
    jarek
    p.s. bardzo powaznie mysle o zakupie modulu internetowego - mysle, ze moim przypadku poczynilby oszczednosci.
  • Poziom 14  
    No dobra pobawiłem się i ja i chyba jest gorzej niż przed zabawą :) Ale od początku.

Ja również wychodzę z założenia że najpierw komfort później oszczędności więc nasze ustawienia powinny być do siebie zbliżone (co do zasady).

Mój instalator niestety błędnie ustawił obiegi grzewcze - zamieniony był grzejnikowy z podłogowym, niepotrzebnie kombinowałem na wszystkie sposoby bo i tak nic mi się nie zgadzało, dopiero jak doszedłem do przyczyny instalacja zaczęła współpracować.

W wyniku tego grzebałem chyba w każdej pozycji menu i obawiam się że teraz wszystko jest jak by to powiedzieć "rozregulowane".

Jakbyś miał wolną chwilę w zimowy wieczór to mam prośbę Czy mógłbyś mi podać Swoje nastawy w poszczególnych pozycjach abym mógł to zweryfikować ze swoimi? I jeszcze ile masz startów palnika w stosunku do czasu pracy? U mnie wychodzi, że piec startuje częściej niż raz na godzinę a to chyba nie jest OK.

Pozdrawiam
    Kamil