Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przyłączenia agregatu do instalacji domowej.

22 Lis 2015 19:19 16974 27
  • Poziom 9  
    Witam
    Zamierzam podłączyć agregat prądotwórczy do instalacji elektrycznej w domu. Przyjrzałem się instalacji i postarałem ją przenieś na rysunek poniżej. Na dzień dzisiejszy w przypadku braku prądu jestem zmuszony łączyć przedłużacze trójnik itd. Przerwy w dostarczaniu elektryczności do mojej miejscowości to dość częsty przypadek, a dlatego ze jest otoczona lasami a przy anomaliach pogodowych takich jak wichury lub marznący deszcz pozbawia nas prądu nawet do dwóch dni. Ale największym problemem jest rozmrażającą zamrażarka, brak oświetlania i stracony czas poświęcony przedłużaczom. W moim domu największe zapotrzebowanie na prąd elektryczny są sprzęty takie jak pompa CO, lodówko-zamrażarka i tv, całe oświetlenie na żarówkach LED

Agregat prądotwórczy, który posiadam to model AG2500 NUTOOL
    Moc prądnicy maksymalna-2,2 kW
    Moc prądnicy nominalna-2,0 kW
    Rozruch-Ręczny
    Typ prądnicy-Synchroniczna
    Liczba faz Jednofazowy
    Zabezpieczenie przeciążeniowe-Tak
    Stabilizacja napięcia -AVR

Sprawdziłem kilka tematów na elektrodzie i postanowiłem wykorzystać łącznik krzywkowy 3 fazowy ręczny. Proszę o przyjrzenie się rysunkowi poniżej czy mogę tak to podłączyć. Łącznik w pozycji 1- prąd z sieci elektroenergetycznej, pozycja 0-obwód otwarty, pozycja 2- prąd z agregatu prądotwórczego .
    Dziękuje
  • IGE-XAO
  • Poziom 31  
    grzegorz_g220687 napisał:
    czy mogę tak to podłączyć

Nie.
    Zakupując ten konkretny model pozostaje koledze uziemić agregat zgodnie z instrukcją i wykorzystać jego gniazda do bezpośredniego zasilania lodówki i sterownika pieca. Nie ma sensu dywagować o schemacie ponieważ agregat jest jaki jest. Znaczy, nie nadaje się do przyłączenia na stałe.
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Schemat podłączenia błędny - to co nakreśliłeś to bubel. To nie ma być łącznik krzyżykowy tylko dedykowany przełączniprzełącznik zasilania typu agregat-0-sieć ma który wchodzi zasilanie z sieci i agregatu a potem są zabezpieczenia typu 'S'. Wszystkie prace powinna wykonać osoba z aktualnym świadectwem kwalifikacji wystawiając stosowny papier. Należy poinformować lokalny ZE o możliwości podłączenia agregatu do inst. odbiorczej
  • Poziom 9  
    Proszę mi wytłumaczyć jedną ważną różnice.
    Jeśli podłączam agregat poprzez przedłużacz do urządzeń nie naruszam żadnych norm czy przepisów, a dzięki zastosowaniu przełącznika 1-0-2 odłączę się od zasilania z sieci elektroenergetycznej, czyli pozostała instalacja, która zostaje to „taka przedłużka „
  • Poziom 31  
    Kolego, to jest źródło mobilne, pracujące w układzie IT i nie można tego sprzęgnąć z siecią. Tam nie ma biegunów L i N. Żadne schematy Ci nie pomogą, potrzebny agregat przystosowany do sieci TN-C.
  • Poziom 9  
    Ogólnie rozumiem, że nie wolno tego podłączać do sieci, ale czy można po wcześniejszym odłączeniu się od sieci elektroenergetycznej wykorzystać instalacje w domu, jako przedłużacz?
  • Poziom 31  
    Przedłużacz można zastosować, przewód najlepiej oponowy. Przecież nie postawisz go w kuchni. :wink:

Edit. Instalacji nie można wykorzystać jako przedłużacz, tylko odbiornik bezpośrednio do gniazda. Kolego, musiałbyś zrozumieć ideę ochrony w IT. Podłączając całą instalację zwiększona jest możliwość podwójnego uszkodzenia.
  • IGE-XAO
  • Poziom 9  
    Chciałbym zrobić próbę mam gniazdo 230v na dworze, które jest na tej samej fazie, co kotłownia po wcześniejszym wyłączeniu bezpieczników podłączę przedłużkę zakończoną dwoma wtyczkami. I sprawdzę czy ta części domu będzie działać. Można taką próbę zrobić czy to już kryminał
  • Poziom 31  
    I sprawdzę czy ta części domu będzie działać.

Działanie nie jest najważniejsze. Najważniejsza jest ochrona a pomysły kolegi są niebezpieczne.
  • Poziom 28  
    Oprócz tego, że schemat jest nie do przyjęcia, to w dodatku przełącznik powinien być 4 torowy.
  • Poziom 9  
    Wszystko zrozumiałem bezpieczeństwo najważniejsze. Czy można prosić o wytłumaczenie czym różnią się agregaty przystosowane do sieci TN-C lub o podanie jakiegoś modelu który taki jest (porównawczo)
    Dziękuje i pozdrawiam
  • Poziom 39  
    Już sam pomysł w skonstruowaniu "przedłużki" typu wtyczka<->wtyczka w celu podłączenia agregatu do istniejącej instalacji, graniczy z targnięciem się na własne życie a również na życie współlokatorów.
  • Moderator Elektrotechnika
    Ogólnie rozumiem, że nie wolno tego podłączać do sieci, ale czy można po wcześniejszym odłączeniu się od sieci elektroenergetycznej wykorzystać instalacje w domu, jako przedłużacz?

Tu koledzy polecali przejrzeć tematy na forum , w tych tematach często znajdzie kolega moją prośbę by wykonać oddzielną instalację nie połączoną z instalacją ZE. To jedyny bezpieczny i pewny sposób .
    Można taką próbę zrobić czy to już kryminał

Co to jest kryminał wobec śmierci na przykład twojego dziecka czy żony .
    Jeśli podłączam agregat poprzez przedłużacz do urządzeń nie naruszam żadnych norm czy przepisów

Naruszasz i to wiele np nie zachowujesz ochrony Pporażeniowej twojej instalacji.
  • Poziom 31  
    Szukaj polskich producentów agregatów, nie chcę reklamować. Taki agregat będzie "trochę" kosztował. Będzie się różnił sposobem połączenia prądnicy.
  • Poziom 9  
    MARIUSZ R napisał:
    Oprucz tego że schemat jest nie do przyjęcia to w dodatku przełącznik powinien być 4 torowy.

Przepraszam za schemat, ale nie posiadam wykształcenia elektrycznego przedstawiłem to na własny sposób. Sadze, że nie jest taki fatalny, jeśli ktoś z konkretną specjalizacją potrafi go odczytać.
  • Poziom 28  
    MARIUSZ R napisał:
    Oprucz tego że schemat jest nie do przyjęcia to w dodatku przełącznik powinien być 4 torowy.

Przepraszam za schemat, ale nie posiadam wykształcenia elektrycznego przedstawiłem to na własny sposób. Sadze, że nie jest taki fatalny, jeśli ktoś z konkretną specjalizacją potrafi go odczytać.

Nie do przyjęcia od strony zabezpieczeń. Właśnie posłałeś napięcie w sieć energetyczną po przewodzie neutralnym.
  • Poziom 9  
    Teraz zrozumiałem, czy instalując przełącznik 1-0-2 4torowy i odłączywszy się całkowicie od sieci elektroenergetycznej zdała by ta instalacja egzamin ?
  • Poziom 28  
    Czytaj post nr.3. Kolega to jasno nakreślił.
    Teraz zrozumiałem, czy instalując przełącznik 1-0-2 4torowy i odłączywszy się całkowicie od sieci elektroenergetycznej zdała by ta instalacja egzamin ?

Nie kolego nie zda egzaminu , dalej nie masz ochrony Pporażeniowej .
  • Poziom 43  
    zrobić czy to już kryminał
    Co najmniej. Poza tym, nie rozumiem tej chorobliwej wrecz niechęci w Polsce, w tego typu instalacjach, użycie ,,licencjonowanego "automatycznego przelacznika siec agregat "
  • Poziom 9  
    Dziękuje za wszystkie odpowiedzi na dzień dzisiejszy zostanę przy przedłużaczach. Zbyt dużo niebezpiecznych możliwości. Rozumiem, że aby bezpiecznie użytkować agregat prądotwórczy należałoby go wcześniej uziemić np. (przewód i stalowa szpilka) wbijana za każdym razem tam gdzie używając go w terenie nie ma dostępu do elektryczności. Sprawdzać elektro narzędzia czy przypadkowo nie mają przebicia. Czy sprzedawcy wiedzą co sprzedają ?

Ogólnie temat raczej do zamknięcia zbyt mocno zostałem zniechęcony
    Dziękuje wszystkim, którzy poświecili chwilę własnego życia, aby wziąć udział w tym temacie.
    Pozdrawiam
    Ogólnie temat raczej do zamknięcia zbyt mocno zostałem zniechęcony

Nie zniechęcaj się, tylko posłuchaj dobrych rad bo nam nie zależy na nabiciu kasy tylko na twoim i bliskich bezpieczeństwie.
  • Poziom 18  
    Chciałbym zrobić próbę mam gniazdo 230v na dworze, które jest na tej samej fazie, co kotłownia po wcześniejszym wyłączeniu bezpieczników podłączę przedłużkę zakończoną dwoma wtyczkami.

To że wtyczka będzie pod napięciem to jedno.
    Dużo poważniejsze zagorzenie wynika z tego że przez przewód neutralny lub/i ochronny/zerujący może zostać podane napięcie na wszystkie obudowy podłączone do instalacji!!!
  • Poziom 9  
    Temat mnie bardzo zainteresował. Poszedłem sprawdzić próbówką elektryczną jak to wygląda w praktyce. Okazuje się, że na wtyczce z agregatu w obu otworach jest prąd, tylko w jednym przypadku na jednym otworze go niema, gdy przełącznik jest w pozycji 0.Teraz rozumiem, dlaczego może być tak niebezpiecznie. Czy jest możliwość zastosowania jakiegoś zabezpieczenia?
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Dziękuje za wszystkie odpowiedzi na dzień dzisiejszy zostanę przy przedłużaczach. Zbyt dużo niebezpiecznych możliwości. Rozumiem, że aby bezpiecznie użytkować agregat prądotwórczy należałoby go wcześniej uziemić np. (przewód i stalowa szpilka) wbijana za każdym razem tam gdzie używając go w terenie nie ma dostępu do elektryczności.
    Kolego, nic nie zrozumiałeś. Żeby bezpiecznie użytkować agregat w sytuacjach awaryjnych wystarczy w istniejącej instalacji trochę pozmieniać. Pierwsze co to zabudowa przełącznika agregat-0-sieć. Następnie przerobienie układu zasilania czyli doprowadzenie do owego przełącznika przewodów/kabli z sieci EZ i agregatu (miejsca podpięcia agregatu) - przełącznik robi za pewny rozłącznik zasilania, który nie poda napięcia z sieci na agregat oraz z agregatu na sieć EZ. Następnie podłączenie istn. tablicy rozdzielczej TR do owego przełącznika. Gdzie zabudowany będzie przełącznik? Jeśli jest odpowiednia rezerwa miejsca to w TR a jeśli nie ma to można zawsze zabudować nową tablicę i wsadzić tam owy przełącznik. Szpilkę można zabić w pobliżu miejsca w którym będziesz podpinał agregat. Można ją zabić i wypuścić bednarkę do której podłączy się agregat oraz punk podziału PEN i przejść na TN-C-S - agregat będzie na zewnątrz budynku przecież. Sam przewód do agregatu można pociągnąć n/t w listwach el-inst.
    Trzeba sensownie podejść do tematu po wizji na obiekcie oraz uwarunkowań środowiskowych!!!
    Wiele roboty nie ma nie wspominając o kosztach i pewności bezpieczeństwa. Tak jak koledzy wspomnieli wcześniej używanie przedłużaczy może skończyć się w najlepszym przypadku uszkodzeniem urządzeń el., gorsze mogą być sytuacje z użytkownikami instalacji.
    To że zasilisz owe odbiorniki z przedłużacza to jedno - gorsza z tym. Piszesz o dwudniowych przerwach w dostawie energii el. Twoje rozwiązanie z łącznikiem krzywkowym lub przedłużaczem może skończyć się tym iż pracujący ludzie na sieci zostaną porażeni przez Cb bo nieświadomy zagrożenia podasz napięcie na sieć.
    Czy jest możliwość zastosowania jakiegoś zabezpieczenia?

Oddzielna instalacja , a dlaczego bo instalacja twoja musi być TN-S a nie jest to po pierwsze po drugie muszą być zabezpieczone instalacje te zasilające z agregatu nie mogą być to te same zabezpieczenia co poprzednio .
  • Poziom 9  
    Zrozumiałem to w taki sposób, że największym problemem w mojej instalacji robi szyna PEN. Musiałbym odłączywszy się od sieci elektroenergetycznej przełącznikiem (agregat-0-sieć 4 polowy), agregat powinien pracować w typie sieci TN-S. Dodatkowo agregat i przewód PE odpowiednio uziemiony?
    Spróbowałem przenieś to na obrazki poniżej.