Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sprzet dla amatorow na lata - 15mk salonik

matifcb 22 Lis 2015 22:27 3036 37
  • #1 22 Lis 2015 22:27
    matifcb
    Poziom 15  

Witam !

Nastał ten dzień, kiedy namówiłem dziewczynę na nowe audio do naszego salonu. Temat jest o tyle trudny ponieważ kompletnie nie wiem nic o audio zestawach. Zanim pochodzę po sklepach chciałbym dzięki wam nastawić się w ogole jaka my mamy opcje wyborów.

Po pierwsze: nie mam pojęcia jaka jest różnicą miedzy zestawem stereo a kinem domowym czy samymi kolumnami - co dla nas będzie najważniejsze.

Chciałbym scharakteryzować nas i o dopasowanie za czym powinniśmy się rozglądnąć.

Używam teraz podłączonych Logitechow X530 jak widać na zdjęciu. Sa one podłączone przez mini jacka do tv. Nowy strzep chciałbym w granicy 3-3,5k PLN. Zawsze wole dać trochę więcej jeśli się opłaci dla amatorów jakimi jesteśmy oboje.

Oglądamy bardzo często seriale i filmy przez komputer w dużej rozdzielczości. Zdarza się oglądać coś w tv w weekend tvn turbo czy meczyki jakieś na canal+. Ap ropo muzyki będzie ona puszczana ale tak hmm 20-30% czasu do 70-80% oglądania we dwoje filmów i tv.

W weekend na domówce albo przy okazji sprzątania przez dziewczynę nieogaru jaki w salonie zostawiam :(

Nie mam pojęcia co robią amplitunery i czy ja potrzebuje takie coś u siebie. Na zdjęciu widać ze salon jest dość mało okolo 3m x 5m nie licząc aneksu.

Na pewno to co kupie będzie służyło mi wiele lat i nie zmienię tego szybko. Możliwe nawet ze za 2-3 lata będę używać tego w innym mieszkaniu.

sprzet dla amatorow na lata - 15mk salonik sprzet dla amatorow na lata - 15mk salonik

0 29
  • #2 22 Lis 2015 23:07
    irek6311
    Poziom 33  

Amplituner Pioneer VSX-S310 lub lepszy Pioneer VSX-S510, kolumny HARMAN/KARDON HKTS 16 BQ, zestaw sprawdzi się w Kinie Domowym i muzyce.

0
  • #3 22 Lis 2015 23:59
    matifcb
    Poziom 15  

Tylko nie wiem czy ogólnie takie duże drewniane nie sa lepsze ? jakoś mam teraz takie logitech pierdki plastikowe i zawsze mi się kojarzyło żeby dobry dźwięk był to musi być duża drewniana. Ja mam mały salon zanim nie zmieniam mieszkania to chyba mi starcza 2 fronty a w przyszłości np dokupić ?

Jakos mnie odrzucają te kable w tych kinach gdzie ja to będę zawieszać i czy by to zdało egzamin z kablami ..

0
  • #4 23 Lis 2015 10:48
    irek6311
    Poziom 33  

Ten zestaw kolumn pomimo że nie wygląda mocarnie to gra przyzwoicie, miałem i w pokoju grało to ładnie tak w KD jak i muzyka, kable da się zamaskować.

0
  • #5 23 Lis 2015 12:30
    k52
    Poziom 32  

matifcb napisał:

po pierwsze: nie mam pojęcia jaka jest różnicą miedzy zestawem stereo a kinem domowym czy samymi kolumnami - co dla nas będzie najważniejsze.

[

Taka że za 1100-1500zł kupisz przyzwoity wzmacniacz stereo, a do 2 tys znajdziesz nieźle grające dwie kolumny.
    Na podobnej klasy amplituner kina trzeba wydać z 2,5- 3tys tys, gdzie w zamian za sporo jakiś mniej, lub bardziej fajnych dodatków sieciowych, masz i tak zazwyczaj kiepską wydajność sekcji wzmacniacza, gorszy dźwięk.
    Za analogiczne kolumny musisz dopłacić, bo dochodzą efekty i centralka, dodatkowo subwoofer, bo w trybie 5,1 amplitunerowi brakuje powera na bas. Więc kolumny 5.1 analogiczne koło 4-4,5tys.

Jak ciągnie cie do kina i efektów, kup amplituner kinowy, na początek z dwoma niewielkimi kolumnami podłogowymi, jak się wprowadzisz w większy salon dokupisz resztę.
    Albo chociaż dobre i duże kolumny podstawkowe, które kiedyś będą w dużym salonie jako efektowe, pokroju Magnat quantum 673, Monitor audio bx2.

Jak stawiasz bardziej na muzykę, lepszą jakość, to wzmacniacz i dwie kolumny.

Jak chcesz dodatkowo funkcje np. sieciowej muzyki, radia netowego, wejścia cyfrowe, kup amplituner stereo Yamaha RN 301,500,602.

0
  • #6 24 Lis 2015 00:37
    matifcb
    Poziom 15  

Ja nie potrzebuję w ogolę do różnych sieciowych muzyk, radia a o co chodzi z wyjściami cyfrowymi ? to do hdmi ? to chyba musi być tak ?

Muszę odsłuchać w sklepie w ogóle jak brzmią takie plastikowe co proponujecie. Porównam kolumny podłogowe bym chciał kupić dla siebie i używać dużych dwóch i ewentualnie w przyszłości powiększyć. Raczej zostanę na lata tylko z dwoma kolumnami (chyba ze wybiorę kino plastików to wtedy kino).

0
  • #7 24 Lis 2015 09:54
    irek6311
    Poziom 33  

Patrząc na układ pokoju i ustawienie TV matifcb to kolumny ewentualnie jakieś większe podstawkowe, jak te co wcześniej ci polecałem nie spasują, Yamaha NS-50 + NS-P60 te mają przednie wolnostojące, Koda AV-800 T/C/S podstawkowy zestaw, jest tego dużo, proponuję pooglądać w sklepach i posłuchać, tak poglądowo zestawy 5.0 http://www.ceneo.pl/Kolumny_i_glosniki/Typ:Zestaw_5_0;PriceRange-2;0020-30-0-0-2;0112-0.htm :!: Subwoofer dokupisz z czasem lub podobny zestaw z linków już z subwooferem ale cena trochę będzie większa a ty masz skromny budżet, amplituner co polecałem nawet ten najtańszy wystarczy lub jak ci w sklepie jakiś inny spasuje.

0
  • Pomocny post
    #8 24 Lis 2015 10:20
    s4home
    Poziom 20  

Zestaw stereo zagra dużo lepiej niż kino domowe. A w Twoim budżecie zmieścisz się z naprawdę dobrym sprzętem. Przełączaniem HDMI zajmie się telewizor, na wzmacniacz/amplituner stereo wyjdziesz tylko dżwiękiem

0
  • #9 24 Lis 2015 13:14
    k52
    Poziom 32  

matifcb napisał:
    ja nie potrzebuje w ogolę do różnych sieciowych muzyk, radia a o co chodzi z wyjsciami cyfrowymi ? to do hdmi ? to chyba musi być tak ?

muszę odsłuchać w sklepie w ogóle jak brzmią takie pierdziawki plastikowe co proponujecie i

Wejście cyfrowe to np. też wejście optyczne , coaxialne np. dla sygnału audio z tv, takie wejścia mają niektóre wzmacniacze stereo np. yamaha a-s 501, a-s301.
    Dodatek radia www,, serwisów muzycznych jest tak w amplitunerach stereo jak i amplitunerach kinowych, masz wtedy kilka tys . tematycznych stacji muzycznych.
    Natomiast HDMI to kabel wspólny do przesyłu obrazu i dźwięku, więc we wzmacniaczu taka opcja jest zbędna.
    Wejścia hdmi i sporo wejść cyfrowych mają więc amplitunery kinowe, do podłączenia blu-raya, dvd, konsol itd. gdzie jest obróbka obrazu i dźwięku z nastawieniem na film.

PS. A pierdziewek plastikowych , tak na marginesie nie proponowałem ;)

0
  • #10 24 Lis 2015 18:15
    matifcb
    Poziom 15  

Tylko czy mój mały salonik nie jest zbyt mały na takie duże kolumny ?

Leżymy w 2 osoby na sofie jedna osoba ma głowę na środku narożnika a druga na końcu, równo naprzeciwko tv przy tej białej komodzie. Z miejsca kolo komody jest najbliżej bo prosto i jest około 2,5m. Do środka narożnika po przekątnej jest trochę dalej około 3m. Liczę tak od telewizora. Myślałem że jak będę mieć kolumny to ustawie je po bokach szafki RTV tam gdzie mam subwoofer teraz koło jabłek po prawej no i po lewej stronie.

Myślałem ze może kupię do takiego salonu tylko male podłogowe kolumny które w przyszłości przy zmianie na większy salon pójdą na tył a dokupię sobie większe frontowe.

Muszę posłuchać tego sound baru bo aż nie mogę uwierzyć że grają one tak jak jakieś kolumny
    to KD 5.1 najbardziej mnie odrzuca tymi kablami i wieszaniem na ścianach. Bo jak niby maja wisieć u mnie tylne głośniki ? przy głowie będę je mieć nad głowa ?

0
  • #11 24 Lis 2015 23:36
    irek6311
    Poziom 33  

Soundbar PANASONIC SC-HTB570EGS lub Panasonic SC-HTB690 tymczasowo, jak będziesz mieć większe mieszkanie to już coś na poważnie z wolnostojącymi z przodu i efektowymi na standach, teraz jakbyś nawet kupił na front wolnostojące to ściśnięte przy szafce zamazały by cały efekt KD czy stereo (szkoda kasy).

0
  • #12 26 Lis 2015 01:21
    matifcb
    Poziom 15  

Jak to się ma naprawdę do odsłuchów w Saturnie ? Czy te głośniki muszą tak brzmieć jak oni mi puszczą ? Czy prowadzą jakieś triki jak przy telewizorach ?

0
  • #13 26 Lis 2015 08:21
    k52
    Poziom 32  

W telewizorach sklepowych nie ma trików tylko ustawiony tryb obrazu "sklep" i płyta z ładnym filmikiem typu blu-ray. Sporo programów na stacjach przyrodniczych też jest już nagrywana na super sprzęcie i nadawane są w świetnej jakości obrazu i w domu masz tak jak w sklepie. Nawet lepiej bo tam mają nieraz masę rozgałęźników dla sygnału z blu raya.
    Kolumny nie brzmią jak oni puszczą, przecież widać kabelek głośnikowy wychodzący z wzmacniacza do podpinanej kolumny. Bierzesz sobą swoją płytę cd z swoją muzyką i ustawiasz na wzmacniaczu opcję pure, tony zero, na każdym wzmaku tak samo, żeby było łatwo porównać.

0
  • #14 05 Gru 2015 15:31
    matifcb
    Poziom 15  

Dzisiaj byłem w Saturnie. Podobno można dostać od kierownika rabat bo na wyprzedaży maja kolumny Klipsch RF-62II. Posłuchałem ich są troszkę niższe niż standardowe frontowe. Sprzedawca jak to sprzedawca zachwalał... a co wy powiecie na ich temat do moich upodobań i salonu?

0
  • #15 07 Gru 2015 22:40
    s4home
    Poziom 20  

Klipsch jako głośniki sprawdzą się w filmach i do Twojego pomieszczenia nie będą za duże. Jedyną przeszkodą jest bassreflex który znajduje się z tyłu głośnika więc będziesz je musiał odsunąć od ściany o kilkadziesiąt cm co też zmniejszy odległość głośnika od miejsca odsłuchu. Poza tym seria RF jest dość starą serią, więc zapytaj czy te głośniki nie stały w sklepie na ekspozycji przez kilka dobrych lat. Nie wiem jaki rabat zrobił Ci sprzedawca ale możesz też rzucić okiem na następcę tych głośników czyli Klipsch R26F

0
  • #16 07 Gru 2015 23:09
    matifcb
    Poziom 15  

s4home napisał:
    Klipsch jako głośniki sprawdzą się w filmach i do Twojego pomieszczenia nie będą za duże. Jedyną przeszkodą jest bassreflex który znajduje się z tyłu głośnika więc będziesz je musiał odsunąć od ściany o kilkadziesiąt cm co też zmniejszy odległość głośnika od miejsca odsłuchu. Poza tym seria RF jest dość starą serią, więc zapytaj czy te głośniki nie stały w sklepie na ekspozycji przez kilka dobrych lat. Nie wiem jaki rabat zrobił Ci sprzedawca ale możesz też rzucić okiem na następcę tych głośników czyli Klipsch R26F

Właśnie tego się obawiam - odległość od ściany.. Polecane przez Ciebie maja 35cm te mi proponowane 39cm. Ile minimum musiałyby stać od ściany 30cm ? 40cm? Przód kolumny byłby na około 70cm to jest 20cm niż koniec szafki rtv. Może być dziwnie.. chyba lepiej zostać przy dobrych małych które w przyszłości ewentualnie będą przy większym salonie z tyłu.

Fajne te od Ciebie bo maja bass reflex z przodu i mogą stać bliżej ściany.

0
  • #17 08 Gru 2015 09:01
    k52
    Poziom 32  

To czy bas refleks jest z przodu nie znaczy, że kolumny mogą być blisko ściany, a te z tylnym koniecznie dalej, zależy od marki kolumn i preferencji słuchacza.

0
  • #19 08 Gru 2015 20:17
    matifcb
    Poziom 15  

a czy te polecane R26F musiałby być blisko ściany ?

0
  • #20 09 Gru 2015 15:34
    Pablo1964
    Moderator

Kolumny nigdy nie muszą być blisko ściany. Niektóre wręcz nie mogą.

0
  • #21 09 Gru 2015 17:29
    matifcb
    Poziom 15  

Właśnie chodzi mi bardziej czy te mogą być czy nie. Rozumiem ze nie muszą być. W moim przypadku właśnie wydaje mi się, że jak się zdecyduję na duże podłogówki to tylko na modele które mogą być blisko inne odpadają - po prostu za daleko by wystawały.

0
  • #22 09 Gru 2015 17:47
    k52
    Poziom 32  

matifcb napisał:
    Rozumiem ze nie muszą być. W moim przypadku właśnie wydaje mi się, że jak się zdecyduję na duże podłogówki to tylko na modele które mogą być blisko inne odpadają - po prostu za daleko by wystawały.

matifcb napisał:
    a czy te polecane R26F musiałby być blisko ściany ?

Raczej nie przeczytasz w opisie kolumn proszę kolumny przystawić do ściany.
    Pablo1964 już pisał, że kolumny wręcz nie powinny być blisko, im dalej tym lepiej.
    Logiczne że jak nie będą przy ścianie, to będą wystawały, coś za coś.
    Słuchałeś w ogóle już czegoś w sklepach, porównałeś i masz jakieś swoje typy ?
    W Bydgoszczy i Toruniu są sklepy i salony, bo tego jak gra sprzęt tylko od samego czytania się nie dowiesz :D .

0
  • #23 10 Gru 2015 22:11
    matifcb
    Poziom 15  

Dowiedziałem się w jednym ze sklepów, że mogę postawić podłogówki po lewej i prawej stronie mebla rtv, ale małe, z przednim bas refleksem i przyjazne pomieszczeniom nie zaadaptowanym akustycznie. Polecili mi:

http://sklep.rms.pl/indiana-line-nota-550-c-nota550c-kolumny-podlogowe-wisnia-2szt

Te kolumny są tańsze niż te Klipscha R26F i nie wiem czy duża różnica jest miedzy nimi.

0
  • #24 13 Gru 2015 13:52
    k52
    Poziom 32  

Twojego podejścia do sprawy nierozumiem, bo 5 grudnia pisałeś że słuchałeś Klipschy w sklepie, a potem pytałeś się na forum, czy one są dla ciebie dobre i do twojego salonu...
    To jak one się tobie wtedy podobały, a ktoś napisze że jemu nie, to ich nie kupisz sobie? Kupujesz dla siebie, czy robisz referendum i ankietę ?

0
  • #25 13 Gru 2015 18:27
    matifcb
    Poziom 15  

Chcę po prostu komentarza. Typu za takie pieniądze to lepsze są takie i takie, albo że to bardzo dobry wybór. Tylko i aż tyle..

0
  • #26 13 Gru 2015 19:09
    irek6311
    Poziom 33  

Polecę INDIANA LINE TESI 540 a amplituner AVR-X2200W czy Yamaha RX-V579 (479), skoro kable do tylnych kolumn ci nie pasują, na 2 kolumnach też można KD używać, subwoofer moim zdaniem zbędny w tym pomieszczeniu, kolumny zresztą mają wystarczająco dużo basu by go zastąpić, ustawić można je tak jak ci pasuje.

0
  • #27 13 Gru 2015 19:52
    Pablo1964
    Moderator

irek6311 napisał:
    skoro kable do tylnych kolumn ci nie pasują, na 2 kolumnach też można KD używać,

Tylko po co wtedy za nie płacić?

0
  • #28 13 Gru 2015 21:25
    irek6311
    Poziom 33  

Znam dużo osób którzy takie zestawy mają, fakt nie jest to pełne KD, niestety bywa że ktoś che korzystać jednak z dobrodziejstw amplitunera KD i mieć nawet symulowane efekty DD, po prostu brak miejsca na pełen zestaw kolumn 5.1 czy estetyka, jednak te kolumny trochę miejsca zabierają a nie jest to dla niektórych też ozdoba, w tym akurat pomieszczeniu była by to najlepsza opcja, 2.0, ale autor tematu niezdecydowany i raczej dyskusja do niczego nie doprowadzi, przy zestawie 5.1 celował bym w HARMAN/KARDON HKTS 16 BQ (Harman Kardon HKTS 30WQ/230) i Pioneer VSX-S510 (Yamaha RX-S601), było by KD optymalne w tym pomieszczeniu, amplitunery też slim by było to w miarę estetyczne.

-1
  • #29 13 Gru 2015 22:05
    matifcb
    Poziom 15  

Tak jestem niezdecydowany ale nie rozumiem czemu ktoś uważa, że przez to ze jestem zielony w temacie to do niczego on nie prowadzi. Bardzo, powtarzam bardzo ważny jest dla mnie każdy sensowny wpis w tym temacie. Dziękuję za nie!

Na podstawie tych własnie wpisów kreuje sobie mój wybór i preferencje. Myślę, że rzeczywiście skoro co najmniej 2 osoby powiedziały, że nasz mały salon pomieści 2 kolumny na bokach stolika rtv to skupie się na 2 kolumnach na razie bez suba. Może w przyszłości jeśli będzie potrzeba rozbuduje to o sub czy centralny czy tylne 2 kolumny.

Jednak te zestawy 5.1 chyba odrzucimy. Kolumny to jedno i mam od was parę propozycji większym problemem na pewno będzie dla mnie to urządzenie amplituner jaki rodzaj itp.

komentarz do Irka6311: proponujesz mi kolumny tańsze od amplitunera. Pablo1964 napisał w artykule :

"Druga zasada – nie kupujmy kolumn tańszych od amplitunera bo pieniądze wydane na elektronikę będą stracone. W przypadku konieczności kompromisu, lepiej jest ograniczyć sumę przeznaczoną na amplituner i uzyskaną w ten sposób nadwyżkę przeznaczyć na lepsze brzmieniowo kolumny. "

Kolejne pytanie mam do was bardziej doświadczonych o wzmacniacz. Wzmacniacz daje tylko tyle, że zwiększa moc czyli jakby przy większej ilości kolumn grają one ciągle w takiej samej jakości?
    Myślę o tym czy ja w ogolę potrzebuje lub będę potrzebował w przyszłości go.

Na razie tyle. Jeszcze raz dziękuje za poświęcony czas dla nas i obiecuję, że nie tracę bez sensu waszego czasu a szanuję nasze pieniądze i chciałbym przygotować się do tego zakupu świadomie.

0
  • #30 13 Gru 2015 22:13
    k52
    Poziom 32  

matifcb napisał:
    Chcę po prostu komentarza. Typu za takie pieniądze to lepsze są takie i takie, albo że to bardzo dobry wybór. Tylko i aż tyle..

To napisz że słuchane Klipsch miały np dla ciebie za dużo basu, czy góry pasma i wtedy można szukać czegoś bardziej odpowiedniego brzmieniem innej marki. Tylko i aż tyle.... Bo co z tego, że ktoś napisze że Klipsche są niewarte połowy ceny, a inne warte ? Szukasz lokaty kapitału, czy jednak sprzętu do muzyki?
    irek6311 napisał:
    Znam dużo osób którzy takie zestawy mają, fakt nie jest to pełne KD, niestety bywa że ktoś che korzystać jednak z dobrodziejstw amplitunera KD .

Fakt ani to kino, ani też stereo, bo niestety amplitunerowi KD do stereo na jako takim poziomie też daleko.
    Żeby cieszyć się z dobrodziejstw np. wejść amplitunera kd nie trzeba go kupować, by potem wkurzać się na jego słabe strony . Są teraz amplitunery stereo z wejściami cyfrowymi i internetowymi. Taki amplituner stereo sieciowy dużo lepiej gra i radzi sobie z kolumnami niż dużo droższy amplituner kinowy.

1