Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opticum HD N3 - Jaka dioda przy pin4 PN8106

23 Lis 2015 00:02 1848 2
 • Poziom 32  
  Witam. Tunerek po burzy. Zwarta dioda przy pin4. Jest to zener pytanie tylko na jakie napięcie. Ma zabezpieczać przed nadmiernym wzrostem napięcia. W drugim sprawnym jest na niej napięcie 0,75V. Ja obstawiam 2,1V ale może ktoś wie dokładnie. Na aplikacji w ogóle tej diody nie ma ( i od biedy można by tak zostawić. W ostateczności wylutuję z tego sprawnego i zmierzę.
  Opticum HD N3 - Jaka dioda przy pin4 PN8106
 • Pomocny post
  Poziom 20  
  Dioda 1N4148, profilaktycznie elki do wymiany w zasilaczu jak i na płycie głównej
 • Poziom 32  
  flinc napisał:
  Dioda 1N4148

  Aż musiałem kolegę sprawdzić i wylutować, bo oznaczenie na PCB to ZD1, co sugeruje Zenera. Ale rzeczywiście Zener to nie jest. Dzięki. A elektrolity to standart i na nie miałem właśnie tego drugiego. W tym po burzy uszkodzony jest jeszcze mały opór SMD oznaczony na PCB PR16 za to kompletnie nie oznaczony na nim samym. Ale z pomiaru sprawnego wiem, że to 22omy.

  Dodano po 4 [godziny] 49 [minuty]:

  Tunerek już "chodzi" Jak wspomniałem przy naprawie "posiłkowałem" się identycznym. Przy okazji właśnie w tym drugim wyszła ciekawostka:
  Opticum HD N3 - Jaka dioda przy pin4 PN8106
  Zdjęcie komórką ale wyraźnie widać, że małe chińskie rączki odwrotnie wlutowały diodę gasikową ( górny), co zaskutkowało wygrzaniem opornika 100kom i kondensatora obok.
  Przy okazji temat pisałem późno i pomyłkowo umieściłem w tym dziale a wszak to tuner DVBT. Nie widzę jednak przeszkód by przenieść go dla porządku ( a tutaj to ważne) np. do działu RTV. Jeśli nie będzie komentarzy do jutra zamykam i pozdrawiam wszystkich.