Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie kabli do internetu na długości 23m

karajakatak 22 Lis 2015 16:55 3696 18
  • #1 22 Lis 2015 16:55
    karajakatak
    Poziom 5  

Witam.
    W moim domu od 10 lat w peszlu znajduje się taki oto kabel:
    J Połączenie kabli do internetu na długości 23m
    Nie umiem rozpoznać jego kategorii, a konkretnie transferu danych jaki oferuje.
    Kabel stary ma 13m. Potrzebuję go przedłużyć o 10m i myślę nad rozwiązaniem. Najrozsądniejszym wydaje mi się zastosowanie takiej złączki na RJ45.
    Plan połączenia jest taki:
    -Kupuję złączkę do połączenia dwóch kabli RJ-45, 10m kabla (nie wiem jakiego) i 3 końcówki RJ-45,
    -Z liveboxa na parterze ciągnę 10m kabla na strych, gdzie znajduje się końcówka starego kabla.
    -Na strychu montuję końcówki kabla nowego i starego, a następnie łącze je złączką.
    -Do kabla starego na 1 piętrze z docelowym komputerem również montuję końcówkę.
    -Wymiana starego kabla nie jest możliwa, utknął w peszlu i nie da się z tym nic zrobić.

Proszę o:
    -Rozpoznanie kategorii starego kabla, jaki max transfer oferuje,
    -Czy na takiej długości dużo stracę na prędkości, jeżeli moje łącze obecne to 1mb/s z faktycznym transferem 760kb/s, a długość kabla ethernetowego z którego teraz korzystam, przeciągniętego po ziemi to ok 8m?
    -Jaki kabel dokupić do tego starego, żeby najlepiej współgrały? +Crossowany, czy prosty?
    -Czy ten kabel nie jest za stary jak na współczesne standardy? Na pewno w przyszłości zwiększę transfer internetu, myślałem o 10 mb/s, a to czy będe mógł 100, to dowiem się od Was.

P.S. Kabel sprawdziłem miernikiem, wszystkie wydają się sprawne.

0 18
  • Sklep HeluKabel
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #3 22 Lis 2015 17:14
    ghrki
    Poziom 15  

Czesc. W miejscu laczowki zyly powinny byc 1-1 polacz takimi samymi kolorami, wazne jednak zebys na koncu przedluzonego kabla mial taki sam przeplot jak na koncu starego. Co do kabla to dobrze jest zastosowac kabel w ekranie- ma dodatkowa zyle ekranowa, jesli dobrze siegam pamiecia to byl to kt5.dlugosc 23metry to spokojnie, ja przedluzslem kable nawet 50m.

0
  • #5 22 Lis 2015 17:39
    karajakatak
    Poziom 5  

osiolq napisał:
    Jedyne co widac na zdjeciu to, ze to skretka 8-zylowa. Na kablu co okolo metr powinien byc opis kabla i standardu.

Faktycznie! Ale ze mnie gapa :)
    Jest to: lexton utp data cable 4pr 24 awg 180M
    Jaki to transfer i kategoria? Uciągnie 100mB/s?

osiolq napisał:

I zaciskarka mi do tego wystarczy?

0
  • Pomocny post
    #7 22 Lis 2015 17:41
    CHACA
    Poziom 43  

Powinno 1G pociągnąć.

0
  • #8 22 Lis 2015 18:39
    karajakatak
    Poziom 5  

http://allegro.pl/patchcord-utp-5e-10-0m-bialy-i5799003668.html - Z racji faktu, że biegnie po ścianie, mama kategorycznie nie zgodzi się na szary. Musi być biały :D
    http://allegro.pl/lacznik-rj45-rj45-2szt-i5790515043.html
    http://allegro.pl/tv39-50x-rj-45-wtyk-wtyki-koncowka-koncowki-i5647297892.html
    http://allegro.pl/show_item.php?item=5649671594

Taki zestaw jest odpowiedni?

Dodano po 32 [minuty]:

Odpowiedzi potrzebuję dzisiaj :)

1
  • Pomocny post
    #9 22 Lis 2015 18:45
    ghrki
    Poziom 15  

Laczowka -ok.
    Koncowki rj-ok
    Zaciskarka-ok- lecz skoro uzyjesz tego narzedzia jeden raz to moze wystarczy do tego cenki plaski wkretak ,nim tez wsyniesz styki i przebijesz izolacje.
    Kabel- tu zalezy, to jest gotowiec. Jesli ty miales crosowanego to bedziesz musial obciac wtyki i zaprawic na nowo. Tak jak pisalem wczesniej-trzymaj sie pierwotnych kolorow tak jak miales w starej koncowej ftyczce

0
  • #10 22 Lis 2015 19:00
    karajakatak
    Poziom 5  

ghrki napisał:

Kabel- tu zalezy, to jest gotowiec. Jesli ty miales crosowanego to bedziesz musial obciac wtyki i zaprawic na nowo. Tak jak pisalem wczesniej-trzymaj sie pierwotnych kolorow tak jak miales w starej koncowej ftyczce

Stary kabel jest bez wtyków. Czyli wszystkie końcówki mam zrobić według którego schematu? Wszystkie mają być takie same, tak?

Połączenie kabli do internetu na długości 23m

0
  • #11 22 Lis 2015 19:30
    ghrki
    Poziom 15  

A moze po prostu sprawdz doswiadczalnie. Teoretycznie powinien byc cros, ale rozne wynalazki w zyciu bywaja. Nic nie uszkodzisz. Ale pilnuj przeplotow. A moze pokusilbys sie o puszczenie kabla w jednym kawalku? Unikniesz wielu eksperymentow. Przyklj tasma nowy kabel do konca starego i wyciagajac z peszli stary nawleczesz automatycznie nowy. To zagwarantuje ci dobry sygnal i zminimalizuje straty i zaklocenia.

0
  • #12 22 Lis 2015 19:46
    karajakatak
    Poziom 5  

ghrki napisał:
    A moze po prostu sprawdz doswiadczalnie. Teoretycznie powinien byc cros, ale rozne wynalazki w zyciu bywaja. Nic nie uszkodzisz. Ale pilnuj przeplotow. A moze pokusilbys sie o puszczenie kabla w jednym kawalku? Unikniesz wielu eksperymentow. Przyklj tasma nowy kabel do konca starego i wyciagajac z peszli stary nawleczesz automatycznie nowy. To zagwarantuje ci dobry sygnal i zminimalizuje straty i zaklocenia.

Pisałem, że utknął i nie da się z nim nic zrobić. Kaplica, kułem w ścianie, peszel zalany.

Sprawdzać doświadczalnie, czyli nie wiesz, jaki to ma być schemat, tak? Bo pisałeś mi "1-1 polacz takimi samymi kolorami", "na koncu przedluzonego kabla mial taki sam przeplot jak na koncu starego" i mam dylemat, czy to lewy środkowy obrazek, czy prawy górny. Crossowany, tzn. z jednej strony inny, z drugiej drugi.. No i w końcu jestem zmieszany.

Proszę kogoś, kto zna odpowiedź:
    -Czy ten kabel dobrym rozwiązaniem?
    -Jak mam zrobić końcówki (mogę odciąć te od kupionego kabla, ten jest prosty):
    A) Końcówka do routera
    B) Końcówka do złączki
    C) Końcówka od złączki
    D) Końcówka do komputera
    Nie musicie pisać kolorów, tylko np.:
    A) Lewy środkowy obrazek
    B) Lewy środkowy obrazek
    C) Lewy środkowy obrazek
    D) Prawy górny obrazek

i post do zamknięcia.. Proszę o pomoc.

0
  • #13 22 Lis 2015 19:58
    ghrki
    Poziom 15  

Na loczowce kable jeden do jeden. A skrajne wtyki wedlug schematu cross. Schemat przeplotu lewy skrajny dolny.
    Pisze na komorce i nie moge edytowac obrazow

0
  • #14 22 Lis 2015 20:09
    tos18
    Poziom 38  

Czemu cross ? Przecież autor łączy liveboxa (czyli router) z komputerem więc połączenie proste (dowolne patch). W zasadzie wszystkie współczesne routery same wykrywają czy mają kabel cross czy patch.

0
  • #15 22 Lis 2015 20:14
    karajakatak
    Poziom 5  

tos18 napisał:
    Czemu cross ? Przecież autor łączy liveboxa (czyli router) z komputerem więc połączenie proste (dowolne patch). W zasadzie wszystkie współczesne routery same wykrywają czy mają kabel cross czy patch.

Czyli wg którego schematu mam to porobić?
    Możesz napisać, jak zapytałem, czy ten kabel jest dobry i odpowiedzieć schematami na zasadzie A,B,C,D? Tak będzie dla mnie przejrzyście, bardzo proszę.

0
  • #16 22 Lis 2015 20:17
    ghrki
    Poziom 15  

Cross dlatego ze zwsze pojdzie, jednak prosty nie zawsze. W ta identyfikacje zlacza to bym za bardzo nie wierzyl. Kabel w peszli ma 10lat -wiec moga byc niespodzianki. Tak. Masz racje ze wspolczesne routery i swithe indentyfikuja. Ale mam dziwne doswiadczenia wlasnie z markowymi-cisco i linksys. Tanie tp linki i asmaxy zasuwaly na wszystkim.

0
  • #17 22 Lis 2015 20:43
    tos18
    Poziom 38  

Idąc za radą kolegi ghrki powinieneś użyć rysunku dolnego ze strony 1 lub środkowego ze strony 2 do prasowania końcówek. Połączenie odcinków kabla należy wykonać kolor w kolor.

Ja do prasowania końcówek użył bym rysunku górnego z strony 2. Bardzo możliwe że obie opcje są poprawne (masz router z automatem)

czy ten kabel jest dobry - nie wiadomo. Wypadało by sprawdzić czy żyły mają ciągłość (nie są poprzerywane) i czy nie ma zwarć pomiędzy żyłami.

Co do prasowania - proponuję kupić zaciskarkę. Kosztuje to paręnaście złotych a zapewnia większą precyzję i mniej nerwów niż śrubokręt.

0
  • #18 22 Lis 2015 21:18
    karajakatak
    Poziom 5  

tos18 napisał:
    Idąc za radą kolegi ghrki powinieneś użyć rysunku dolnego ze strony 1 lub środkowego ze strony 2 do prasowania końcówek. Połączenie odcinków kabla należy wykonać kolor w kolor.

Ja do prasowania końcówek użył bym rysunku górnego z strony 2. Bardzo możliwe że obie opcje są poprawne (masz router z automatem)

czy ten kabel jest dobry - nie wiadomo. Wypadało by sprawdzić czy żyły mają ciągłość (nie są poprzerywane) i czy nie ma zwarć pomiędzy żyłami.

Co do prasowania - proponuję kupić zaciskarkę. Kosztuje to paręnaście złotych a zapewnia większą precyzję i mniej nerwów niż śrubokręt.

Tak zrobię, dam znać, jak wszystko zamontuję.

0
  • #19 24 Lis 2015 15:22
    KJ
    Poziom 31  

Wg. mnie taki kabel można po prostu zlutować zakładając na każdą żyłę koszulkę termokurczliwą. pamiętać należy o jednym - aby rozplatać pary na jak najmniejszym odcinku. No i oczywiście łączenie kolorami 1:1. W mojej sieci w domu jest kilka takich połączeń. Pracują na 100megabitów bez najmniejszego problemu od około 6 lat. Zaleta takiego łączenia? - zajmuje bardzo mało miejsca i bez problemu mieści się w korytkach i peszlach. 23m to na skrętce nie odległość. widziałem linki po 100 i więcej metrów działające bez problemu.

0