Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z mocą nadajnika TRX taurus 80m.

22 Lis 2015 20:57 3135 16
 • Poziom 14  
  Temat już stary, ale może ktoś pomoże. Mam problem z mocą wychodzącą z QRP "Taurus". Twórca SP5DDJ i kilku innych wykonawców projektu osiągnęło moc wyjściową nadajnika dochodzącą do 5 W. Nie mogę osiągnąć nic powyżej 2 W. Próbowałem ze wszystkimi poprawkami twórcy, SP3RAF i innych kolegów. 2 W to maksymalny poziom mocy jaki osiągnąłem bez wzbudzeń i przesterów. Jako miernik mocy zastosowałem taki rodzaj sondy:

  Problem z mocą nadajnika TRX taurus 80m.

  Na całe szczęście moc jest prawie zawsze taka sama w całym paśmie. Napięcie mierzone sondą oscyluje między 9,8 V do 10,4V przy podaniu sygnału sinus 1 KHz na wejście MIC. Co by dawało moc około 2 W na 50 omach. Próbować jeszcze wydobyć kilka watów, czy lepiej zbudować dodatkowy wzmacniacz PA? Jako driver zastosowałem BC211, ale to chyba to samo co 2N2219. Nadajnik wykonany przeze mnie pracuje najlepiej wg. poniższego schematu:

  Problem z mocą nadajnika TRX taurus 80m.


  Temat wydzieliłem ponieważ tam gdzie pozwoliłeś sobie napisać był tematem archiwalnym z przed pięciu lat. /kriss51/
 • e-miernikie-mierniki
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Charles Bronson napisał:
  Jako miernik mocy zastosowałem taki rodzaj sondy:


  Przede wszystkim usuń kondensator 16pF, bo będzie mocno zaniżać.
  Do takiej sondy stosuj wzór:
  UxU\100=P

  U to oczywiście napięcie zmierzone.
 • Poziom 37  
  Sonda się zgadza. Dla 3.5MHz reaktancja 16p wynosi 2.842k co do 470k daje tłumienie 0.994 V/V.

  10.4Vp + spadek napięcia na diodzie 0.7V masz 11.1Vp.
  Dla obc 50R daje to moc zgodnie z wzorem podanym przez kolegę kriss51: 2.46W.

  BC211 = 2n2219 nawet zgadza się pojemność złączy więc sprawdził bym raz jeszcze układ, sprawdził ekranowanie (eliminacja wzbudów) a jeśli nic nie pomoże to prawdopodobnie kupiłeś malowankę tranzystora PA.
 • e-miernikie-mierniki
 • Poziom 15  
  Charles Bronson napisał:
  Jako driver zastosowałem BC211, ale to chyba to samo co 2N2219.

  Przy w.cz. to niekoniecznie musi być to prawda. Źródła podają różnie, ale często na korzyść 2N2219 przy większych częstotliwościach. Może w tym leży problem?
 • Poziom 37  
  Pasmo 80m to w dzisiejszych czasach prawie DC. Można na próbę wstawić BD139.
  Sprawdzałem karty katalogowe przed napisaniem posta i tranzystory są wg parametrów identyczne ale faktycznie stare polskie BC211 to jednak CEMI i różnie to działa może stąd ta opinia o której wspominasz.
 • Poziom 14  
  Próbowałem jeszcze z trzema sztukami BC211. Zawsze to samo. Jeden egzemplarz miał nawet oznakowanie "1-klasa". Moc trochę wzrosła (napięcie sondy 14V) przy rezystorze 1,2 om w emiterze BC211, ale w takiej konfiguracji tranzystor spalił się po 3 minutach ciągłego podawania sinusa 1kHz na wejście, więc wróciłem do 10 omów. Być może trafiłem na malowankę 2SC2078. Dobre i te 2,5 W. Buduję prosty wzmacniacz na IRF510. Gdy skończę to dam znać.
 • Poziom 38  
  Heh zapewne 2SC2078 :) ISC i inne do niczego sie nie nadaja i taki efekt. Troche tez takich wynalazkow mi sie uzbieralo z roznych sklepow, a wiadomo oryginaly nie sa juz dawno produkowane. W sumie z sprawdzonych i poprawnie dzialajacych to kupuje 2SC2078 firmy Eleflow Technologies, sprzedaje je firma Doro Automatyka z Slupska na Alledrogo.
 • Poziom 14  
  Dodałem dodatkowy stopień na IRF540. Dało to około 15W mocy. Moc teraz mierzę wg. projektu SP5JNW.
  Problem z mocą nadajnika TRX taurus 80m.

  Niestety 15W na mojej LW to za mało. Nigdzie mnie nie słychać.
 • Moderator
  Hyper44 napisał:
  masz problem z anteną


  Potwierdzam, niedawno na 3,5 MHz robiłem mocą ok. 7W Słowację, Ukrainę, Francję. Raporty w granicach 5-7, 5-8. Antena G5RV, która też nie bardzo stroi, SWR ok. 1,6-1,8.
 • Poziom 14  
  LW mam zawieszone 4 m nad ziemią. Chyba dlatego jest tak słabo.
 • Poziom 14  
  Taurus został przerobiony na pasmo 40m. Przy pracach z modułami tego trx pojawiło się kilka ciekawostek. Po wymianie kwarców i obwodów urządzenie zadziałało poprawnie. Moc wyjściowa też około 15W mierzone w/w sondą. Postanowiłem podejrzeć swój sygnał na odbiorniku SDRSharp w opcji największej szerokości pasma. Zobaczyłem mnóstwo pasożytniczych, harmonicznych i innych niepotrzebnych sygnałów. Niektóre były mocniejsze niż właściwy sygnał. Te mierzone 15W okazały się złudzeniem. Głównym powodem tych "wzbudzeń" było przesterowanie drivera na BC211. Cewka L5 została stłumiona opornikiem aż 2,2 kom. Dopiero wtedy widmo na SDRSharp było ładne. Został tylko właściwy sygnał. Moc niestety (bez dorobionego PA na IRF540) wynosiła 0,5 W. Winę za to po części ponosi malowanka 2SC2078, której foto postanowiłem tutaj zamieścić.
  Nie kupować:
  Problem z mocą nadajnika TRX taurus 80m.

  Zamiast "malowanki" wstawiłem BD137. Moc wyniosła już 1W, a tranzystorek kosztował 80 groszy. Ale jeszcze poeksperymentowałem i znalazłem tranzystorek za 1,5 zł. To D882 pracujący d0 90 Mhz (50V,3A, 10W Ptot). Wlutowałem i moc 1,5W z ładną modulacją i bez cudów na widmie w SDRSharp. Mogłem jeszcze zmieniać rezystory w emiterach, ale nie chciałem przedobrzyć bo przecież jeszcze był PA na IRF540.
  Niestety PA wysterowany odnowionym "Taurusem" działał źle. Modulacja na granicy zrozumienia nawet przy prądzie spoczynkowym 1A i wszelkich dodatkach typu: rezystor w źródle, czy sprzężenie RC między drenem, a bazą. Zamówiłem przez internet IRF510 o mniejszych pojemnościach wejściowych. Musiałem zamówić bo w mojej okolicy jest niedostępny. Dzisiaj wstawiłem IRF510 do mojego PA. 10W pięknego sygnału. Przynajmniej na SDRsharp tak wyglądało. Aż musiałem antenę z tunera wypiąć. Żadnych wzbudzeń i przesterów. Zasilacz PA zaczął nie wyrabiać. Przy mocnym gwiździe w mikrofon napięcie zasilania PA spada z 22V na 15,5V, a podobno mam trafo 30VA. I chyba będzie tak, że po raz pierwszy będę musiał specjalnie obniżyć moc. Jutro próby na amatorskiej antenie LW, niestety nisko zawieszonej (4m). Może do kogoś się dowołam.
 • Poziom 38  
  Co do ISC to nie sa do konca malowanki, po prostu ta firma produkuje takie tranzystory - choc fakt dalekie sa one od parametrow oryginalnych... Choc kupione w AVT do testow po 1.60zl wiec wiele sie po nich nie spodziewalem (jak sa chetni moge wyslac za darmo do testow). Z drugiej strony na nich mozna te 2-3W wycisnac co w przypadku malowanek nie jest realne. Mam kilka "Sanyo" na ktorych trudno wycisnac 500mW :)

  Odnosnie koncowki to pomysl jeszcze w tej konstrukcji o lepszym filtrowaniu zasilania drivera i koncowki, najlepiej jakies kondensatory 100nF + mniejszy ale dobrej jakosci i jakies dlawiki/feryty. Powinno to wyeliminowac ewentualne problemy z wzbudzaniem sie koncowki...
 • Poziom 14  
  Gdzie szukać przyczyny następującego problemu. Taurus wysterowany sygnałem sinus 1 kHz daje taki przebieg na wyjściu:
  SdrSharp:
  Problem z mocą nadajnika TRX taurus 80m.
  na webSDR Toruń:
  Problem z mocą nadajnika TRX taurus 80m.
  Nie pomaga zmniejszenie/zwiększenie wzmocnienia mikrofonowego. Nie ma zmian przy kręceniu trymerami. Sam "Taurus" bez dodatkowego PA też generuje podobny sygnał. Zwiększenie prądu spoczynkowego tranzystora 2SC2078 też niewiele pomaga. Jak to usprawnić?
 • Poziom 37  
  Masz słabo wytłumioną górną wstęgę i nośną. Częstotliwości się zgadzają + i - 1kHz

  Zobacz co masz przy nadawaniu za filtrem kwarcowym. Istotne jest sprawdzenie czy i jak oddalają się oraz jak spada siła prążków wokół nośnej w chwili zwiększana częstotliwości modulującej z 100kHz do 3kHz. Tak na chwilę obecną to wygląda mi na źle zestrojone BFO lub kiepski filtr kwarcowy. Chodzi o to, że prawdopodobnie albo masz za szeroki filtr albo jesteś wstrojony BFO w jego środek. Mając częstotliwość modulacyjną 1kHz mieścisz się z szerokością pasma i wstęgami w 2kHz i filtr kwarcowy to przeniesie całkiem ładnie.

  BFO stroisz w okolice górnej krawędzi filtru. Objawi się to znikaniem dwóch prążków po prawej. Środkowy będzie słabo widoczny (po prawej praktycznie niewidoczny) w stosunku do prążka po lewej.
 • Poziom 14  
  BFO stroiłem na słuch. Ustawiam w SdrSharp częstotliwość równą np. 7.025 Mhz (a jest dokładne bo stacje AM nadające powyżej 7,2 Mhz odbieram na właściwych częstotliwościach), włączam rodzaj emisji LSB i zaczynam nadawać jakiś sygnał głosowy Taurusem, zwykle recytacje z youtube. Ustawiam wtedy trymerem BFO na najlepszą jakość modulacji. Dobrze robię?