Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

HAMEG HM1005 - Jak Sprawdzić.

willyvmm 22 Nov 2015 17:02 1170 4
Tespol
    willyvmm
    Level 29  
    Witam.

Wpadł mi w moje grube łapki Oscyloskop HAMEG hm1005. Na 99% w pełni sprawny.
    Nie ma niestety na nim żadnej naklejki informującej o kalibracji, i raczej na pewno nie był włączany przez ostatnie kilka lat.

Oscyloskop dostałem bez sond. Jako że ostatnio udało mi się sprzedać mojego Rigola a nowy zamówię dopiero za 2-3 tygodnie nie mam jak go sprawdzić ;(

Czy jest jakaś metoda sprawdzenia go korzystając tylko z tego co sam oferuje?

I pytanie dodatkowe ile ten oscyloskop może być warty?
  • Tespol
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    100MHz dwa kanały, jakieś 300-400zł w stanie niewiadomojakim.

Dodano po 45 [sekundy]:

Oscyloskop ma wyjście kalibratora do kompensacji sond - można sobie pooglądać ten sygnał.
  • Tespol
    willyvmm
    Level 29  
    Dzięki. Oglądałem go wcześniej i ... nie zauważyłem tych wyjść. Pomyślałem trochę pokombinowałem i sprawdziłem.

Wszystkie podstawy czasu działają. Jeśli wierzyć poziomom sygnału wyjścia kalibracyjnego to oś Y jest skalibrowana ok.
    Oś X przy krótkich podstawach czasu wydaje się być ok. Przy dłuższych wydaje się być około 3% za wolna. (Użyłem karty dźwiękowej i wyjścia kalibracyjnego 1MHz)

Tryb XY działa prawidłowo. Oglądnąłem sobie demo Oscillofun i pobawiłem się generatorami jakimiś i pooglądałem inne rzeczy z YouTuba. Można zauważyć jak kompresja obcina górę pasma.

Generalnie Oscyloskop wydaję się działać prawidłowo. Liminofor nie wypalony, focus da się ustawić na bardzo małą ostrą plamkę, Intensywność 60-75%. Wszystkie pokrętła przyciski i przełączniki działają pewnie i precyzyjnie.

Większość funkcji rozpracowałem. Nie wiem tylko co to za 3 pseudo-kanał i do czego służy?

Chętnie bym go sobie zostawił, ale brak miejsca a i tak potrzebuje cyfrówki.
  • Helpful post
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    Ten trzeci kanał służy w zasadzie byciu trzecim kanałem którego nigdy się nie użyje z uwagi na jego ograniczenia.