Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HAMEG HM1005 - Jak Sprawdzić.

22 Lis 2015 17:02 1053 4
  • Poziom 28  
    Witam.

Wpadł mi w moje grube łapki Oscyloskop HAMEG hm1005. Na 99% w pełni sprawny.
    Nie ma niestety na nim żadnej naklejki informującej o kalibracji, i raczej na pewno nie był włączany przez ostatnie kilka lat.

Oscyloskop dostałem bez sond. Jako że ostatnio udało mi się sprzedać mojego Rigola a nowy zamówię dopiero za 2-3 tygodnie nie mam jak go sprawdzić ;(

Czy jest jakaś metoda sprawdzenia go korzystając tylko z tego co sam oferuje?

I pytanie dodatkowe ile ten oscyloskop może być warty?
  • Poziom 41  
    100MHz dwa kanały, jakieś 300-400zł w stanie niewiadomojakim.

Dodano po 45 [sekundy]:

Oscyloskop ma wyjście kalibratora do kompensacji sond - można sobie pooglądać ten sygnał.
  • Poziom 28  
    Dzięki. Oglądałem go wcześniej i ... nie zauważyłem tych wyjść. Pomyślałem trochę pokombinowałem i sprawdziłem.

Wszystkie podstawy czasu działają. Jeśli wierzyć poziomom sygnału wyjścia kalibracyjnego to oś Y jest skalibrowana ok.
    Oś X przy krótkich podstawach czasu wydaje się być ok. Przy dłuższych wydaje się być około 3% za wolna. (Użyłem karty dźwiękowej i wyjścia kalibracyjnego 1MHz)

Tryb XY działa prawidłowo. Oglądnąłem sobie demo Oscillofun i pobawiłem się generatorami jakimiś i pooglądałem inne rzeczy z YouTuba. Można zauważyć jak kompresja obcina górę pasma.

Generalnie Oscyloskop wydaję się działać prawidłowo. Liminofor nie wypalony, focus da się ustawić na bardzo małą ostrą plamkę, Intensywność 60-75%. Wszystkie pokrętła przyciski i przełączniki działają pewnie i precyzyjnie.

Większość funkcji rozpracowałem. Nie wiem tylko co to za 3 pseudo-kanał i do czego służy?

Chętnie bym go sobie zostawił, ale brak miejsca a i tak potrzebuje cyfrówki.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Ten trzeci kanał służy w zasadzie byciu trzecim kanałem którego nigdy się nie użyje z uwagi na jego ograniczenia.
  • Poziom 28  
    Elektroda chce żebym zamknął to zamykam ...